Psikolojik Gerilim Filmlerini Sevenlere 10 Öneri posteri
  • Donnie Darko (2001)

Donnie Darko 1988 yılında insan/tavşan karışımı bir yaratık tarafından gizemli bir maceraya sürüklenir. 28 gün 6 saat 42 dakika ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceği de yaratıktan öğrenir. Böylesine ağır bir sırrı öğrenen Donnie tavşanı takip edecektir.

  • Zindan Adası (2010)

Ashecliffe Hastanesi'nde tedavi gören Rachel Solando isimli bir hastanın tedavi merkezinden kaybolması sonucu bölgeye gelen iki polis memuru Teddy Daniels ve Chuck Aule'un başından gecen gizemli olaylar seyirciye aktarılır.

  • Tutsak (2013)

Şükran Günü kutlaması icin yemekte buluşan iki aile üyesi Dovers ve Birches bu esnada korkunç bir haber alır. Bu ailelerin küçük kızları gece aniden ortadan kaybolmuştur ve bunun sonucu gergin anlar başlar.

  • Contratiempo (2016)

Cinayetle suçlanan başarılı ve zengin bir girişimci Adrian Doria'nın çürütülemez bir savunma oluşturmak için üç saatten daha az zamanı vardır.

  • Gizli Gerçek (2000)

Norman Spencer başarılı bir doktor, aynı zamanda mutlu bir evliliğe birisidir. Mutlulukları, karısını aldatmasıyla birlikte yerle bir olur. Yaptığı hatanın bedelini ödemek icin her yolu denemekten kaçınmaz.

  • Zodiac (2007)

Bir seri katil şifreli mektuplar üzerinden San Francisco polis departmanıyla alay etmektedir. Katilin şifrelerini çözmeye kendini adayan dört adam, ne yazık ki yıllarca hiçbir sonuca ulaşamaz. Cinayetlere uzun süre ara veren katil tekrar suç islemeye karar verdiği zaman sadece kurbanlarının degil tüm şehrin korkusu haline gelir.

  • Ceset (2016)

Son derece hırslı ve güzel bir kadın olan Mayka'nın gizemli ölümü ve ardından cesedinin kaybolması üzerine kurulu olan sıra dışı bir hikaye anlatılmaktadır. Bu gizemi Çözmek ise eşini kaybetmenin travmasını henüz atlatamamış Jaime Pena'ya düşmektedir. Bu olay sayesinde meslekteki kariyerini kurtarmak icin de büyük bir şans elde edecektir.

  • Cinayet Gecesi (2007)

Zengin ve oldukça başarılı bir mühendis olan Ted Crawford karısının onu aldattığını öğrenmesinin ardından eşini öldürür. İşlediği cinayetin ardından polise olayı bildirir. Olay yerine gelen dedektif ölen kişiyi görünce şok olur, zira ölen kadın dedektifin sevgilisidir. Bu basit gibi görünen fakat bir sürü gizeme sahip davaya bakmak icin kariyerinde oldukça basarili olan Willy atanır.

  • Stanford Hapishane Deneyi (2015)

Gerçek bir hikayeden esinlenilen filmde, 1971 yılında Stanford Üniversitesi'nde Philip Zimbardo'nun mahkum ve gardiyan psikolojisini incelemek üzere okul ögrencilerinden 24 kişiyi seçmesi anlatılır. Bu 24 ögrencileri mahkum ve gardiyan olarak iki gruba ayırır. Okulun bodrum katına sahte bir hapishane kurulur ve deneye başlanır. Bir zaman sonra işler Çığırından çıkmaya ve tehlikeli bir hal almaya başlar.

  • Kapan (2007) 

Birbirlerini tanımayan dört matematik dehası bir bilmecenin çözümü için gizemli bir eve davetiye alır. Fakat bilmecenin onları tehlikeye sürükleyeceğinden habersizdirler.

 

Listeyi hazırlayan: Hazal Şermet

 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica