Adana Film Festivali’nde Onur Ödülleri Gecesi posteri

Adana Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen 24. Uluslararası Adana Film Festivali'nin Açılış ve Onur Ödülleri Gecesi, Sheraton Oteli'nde yapıldı.
Süleyman Turan, Selma Güneri, Yusuf Sezgin, Nuri Alço gibi ünlü sanatçıların da katıldığı gecede, ömrünü sinemaya harcamış, başarılı isimler arasında yer alan Prof. Dr. Sami Şekeroğlu, Hümeyra, Temel Gürsu, Şemsi İnkaya ve Arif Keskiner'e Onur Ödülü verildi.
Bu yıl ilk kez verilen Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülünü ise Nijerya asıllı Amerikalı yönetmen Andrew Dosunmu aldı.

Gecede duygu dolu anlar yaşandı, ömrünü sinemaya adamış isimler kendileriyle ilgili görüntüler izlenirken gözyaşlarını tutamadı. 80 yaşındaki Prof. Dr. Sami Şekeroğlu'nun rahatsızlanmasına rağmen ödülünü almak üzere sahneye gelmesi, katılımcıların ayakta alkışlamalarına neden oldu.

Piyanist Kerem Görsev ve grubunun mini bir konser verdiği gecede söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, "Adana Film Festivali geleneksel olarak ve her yıl üzerine yeni değerler katarak Adana'ya yakışır bir festival olma yolunda mücadele ediyor. Dünya'nın, Türkiye'nin ve sinemanın kalbinin Adana'da attığına şahitlik etmek kentin belediye başkanı olarak beni ziyadesiyle mutlu ediyor. İnanıyor ve güveniyorum ki Adana Film Festivali tüm kategorileri ile Dünya kültüründe hak ettiği değere ulaşacak, Adana'da sanatın, kültürün başkenti olma adına dev adımlar atmış olacak" diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından şarkıcı, besteci, söz yazarı, sinema ve dizi oyuncusu Hümeyra'ya onur ödülünü Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü verdi. Duygularını paylaşan Hümeyra, "Sanatı bu kadar sevgiyle kucaklayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı'na ve Adanalılara teşekkür ederim. Bu ödülü genç meslektaşlarım için alıyorum. Hayal kurmayı bırakmayın. Sanat güzeldir" dedi.

Duygu dolu anların yaşandığı ve zaman zaman gözyaşlarının aktığı ödül töreninde Hümeyra'nın ardından Türk sinemacılığın bilimsel arşivini oluşturan bilim adamı Prof. Dr. Sami Şekeroğlu, prodüktör-yazar Arif Keskiner, komedi ve dram içeren yapıtlarda aynı ustalıkla rol alabilen Şemsi İnkaya onur ödüllerini aldı.

Ödülünü alan usta yönetmen Temel Gürsu, duygulu anlar yaşadı. Onur ödülünü almaktan gurur duyduğunu belirten Gürsu, gözyaşlarına engel olamadı. 

Ödül törenin ardından sahneye gelen usta sanatçılar, davetliler tarafından ayakta alkışlandı.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica