!f İstanbul başladı posteri

“!f İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali”, Beyoğlu AFM Fitaş, AFM İstinyePark ve AFM Caddebostan Budak sinemalarında film gösterimleriyle başladı.

Sinemaseverlerin merakla beklediği 70 filmi programına dahil eden festivalin açılış partisi, 16 Şubat Cumartesi gecesi The Hall’de yapılacak. “Joy Division” belgeselinin gösterimi için İstanbul’a gelecek grubun efsanevi basçısı Peter Hook açılış gecesinde sahne alacak.

Festival, bu sene de “!f Ankara” ile 28 Şubat-2 Mart tarihlerinde AFM Cepa sinemasında Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak.

Yapı Kredi World ana sponsorluğunda düzenlenen festival, “Hit Filmler”, “Sesli Yaşam/İçinden müzik geçen ve içine müziğin işlediği filmler”, “Yaşama Sanatı/Zen ve sufi felsefesi ile yoğrulmuş yaşam dersleri içeren filmler”, “Fantastik Filmler/ Animasyon, çizgi roman ve benzer dünyaların yansımaları”, “Gökkuşağı/Farklılıklar ve farkındalıklar üzerine etkileyici filmler”, “Gezegen, İnsan/Dünya ile ilgili söyleyecek sözü olan filmler”, “!f Kısalar”, “Nöbetçi Sinema/Uykusuzluk yapan filmler” ve “Çocuk filmleri” bölümleri altında birbirinden değişik filmler izleyici ile buluşacak.

Festivalde, Oscar’a aday gösterilen bazı filmler de izleyicilerin beğenisine sunulacak. Filmler arasında “İhtiyarlara yer yok”, “Elah Vadisinde”, “Lars and The Real Girl”, “Taxi To The Dark Side”, “Sicko”, “I Met The Walrus” yer alıyor.

!f İstanbul 2008 programı


Festival kapsamında bu yıl ilk kez “!F İnspired/Keş!f” adlı uluslararası ve ödüllü bir yarışma düzenlenecek.

Dünyanın dört bir yanından gelen 10 film, 15 bin dolar para ödülü için yarışacak. Uluslararası sinema endüstrisinden prestijli isimlerin oluşturacağı jüri, bu yılın “İlham Veren Yönetmeni”ni belirleyecek.

Yarışmanın jürisi yönetmen Reha Erdem başkanlığında, yönetmen John Cameron Mitchell, Cannes Film Festivali yönetmenlerinden Christophe Leparc, Screen International dergisi editörü Wendy Mitchell ve fotoğrafçı Perry Ogden’den oluşuyor.

Yarışmada, İsviçre’den “Chrigu”, İsveç’ten “Darling/Canım”, ABD’den “İn Search of a Midnight Kiss/Geceyarısı Öpücüğü”, Arjantin’den “The Aerial/Anten”, Macaristan’dan “Milky Way/Samanyolu”, Yunanistan’dan “Pink/Pembe”, Türkiye’den “Should I Really Do It/Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?”, ABD’den “The Nines/3X3”, Meksika’dan “Year of the Nail/Tırnağın Yılı” ve Fransa’dan “Pardonnez-moi/Affet Beni” filmleri yarışacak.

Çeşitli sergilere, atölye çalışmalarına, sokak oyunlarına, tanıtım programlarına ev sahipliği yapacak festival kapsamında “Yaşayan Kütüphane”ler ile yaşam deneyimlerinin paylaşıldığı etkinlik, her gün The Hall’de 18.00-21.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Festivalin kapanış töreni, 24 Şubat pazar günü The Hall’de yapılacak. Törende, “Keş!f Yarışması”nda birinci seçilen “İlham veren yönetmen”e ödülü verilecek. Törende, ünlü İzlandalı topluluk “Mum” hayranlarıyla buluşacak.

Festival programı ve filmler hakkında daha ayrıntılı ve güncel bilgiler “www.ifistanbul.com” adresinden takip edilebilir.

Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 13 Mart 2009 13:29:03

4

takip ediyorum

Yandex.Metrica