Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Köprüde Buluşmalar, Almanya - Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 7. Dönem Sonuçları Açıklandı

16 Ekim 2017 16:50

KÖPRÜDE BULUŞMALAR KAPSAMINDA ALMANYA - TÜRKİYE ORTAK YAPIM GELİŞTİRME FONU  7. DÖNEM SONUÇLARI AÇIKLANDI

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle İstanbul Film Festivali - Köprüde Buluşmalar, Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu işbirliğinde oluşturulan ve bu yıl 7. kez iki ülke arasındaki ortak yapımlar için teşvik sunmayı amaçlayan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu tarafından desteklenecek projeler 25. Hamburg Film Festivali'nde açıklandı.

Kurum temsilcilerinden oluşan seçici kurul, başvuru yapan 10 proje arasından 4 projeyi desteklemeye karar verdi.

Desteklenen projeler arasında 2015 yılında kısa filmi 'Salı' ile Cannes Film Festivali'nde yarışan Ziya Demirel'in ilk uzun metraj film projesi 'Ela ve Hilmi' de bulunuyor.

Desteklenen projelerin tamamı aşağıdaki gibidir:

  • Barış Kaya - Portakal - 10.000 AVRO 

ORTAK YAPIMCILAR: Bilal Bağcı- Peri İstanbul (TR), Mustafa Dok- Bredok Film Production (DE)

  • Nisan Dağ - Bir Nefes Daha - 20.000 AVRO

ORTAK YAPIMCILAR: Müge Özen- Solis Film (TR), ortak yapım Dorothe Beinemeier- Red Balloon(DE)

  • Ziya Demirel - Ela ve Hilmi - 15.000 AVRO

ORTAK YAPIMCILAR: Annamaria Aslanoğlu- İstos Film (TR), ortak yapım Dirk Engelhardt Kundschafter                          Filmproduktion(DE)

  • Carsten Fiebeler- Selam Berlin - 15.000 AVRO

ORTAK YAPIMCILAR: Dorothe Beinemeier- Red Balloon (DE), ortak yapım Müge Özen- Solis Film (TR)

Yukarıdaki projelerin yanı sıra Medienboard Eylül 2017 döneminde Emin Alper'in 'Kız Kardeşler' (Liman Film /Nadir Öperli, Komplizen Film / Janine Jackowski & Jonas Dornbach) isimli uzun metraj film projesi için 100.000 Avro destek verdi. Proje 2016 yılında Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu tarafından desteklenmişti. Emin Alper'in bir önceki filmi 'Abluka' Berlinale'de, ilk filmi 'Tepenin Ardı' ise Venedik Film Festivali'nde yarışmıştı.

Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu iki ülke arasındaki ortak yapımlara destek olmak amacıyla 2011 yılında TC Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle İstanbul Film Festivali- Köprüde Buluşmalar, Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu tarafından başlatılmıştır.Yandex.Metrica