Savaşcı Prenses Zeyna Gerçek Çıktı posteri

İsveç'teki arkeologlar, yüksek askeri sıralamalarından dolayı erkek olduğuna inanılan Viking savaşçısının aslında kadın olduğunu keşfetti.
Viking savaşçının iskeletine yapılan DNA testi Zeyna'nın (Xena) gerçek olduğunu kanıtladı ve tarihçilerin yanlışlarını açığa çıkardı.

Hatta Zeyna sarışındı! Hollywood Zeyna'yı yeniden çekmek isterse hikayeyi Viking çağında geçirmesi gerekebilir.

Uppsala Üniversitesi'nden Charlotte Hedenstierna-Jonson Cuma günü yaptığı derste, "Aslında 30 yaş üstü ve 170 cm civarı uzun boylu bir kadın. Kılıç, balta, mızrak, zırh delici oklar, savaş bıçağı, kalkanlar, iki at (onunla birlikte gömülmüş), savaşçı teçhizatın yanı sıra, kucağında bir tahta oyunu vardı. Savaş taktiklerini ve stratejilerini denemek için kullanılan planlama oyunu, onun güçlü bir askeri lider olduğunu gösteriyor." dedi.

Kalıntılar, 19. yüzyılın sonuna ait Viking'in Birka kentinde bulundu. Erkeksi savaşçı teçhizat nedeniyle erkek dendi. Fakat Stockholm Üniversitesi'ndeki bir osteolog (kemik bilimci) daha sonra elmacık kemiklerinin daha ince ve kalçalıkların bir erkek için olması gerekeninden daha dar olduğunu fark etti. Daha sonra yapılan DNA analizi, kuşkusuz bir kadına ait olduğunu ortaya çıkardı.

Son Yorumlar (1)

ekahyaoglu 25 Ocak 2018 15:50:03

8

Çok başarılı bir yapım ve ilgi çekip etkileyen bir karakter yazı için ellerinize sağlık tebrikler

Yandex.Metrica