Asteriks Rekor Kırdı posteri

Yönetmen Thomas Langmann’ın uzun süredir bir proje olarak üzerinde çalıştığı Albert Uderzo’nun tüm dünyanın en çok ses getiren çizgi romanları arasında kabul edilen “Asterix Aux Jeux Olympiques”in (Asteriks Olimpiyat Oyunları’nda) sinema uyarlaması tüm dünya ile aynı anda 01 Şubat 2008’de Türkiye’de vizyona giriyor.

Küçük yaşlardan bu yana çizgi romanlara büyük hayranlık duyan Langmann, hayali olan bu projeyi gerçekleştirirken daha önce Asteriks serisinin ilk iki filminin yapımcılığını da yapmış olan yapımcı, oyuncu, senarist ve yönetmen babası Claude Berri’nin ve Uderzo’nun kızı Sylvia’nın da büyük ölçü de desteğini almıştır. Yönetmen Langmann’ın ortak olarak çalışmayı seçtiği diğer yönetmen ise Frédéric Forestier’dir.

1999 yapımı “Asteriks & Obeliks: Sezar’a Karşı”, sadece Fransa’da dokuz milyon izleyici yapmış, yine serinin devamı olan 2002 yapımı “Asteriks ve Oburiks: Görevimiz Kleopatra” ise Fransa’da on beş milyon izleyici toplamıştır. “Asteriks Olimpiyat Oyunları’nda” filminin diğer maceralardan farkı, konunun uluslararası düzeyde en iyi tanınmış organizasyonlarından biri olan Olimpiyatlar’ı işlemesi ve setle dekor açısından hepsinden çok daha görkemli ve ihtişamlı öğelere sahip olmasıdır. Konu olarak komediyi, tarihi olayları, macerayı ve çeşitli spor dallarını bir araya getirmesi her yaştan ve kültürden izleyiciyi bir arada tutmasını sağlayacaktır.

Hikaye, çizgi romandan aktarılmış olmasına rağmen önemli senaristlerle yapılan sayısız tartışmanın sonucunda biraz değiştirilmiş ve hikayenin ana teması olarak Sezar ve oğlu Brütüs arasındaki çatışma ön plana çıkarılmıştır. Aynı zamanda Brütüs ve Alafolix’in (Mecnuniks), Yunan prensesi Irina’ya (İrena) karşı duyduğu aşk ve ortaya çıkan aşk üçgeninde her iki tarafın da prensesi elde etmek amacıyla Olimpiyat Oyunları’nda yarışması hikayedeki diğer önemli temayı oluşturmaktadır. Karakterler için oyuncular belirlenirken Gerard Depardieu’nun da içinde bulunduğu ana kadroya eklenen yeni isimler genelde genç kuşak oyuncular arasından seçilmiştir. Kadroda, Alain Delon, Clovis Cornillac, Uzun süre Kom Mayo’nun mankenliğini yapmış Vanessa Hessler, Jean-Pierre Cassel, Adriana Karembeu, José Garcia, Nathan Jones, Zinédine Zidane, Elsa Pataky, Jamel Debbouze, Michael Schumacher ve Dany Brillant gibi ünlü isimler vardır.
l
Proje, Avrupa tarihinde şimdiye kadar çekilen en yüksek bütçeye sahiptir. Toplam 75 – 80 milyon €’luk bütçesiyle, aynı zamanda da şimdiye kadar tüm dünyada çekilmiş en pahalı Fransız filmidir. Çekimlerin %95’i İspanya’da yer alan Alicante şehrindeki “La Cuidad de la Luz” adlı köyde kurulan setlerde gerçekleştirilmiştir. Bu bölgenin tercih edilmesinin nedeni iklimin çekim şartlarına elverişli olması ve el değmemiş büyük arazilere sahip olmasıdır. Dekorlar, “Amélie” ve “Delicatessen” (Şarküteri) filmlerinin unutulmaz yönetmeni Jean-Pierre Jenuet’in tüm filmlerinde beraber çalıştığı ve Oscar’a da aday olmuş dekor sorumlusu Marie-Laure Valla tarafından yaratılmıştır. Görüntü yönetmeni ise Luc Besson’ın ve yine  Jean-Pierre Jenuet’in bir çok filminde yer alan Bruno Delbonnel’dir.

Çekim hazırlıkları Aralık 2005’de başlamış ve Haziran 2006’ya kadar devam etmiştir. Almanya, İspanya ve İtalya’nın da ortak finansmanlığında gerçekleştirilen proje için sayısız tarih araştırması yapılmıştır.

Filmdeki Olimpiyat sahnelerinde kullanılan yarış arabalarında hem tarih göz önünde buldurularak eski dönemlere ait unsurlar kullanılmış, bir yandan da günümüzden de esinlenilerek Formula 1 yarış arabalarına benzetilmiştir. Yarışlar için kullanılacak stadın tasarımı 20, inşası ise yaklaşık 500 kişi tarafından gerçekleştirilmiştir. Tüm inşaat 3 ay boyunca devam etmiştir. Filmin başrol oyuncularından Alain Delon ve Gerard Depardieu’nun gördüğü anda şaşkınlık içinde kaldığı stad, Hollywood film setlerine taş çıkaracak özelliklere sahiptir. Tüm stad dışında 20 adet set daha kurulmuştur. İnşa edilen Yunan sarayına, yapımı Paris’te gerçekleştirilmiş 8m. boyunda heykeller yerleştirilmiş ve neredeyse yüzme havuzu büyüklüğünde bir adet banyo yapılmıştır. Tümü Fas’tan getirilen kostümler arasında sadece Prenses İrena için hazırlanmış 10 adet elbise vardır. 300’den fazla tasarlanan perukların hepsi gerçek saçtan üretilmiştir.

Filmin en çarpıcı bölümlerini oluşturan at yarışı sahneleri için tüm atların eğitimini “Son Samuray” ve “Alexander” filmlerinde görev yapan eğitmenler üstlenmiştir. At yarışları çekimi 7 hafta sürmüştür.

60’tan fazla ülkeye dağıtılan filmin pazarlama bütçesi ise 20 milyon dolardan fazladır.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica