Genç Sinemacılardan Antalya Film Forum’a Yoğun İlgi! posteri

Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında, bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan "Antalya Film Forum" genç sinemacıların ilgi odağı oldu. Forum'da sinemacılara verilecek desteğin arttırılması ve yeni başlayacak platformlar nedeniyle başvurularda geçtiğimiz yıllara göre büyük bir artış yaşanıyor. Genç sinemacılar, Forum Direktörü Zeynep Atakan'ın geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından bilgilendirme amaçlı yaptığı canlı yayına da yoğun bir katılım sağladı.

 54. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında düzenlenen ve direktörlüğünü  Zeynep Atakan'ın üstendiği, ortak yapım ve proje geliştirme marketi "Film Forum" genç sinemacıların ilgi odağı oldu.

 22-26 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan Forum'da; Türk yapımlarına verilecek desteğin arttırılması ve yeni başlayacak platformlar, sinema endüstrisinde büyük bir heyecan yarattı.

 Forum'un en çok ilgi gören platformlarından biri, bu yıl başlayacak olan; Türk senaryo yazarı ve yönetmenlere ait projelerin çok erken bir dönemde keşfedilmesini, değerlendirilmesini ve yapımcı bulmasını  amaçlayan "Yapımcısını Arayan Projeler Platformu" oldu.

 'Yapımcısını Arayan Projeler' senaryo yazarları veya kendi senaryosunu yazmış olan yönetmenlerin, jüri karşısında senaryolarının sunumlarını gerçekleştirdikleri ve aynı zamanda projelerin yapımcı bulmasını amaçlayan bir senaryo geliştirme ve projelendirme platformu olarak  projelerin hayata geçmesine destek olacak.

 Platforma, Türkiye'den süresi en az 60 dakika olan uzun metraj film projeleri katılabilecek.

 Senaryo yazım sürecinden başlayacak  ve  projenin bir yapımcı ile yol almasını, işbirliklerinin arttırmasını sağlayacak olan platformda, iki proje ödüllendirilecek.

 Ödül alan projelerin her birine, senaryo yazarı ve yapımcı arasında paylaştırılmak üzere  50.000 ₺ verilecek.

 Finale kalan her proje, Antalya Film Forum sırasında jüriye yapacakları sunumdan bağımsız olarak yapımcılar ve dağıtımcılarla özel toplantılar yapacaklar ve projelerini hem yurtiçinde, hem de yurtdışında tanınan sinema profesyonellerine sunacaklar.

 

Antalya Film Forum Hakkında :

Antalya Film Forum, ortak yapım olanaklarını arttırmayı, sinema sektörünün gelişimini desteklemeyi, yapımcı ve yönetmenleri teşvik ederek, projelerinin uluslararası platformlarda Türkiyeli projelerin görünürlüğünü ve dolaşımını arttırmayı sağlamayı amaçlayan bir ortak yapım ve proje geliştirme marketidir.

 54. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında Zeynep Atakan'ın direktörlüğünde dördüncüsü yapılacak olan Antalya Film Forum bu yıl 22-26 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

 Antalya Film Forum, yine kurmaca, belgesel ve work in progress (yapım aşamasında) kategorilerindeki projelerin katılma fırsatı bulacağı pitching platformlarına ek olarak bu yıl iki yeni platforma ev sahipliği yapacak. Yapımcısını Arayan Projeler Platformu'nda senaryo geliştirme ve projelendirme sunumları ve Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu için çekimlerinin tamamı veya bir kısmı Antalya'da yapılacak olan projelerin sunumları yapılacaktır. 

 Tüm platformlara, Türkiye'den süresi en az 60 dakika olan, geliştirme aşamasındaki uzun metraj film projeleri katılabilir. Work in Progress Platformuna Türkiye'den, yüzde ellisi tamamlanmış, süresi en az 60 dakika olan uzun metraj film projeleri katılabilir.

Kurmaca, Belgesel, Work in Progress Platformları ve Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu için projelerin yapım şirketlerinin adına yapımcıları başvurabilirler. Yapımcısını Arayan Projeler Platformu için ise senaryonun yazarı başvuru hakkına sahiptir.

Kurmaca Pitching Platformu, Belgesel Pitching Platformu, Work in Progress, Yapımcısını Arayan Projeler Platformu, Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu için başvuru kabul tarihleri 7 Ağustos-8 Eylül arasındadır. Başvurular belirtilen tarihler arasında www.antalyaff.com web adresinde bulunan Antalya Film Forum üzerinden kabul edilecektir.

Kurmaca Pitching Platformu, Belgesel Pitching Platformu, Yapımcısını Arayan Projeler, Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu ve Work in Progress'e seçilen projeler ve jüri üyeleri 25 Eylül 2017 tarihinde açıklanacaktır.

 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica