Ödüllü Filmler Altyazı da posteri

Altyazı Aylık Sinema Dergisi, 2008 yılına başlarken Wong Kar Wai’nin ABD’de çektiği yeni filmi Benim Aşk Pastam’ı (My Blueberry Nights) kapağa taşıyor. Başrollerini Norah Jones, Jude Law ve Natalie Portman’ın paylaştığı film, Hong Konglu yönetmenin kendi üslubundan izler taşımakla birlikte, yeni bir ülkede farklı bir şeyler yapma çabasının ürünü.

Altyazı’nın ‘Vizyon’ sayfalarında 2007 yılında festivallerde ses getiren ödüllü filmlerin ağırlığı hissediliyor: Yükselişteki Romanya sinemasının Cannes’da Altın Palmiye kazanan 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün’ü, felç geçiren bir adamın hayata tutunma öyküsünü anlatan ve yine Cannes’da gösterilen Julian Schnabel filmi Kelebek ve Dalgıç ve Berlin’de Altın Ayı alan Çin filmi Tuya’nın Evliliği... ‘Vizyon’ sayfalarının göze çarpan diğer konu başlıklarıysa John Waters’ın kült filminden esinlenen müzikalden uyarlanmış olan Hairspray ve İngiliz yönetmen Ridley Scott’ın Denzel Washington’la Russell Crowe’u bir araya getiren filmi Amerikan Gangsteri.

Altyazı’nın ‘Vizyon Ötesi’ bölümündeyse bu ay çok çeşitli konular ele alınıyor: Geçtiğimiz yaz aylarında yitirdiğimiz Ingmar Bergman’ın son filmi Saraband’ı yönetmenin sineması bağlamında ele alan bir inceleme yazısı; Alican Sekmeç’in, iki ay önceki yazısının devamı niteliği taşıyan, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin arşivinde 1973 yılında çıkan yangını belgelerle destekleyerek incelediği araştırma yazısı; Selanik, Tiflis ve Amsterdam IDFA festivalleri üzerine değerlendirmeler ve Tuna Erdem’le kendi kurduğu ‘Independent Scholars’ (Bağımsız Akademisyenler) üzerine yapılmış bir söyleşi...

‘İlk Filmim - Nasıl Başladım’ köşesinde bu ay Engin Ayça’yla ilk filmi Bez Bebek üzerine yapılmış bir söyleşi yer alıyor. Altyazı, kısa filmcileri de unutmuyor ve İstanbul Kısa Film Festivali’nin farklı dallarında ödül kazanan yönetmenleriyle filmleri ve sinema anlayışları üzerine söyleşiler gerçekleştiriyor. Tayfun Pirselimoğlu’nun son filmi Rıza’nın başrol oyuncusu Rıza Akın da ‘Babamdan Bunlar Kaldı’ adlı kendi kaleme aldığı öyküyle, edebiyatla sinemayı buluşturan ‘Cin Aynası’ köşesinin konuğu oluyor.

Altyazı’nın bu ayki ‘Eleştiri’ sayfalarında, Kasım ve Aralık aylarında gösterime giren filmlerden Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikasti, 3:10 Yuma, Angel, Arslanı Kuzulara ve Avukat filmleriyle ilgili eleştiri yazıları yer alıyor. Derginin her yıl olduğu gibi bu yıl da Ocak sayısında yer alan yıllık indeksi ise, sıkı Altyazı okurları için önemli bir başvuru kaynağı niteliği taşıyor.

 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica