“Körfez” Sevilla Film Festivali’nde! posteri

Emre Yeksan'ın ilk uzun metrajlı filmi KÖRFEZ / THE GULF, 3-11 Kasım 2017 tarihleri arasında Sevilla Film Festivali'nin (Festival de Sevilla) Yeni Dalgalar (Las Nuevas Olas) bölümünde gösterilecek. Festivalin temel kimliğini yansıtan Yeni Dalgalar bölümü çağdaş Avrupa sinemasından özgün bakış açısı içeren yeni yetenekleri bir araya getiriyor.

 KÖRFEZ, dünya prömiyerini Eylül ayında Venedik Film Festivali'nde yapmıştı. Türkiye prömiyerini yaptığı 24. Uluslararası Adana Film Festivali'nden Jüri Özel Ödülü'yle döndü. Bu hafta 25. Hamburg Film Festivali'nde ise Almanya prömiyerini yapıyor.  

Yakında Başka Sinema dağıtımıyla vizyona girecek olan film yıllar sonra ailesinin yanına İzmir'e geri dönen 30'lu yaşlarında, yeni boşanmış Selim'in hikâyesini şehri yaşanamaz hale getiren bir çevre felaketi üzerinden anlatıyor. Ulaş Tuna Astepe'nin başrolünde olduğu filmin oyuncu kadrosunda Ahmet Melih Yılmaz, Serpil Gül, Müfit Kayacan, Cem Zeynel Kılıç, Damla Ardal ve Merve Dizdar yer alıyor.

 KÖRFEZ, Mimar Sinan ve Sorbonne üniversitelerinde sinema eğitimi alan ve uluslararası festivallerde gösterilen Unutma Beni İstanbul ve Sesime Gel gibi filmlerde yapımcılık yapmış olan Emre Yeksan'ın yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı film. KÖRFEZ'in senaryosunda yönetmen Yeksan'la birlikte, kendi kuşağının en önemli yazarlarından Ahmet Büke'nin de imzası var. Yeksan'ın, istos film yapımcılığında, geliştirme aşamasındaki yeni projesi YUVA ise Biennale College - Cinema 2017/18 programına seçilen 12 projeden biri oldu.

 KÖRFEZ'in yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu'nun önceki projesi Ziya Demirel'in kısa filmi Salı (2015), Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarıştı. EAVE 2016 yapımcılarından Aslanoğlu, istos film bünyesinde KÖRFEZ'le birlikte üç uzun metraj filmin daha yapımcılığını yürütüyor. (Cem Öztüfekçi'nin Boş Zamanlar; Nazlı E. Durlu'nun Zuhal ve Ziya Demirel'in Ela ve Hilmi ismindeki uzun metrajları proje geliştirme aşamasındalar.) EAVE yapımcılarından C. Aslı Filiz (Bir Film), Almanya'dan Dirk Engelhardt (Kundschafter Films) ve Yunanistan'dan Maria Drandaki (Homemade Films) ortak yapımcılar olarak projede yer alıyorlar.

 KÖRFEZ, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Berlin Film Festivali'nin World Cinema Fund, İsviçre'den Visions Sud Est ve Yunanistan Film Merkezi'nin yapım destekleriyle ve BluTV'nin katkılarıyla gerçekleşti. Bugüne kadar ise, İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme ve Ortak Yapım Platformu, Saraybosna Film Festivali CineLink Film Geliştirme ve Ortak Yapım Marketi, EKRAN Varşova'daki Wajda Studio Film Okulu Film Geliştirme Atölyesi, Les Arcs Film Festivali Yapım Aşaması filmleri arasında yer almaya hak kazandı.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica