Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Türk Sinemasının 103. Yılı Kutlu Olsun!

14 Kasım 2017 08:50

Türk sineması, ilk Türk filmi kabul edilen "Ayastefanos Abidesinin Yıkılışı"nın bugün 103'üncü yaşını kutluyor. Yani Türk sinemasının 103. doğum günü!

İlk Türk filmi Ayastefanos'taki Rus Abidesinin Yıkılışı, ilk Türk Sinemacısı Fuat Uzkınay tarafından, 14 Kasım 1914'te, Yeşilköy, İstanbul'da çekilmişti

Osmanlı coğrafyasının beyaz perdeyle tanışmasından tiyatro kökenli ilk dönem filmlere, "Fransız kızlar" için uygulanan ilk sansürden bir döneme damga vuran Muhsin Ertuğrul'a ve Yeşilçam'dan milenyumla yeniden ivme kazanan yerli filmlere Türk sineması, dünyanın en eski ulusal sinemaları arasında yer alıyor.3 sene önce Türk sineması bir asrı geride bırakmıştı. Bunun şerefine TC Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın büyük katkısı ile Agah Özgüç'ün Türk Sinemasının en büyük kaynaklarından biri olan "Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü" hem Türkçe hem de İngilizce olarak basılmıştı.

Yine geçtiğimiz senelere kadar sinemamızın doğum günü şerefine Türk Sinemasının emekçileri İstiklal Caddesi'nde yürüyüşe katılırdı ancak son yıllarda bu gelenek de kaybedilmiş durumda.Geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Kenti Vakfı ve TÜRSAK'ın ortaklaşa düzenlediği törende şimdi yıkılmış olan Türk sinemasının tarihi simgelerinden biri olan Emek Sineması'nda Sinemamızın kamera arkasındaki emektarlarına ödüller verilmişti.


(Bir 14 Kasım yürüyüşü, Türkan Şoray, Muzaffer Hiçdurmaz, Osman Seden, Tarık Akan, Memduh Ün, Orhan Aksoy, Kemal Sunal)

Beyaz perdeye ilk yansıma Yıldız Sarayı'nda

Osmanlı Devleti, dünyanın ilk kez Lumiere Kardeşler'in 1895'te çektiği bir trenin gardan hareketini gösteren filme hemen ilgi göstererek, Yıldız Sarayı'ndaki ilk gösterimle bu topraklar "büyülü dünya" ile tanıştı. Türk sinemasının ilk adımı ise 1.Dünya Savaşı'nın başladığı günlerde yedek subaylığını yapan Fuat Uzkınay'ın yönetmenliğinde 14 Kasım 1914'te propaganda amaçlı çekilen "Ayastefanos'taki Rus Abidesinin Yıkılışı" belgeseliyle atıldı. Ardından, Harbiye Nazırı Enver Paşa'nın emriyle 1915'te Merkez Ordu Sinema Dairesinin (MOSD) kurulmasıyla hem Türkiye'yi ziyarete gelen imparatorların gezi belgeselleri hem de birkaç öykülü film denemeleri yapıldı. 

Türk sinemasında ilk sansür "Fransız kızları" için yapıldı

Dönemin sevilen tiyatro oyunu Leblebici Horhor ile  "Himmet Ağanın İzdivacı", 1916'da çekilmeye başlamasına rağmen savaş koşullarında vaktinde tamamlanamadı. Dolayısıyla Türk sinemasında yarım kalmadan çekilen ilk öykülü film, İstanbul'un işgaliyle MOSD'un sinemayla ilgili tüm malzemelerinin devredildiği Müdafaa-i Milliye Cemiyetinin Sedat Simavi'ye ısmarladığı "Pençe" ve "Casus" filmleri oldu. Türk sinemasında sansür ilk kez, İstanbul'un İtilaf devletlerinin işgali altında bulunduğu 1919'da çekilen "Mürebbiye" filmine uygulandı. Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın aynı adlı eserinden Fuat Uzkınay'ın yapımcılığında beyaz perdeye aktarılan sessiz film, Fransız kadınları kötü gösterdiği gerekçesiyle yasaklanmasına rağmen gizlice gösterildi.

Türk sineması ilk komedi film serisine ise 1921'de gösterilen "Bican Efendi" ile kavuştu. 

Sinemada "tek adam" dönemi

İlk özel yapımevi Kemal Film'in kuruluşuyla Türk sinemasında yeni bir dönem başladı. Muhsin Ertuğrul, yurt dışında edindiği sinema tecrübesiyle uzun yıllar  "tek adam" olarak pek çok ilki hayata geçirdi. "İstanbul'da Bir Facia-i Aşk" filmiyle Türk sinemasına adım atan Ertuğrul, aleyhlerinde çekildiği düşüncesiyle film setinin Bektaşilerce basıldığı "Boğaziçi Esrarı", ilk kez Türk kadınlarının rol aldığı "Ateşten Gömlek", ilk ortak yapım (Türk-Mısır-Yunan) "İstanbul Sokaklarında" filmlerinin de aralarında olduğu yapımlara imza attı. 

Türk sineması ilk uluslararası ödülünü, Ertuğrul'un 1934'te ikinci kez perdeye uyarladığı "Leblebici Horhor Ağa"nın Venedik 2. Uluslararası Film Şenliği'nde "onur diploması"na layık görülmesiyle aldı.

2. Dünya Savaşı'nın olumsuz etkisiyle 1939-1945 yıllarında çok az sayıda filmin üretildiği Türk sinemasının yerini yabancı filmlerin doldururken, "Yerli Film Yapanlar Cemiyeti"nce 1948 yılında ilk kez düzenlenen yarışma sektöre canlılık getirdi. Yandex.Metrica