2. Ödüllü Türk Filmleri Festivali Hazırlanıyor posteri

2. ÖDÜLLÜ TÜRK FİLMLERİ FESTİVALİ

Geçtiğimiz yıl birincisini gerçekleştirdiğimiz Ödüllü Türk Filmleri Festivali, sinemanın duayen sanatçılarını  ağırlayarak, farklı kategorilerde dağıttığı ödüllerle Türk sineması adına önemli bir adımı gerçekleştirmiştir.

Türk sinemasını layık olduğu yere getirmek ve tüm Türk sineması emekçilerine olan vefa borcunu ödemek amacı ile oluşturulan Ödüllü Türk Filmleri Festivali, seçkin jüri üyelerinin önemli kriter ve değerlendirmeleri aracılığı ile bu sene de birçok kategoride ödüller verecektir. Türk Sinemasına verdikleri emekleri ile önemli katkı sağlayan bir çok  film ve sanatçıya verilecek bu ödüller, Türk sinemasının yaşatılması amacına yönelik önemli bir amaca hizmet edecektir.

BORA PRODÜKSİYON’un himayesinde önemli sponsorlarında katkıları ile düzenlenen Ödüllü Türk Filmleri Festivali, Türk Sinemasının önemli yapılanmalarından olan  SE-SAM (Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği)’la yapılan işbirliği ile bu yıl daha güçlü ve etkili olarak yapılandırılmaktadır.

Ödüllü Türk Filmleri Festivali içeriği gereği, dönem filmlerini yaşatan,  yeni vizyon filmleriyle de örtüştüren, eski usta yeni çırak anlayışı içerisinde çekilen filmlere festival içerisinde geniş yer verecektir. Türk filmlerinin adresi Yeşilçam sineması, bu festivalle yeniden hayat bulacak; anılarda yer etmiş siyah beyaz unutulmaz filmlerden renkli güncel filmlere kadar en sevilen yapımlar Ödüllü Türk Filmleri Festivali ile halka sunularak, Türk sinemasına hizmet verilmiş olacak ve hizmet verenleri Türk Halkı ile buluşturacaktır.
 
Ayrıca festival kapsamında 40’a yakın ressamın 120 civarında resmi sergilenecek ve elde edilecek gelirin yarısı sokak çocuklarını konu alacak filme aktarılacak.Bora Produksiyon hayata geçirdiği projelerinde her zaman toplumsal sorumluluğunun bilincinde hareket ederek Toplum sorunlarına duyarsız kalmamıştır.
Ayrıca Türk sinemasının emektar ve sanatçıları da unutulmayacak, farklı kategorilerde verilecek ödüllerle layık oldukları şekilde taçlandırılacaklardır.  Yurtiçi ve dışında bugüne değin en çok ödül alan film ise “Ödüllü Türk Filmleri Festival özel Ödülü’’nü alacaktır.

Festival içerisinde sektörün tanınmış isimleri ve akademisyenlerin katılımıyla, bir Sinema Sempozyumu gerçekleştirilecektir.

Ayrıca son 60 yılın Türk film afişlerinin ve 40’a yakın ressamın resimlerinin yer aldığı sergilerde festival kapsamında halkla buluşacaktır.
 
Festival kapsamında Nedim Otyam’ın hayatını anlatan belgesel gösterilecek, ayrıca Ülkü Erakalın’ın 60 yıllık müzik, sinema, tiyatro ve gazetecilik anılarından oluşan ‘’Yıldızlar Gökte Yaşar ”  isimli tek kişilik  müzikal oyunu sahnelenecektir.
 
Bu yıl ki Ödüllü Türk Filmleri Festivali’nin medya sponsoru tüm ülke çapında yayın yapan ulusal tv kanallarımızdan KANAL A olmuştur. Festivalle ilgili tüm etkinlikler Kanal A tarafından yayınlanacaktır.
 
Türk sinemasını internet ortamında yaşatmak için kurulmuş olan www.yesilcam.gen.tr sitesi’de internet sponsoru olarak festivalde yerini almıştır.

Festivale katılacak filmlerin 15 Mart 2008 tarihine kadar SE-SAM ve Bora Prodüksiyon’a başvurabilirleceklerdir.
 
JÜRİ ÜYELERİ
Yılmaz ATADENİZ, SE-SAM (Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) BAŞKANI
Necip SARICI, LALE STÜDYOLARI SAHİBİ SE-SAM BAŞKAN YARDIMCISI
Prof. Dr. Bülent VARDAR, SİNEMA TV ÖĞRETİM GÖREVLİSİ
Burçak EVREN, SİNEMA TARİHÇİSİ GAZETECİ YAZAR
Muzaffer HİÇDURMAZ, MSM (Müjdat Gezen Sanat Merkezi) YÖNETMEN ÖĞRETİM GÖREVLİSİ
Doğan ACAR, T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ANKARA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ
Nejat GÖKÇE, T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TELİF HAKLARI VE SİNEMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DAİRE BAŞKANI

ÖDÜLLER
Ödüllü Türk Filmleri Festivali yeni vizyon filmlerine;
En iyi film,
En iyi yönetmen,
En iyi senaryo,
En iyi görüntü yönetmeni,
En iyi kadın oyuncuya Cahide Sonku ödülü
En iyi erkek oyuncuya Ayhan Işık ödülü
Ve Emek, Onur, Basın Ödülleri verilecektir.
ONUR ÖDÜLÜNE SAYIN MEMDUH ÜN layık görülmüştür. Yurt içi ve dışında bugüne değin en çok ödül alan film ise “Ödüllü Türk Filmleri Festival Ödülü’’ nü alacaktır.


Ayrıntılı Bilgi için  iletişim numaralarımız

SE-SAM                             Tel: 0.212. 245 46 45
Bora Prodüksiyon               Tel: 0.312. 490 21 00  -  0538 632 77 32
www.se-sam.org      info@se-sam.org
www.boraproduksiyon.com   info@boraproduksiyon.com
www.yesilcam.gen.tr     info@yesilcam.gen.tr

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 17 Mart 2009 12:32:03

6

bu festivali takip ediyorum

Yandex.Metrica