Tarık Akan'ı Anıyoruz posteri

Sinemamızın efsanevi aktörü Tarık Akan, vefatının birinci yılında 16 Eylül Cumartesi günü saat 11.00'de Bakırköy Zuhuratbaba Mezarlığı'ndaki kabri başında, ailesi, dostları, meslektaşları ve sevenleri ile beraber anılacak.

Yeşilçam'ın usta ismi Tarın Akan, 66 yaşında, tam 1 yıl önce akciğer kanseri sonucu yaşamını yitirmişti. 111 film ve 4 dizide rol alan Tarık Akan, 1982'de Cannes'da 'En İyi Erkek Oyuncu' adayı olurken, 1985'te Berlin Film Festivali'nde 'Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü'nü almıştı.

TARIK AKAN KİMDİR?

Sinemaya geçmeden önce Bakırköy plajlarında cankurtaranlık ve işportacılık yapan Akan, 1970 yılında Ses Dergisi'nin açtığı Sinema Artist Yarışması'nı kazanarak 1971'de ilk filmi olan 'Solan Bir Yaprak Gibi'yle kamera karşısına geçti ve Tarık Akan adını aldı.

1979 yılında zorunlu askerlik görevini yedek subay olarak Denizli'de tamamlayan Akan, 1970-1975 arası yılda 12 filmde rol alarak Yeşilçam'ın en parlak günlerinde yer aldı. Emel Sayın'la ''Mavi Boncuk''ta Hülya Koçyiğit'le ''Sev Kardeşim''de, Hale Soygazi ile ''Gece Kuşu Zehra''da oynadı ve ''Hababam Sınıfı'' ile Türk sinemasının unutulmazları arasına girdi. Akan, daha sonra ''değişirken yok olmayı'' göze aldı ve mesajı olan filmler yapmaya karar verdi. Bu kararın ilk ürünü "Nehir"i Cüneyt Arkın'la birlikte oynadığı ''Maden'', ''Sürü'', ''Yol'', ''Kanal'' gibi politik filmler takip etti.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica