Altın Portakal’da buruk son posteri 39.Antalya Altın Portakal Film Festivali” sona erdi. Antalyalılar, sanatçıları Hollywood yıldızları gibi karşılamıştı. Katılımın ve sürenin az olduğu festivalde Altın Portakal sonuçları da erken açıklanınca ödül heyecanı ve kapanış töreni sönük geçti.
       
ÖDÜLLER
       “Uzak” “En İyi Film” ödülüne layık görülürken, Nuri Bilge Ceylan bu filmle “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Senaryo” kategorilerinde Altın Portakal aldı. Nuri Bilge Ceylan, Londra’da bir festivalde olduğu için törene katılamadı.
       “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü, “Martılar Açken”deki performansıyla Meral Oğuz’a verildi. “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü “Sır Çocukları” isimli ilk filmiyle Fırat Tanış kazandı.
       “Deliyürek”teki rolüyle Oktay Kaynarca ve “Uzak”taki performansıyla Mehmet Emin Toprak “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü paylaştı. “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü ise “Yeşil Işık” adlı filmle Sema Atalay kazandı. Atalay da törene katılamadı.
       “Sır Çocukları” adlı filmde rol alan küçük oyuncular, tüm sokak çocukları adına Jüri Özel Ödülünü aldı. Diğer Jüri Özel Ödülü ise “Gönlümdeki Köşk Olmasa” ile çocuk oyuncu Bora Akkaş’a verildi.
       
HALK ‘SIR ÇOCUKLARI’NI SEVDİ
       Antalya Halk Jürisinin büyük çoğunluğu “Sır Çocukları” için oy kullandı. Altın Portakallarla birlikte verilen nakdi ödüllerin toplamı 47 milyar lira civarındaydı. Festivalin 600 milyar lirayı bulan bütçesinin yalnızca 47 milyar lirasının ödül olarak verilmesi eleştirilere yol açtı.
       Ama geceyi Volkan Severcan’la birlikte sunan Gül Erda’nın kırdığı potlar ve zoraki playback konseri geceye ‘renk kattı’. Gül Erda, Belediye Başkanı Bekir Kumbul’u Bekir Dumbul diye anons etti. Ayrıca Erda, ayakkabıcısının ve modacısının ismini anonslarının bir yerine sıkıştırmayı da ihmal etmedi.
       
BASIN TOPLANTISI
       Altın Portakal heyecanı tören yerine basın toplantısında yaşandı. Dün Lares Otel’de düzenlenen basın toplantısında Altın Portakal’ı alınca göz yaşlarını tutamayan Meral Oğuz’un sevinci tüm sonuçlar açıklandığında kızgınlığa dönüştü. Meral Oğuz, kendi rol aldığı ‘Martılar Açken’in ‘En İyi Film’ dalında ilk üçe girememesi üzerine “Benim ödül almam önemli değil, önemli olan filmin ödül alması” dedi.
       
JÜRİDEN AÇIKLAMA
       Jüri, sonuçların açıklanmasından önce sunduğu basın bildirisinde ülkemizin en büyük ulusal film festivaline yedi filmin katılmış olmasının kaygı verici olduğunu belirtti. Suavi’nin jüri adına okuduğu bildiride ‘bu noktaya gelinmesinde devletimizin, sanatının gelişmesi adına, yasal dayanakların ve ekonomik teşvikleri oluşturulmamış olması’ en önemli neden olarak gösterildi. Kazananların törene katılmasını sağlamak için bu yıl sonuçların bir gün önce açıklanması yönündeki uygulama ise ters etki yarattı. Antalya’daki sinemacılara göre Altın Portakal heyecanının sona ermesiyle festival bitti. Kaynak : www.ntvmsnbc.com

Son Yorumlar

Yandex.Metrica