2008 Geldi, Hoşgeldi... posteri

Bu kaçıncı "bir yıl daha geride kaldı" bilemiyorum ama şu bir gerçek ki bir yıl daha gerçekten geride kaldı. Türkiye ve dünya gündemi açısından 2007'nin pek parlak bir yıl olduğunu söyleyemeyeceğiz. Neyse ki bir sinema sitesi olarak, çevremizde olan bitenden izole olma lüksümüz olmasa da, hamasi politik, sosyolojik tahliller yapmak zorunda da değiliz...

Sinemamıza dönersek, 2007 ivmelenen sektöre biraz daha gaz verdi diyebiliriz. Yeni sinema salonları açıldı, vizyona yerlisiyle yabancısıyla 241 adet film girdi. Gişe değerlerine baktığımızda en fazla iş yapan 5 filmden 3'nün yerli olduğunu görüyoruz: Beyaz Melek, Maskeli Beşler Irak ve Son Osmanlı... Bu yüksek gişeli filmlerin yanı sıra, sinemamızın sonunda 12 Eylül'le hesaplaşması ve Eve Dönüş (2006 sonunda vizyona girdi), Beynelmilel, Zincirbozan, Fikret Bey gibi filmlerle birlikte, Mutluluk, Saklı Yüzler, Yaşamın Kıyısında ve Yumurta gibi mesajı veya meselesi olan filmlerin de boy göstermesi 2007 adına sevindiriciydi.

Festivaller açısından da bereketli bir yıl oldu 2007. Bursa İpek Yolu Festivali diğerlerinin yanında kendine sağlam bir yer edinme yolunda önemli adımlar atarken, Antalya hem yine başarılı bir festivale sahne oldu hem de pek çok tartışmaya. Bu tartışmalardan, doğru olduğuna inanmak istemediğimiz şiddet ekseninde olanların dışında en önemlisi şüphesiz belgesel film yarışmasında ödül verilmeye değer film bulunamamasıydı. Festival yönetmeliğine de aykırı bu karar belgesel film çevrelerinde ciddi rahatsızlık yarattı.

Sinematurk'e gelince... Kısaca 2007 bize pek iyi gelmedi. Daha doğrusu yapmak istediğimiz o kadar çok şey vardı ki, bunların yalnızca bir kısmını yapabilince bizim de biraz moralimiz bozuldu. Ama en kötüsü herhalde, sitenin tam da yeni versiyonunu açmışken, bir hukuk bürosunun "yanlışlıkla" ismimizi mahkemeye vermesi sonucu, sitenin "şak  diye" kapatılmasıydı. Bu memlekette "yetişin adam öldürüyorlar" deseniz polis, mahkeme bulmak zor olabilir ama söz konusu bir internet sitesi olunca, mahkemeler "bu site nedir, hakikaten iddia edildiği gibi bir yayın yapıyor mu?" demeden site kapatabiliyor demek ki. Bunu anlamış olduk. Anlayacağınız sizin de gıcık olduğunuz bir site varsa, yol göstermiş gibi olmayalım ama, direk gidin şikayet edin, anında kapattırırsınız. O site olayı idrak edip, itiraz edene kadar zaten günlerce, haftalarca kapalı kalabilir... Türkiye'de internetin hal-i pür meali malesef budur.

Fazla üstünüze gelmeyelim. Malum burda yeni bir yıl söz konusu. Ne demiş büyük üstad: "Dün dündür bugün bugündür". Velhasıl geçen yıl her ne getirdiyse kötü bohçasıyla, giderken alıp götürecektir beraberinde.

Sinema sitesiyiz dedik ama dünyadan bihaber de değiliz. 2008'de barış istiyoruz, kardeşce birarada yaşamak istiyoruz, aşk istiyoruz, tahammül istiyoruz, bir sürü demokrasi istiyoruz, fikir özgürlüğü istiyoruz, bilim istiyoruz, film istiyoruz, patlamış mısır, peynirli börek ve bol kahkaha istiyoruz; cumhurbaşkanı stresi, mahkeme kararı, sansür, "apoleti içerden teğelli" politikacı, 301, töre cinayeti, bomba, terör, şiddet, ırkçılık, aşağılama, pahalılık, yoksulluk, açlık, susuzluk ve daha adını anamadığımız bir çoğunu da İSTEMİYORUZ... Biz söyleyelim de...

Sinematurk ailesi adına, tüm sinemaseverlere, Türkiye, Avrupa ve dünyalılara, iyi bir yıl, harika filmler diliyoruz...

Son Yorumlar

Yandex.Metrica