“Meleğin Sırları” Filmi Yönetmeninden Hollywood’da başarmanın sırrı… posteri

Yapımcılığını Unicvisions ve Kenan Production'ın üstlendiği, başrolünde  Nehir Erdoğan'ın oynadığı  MELEĞİN SIRLARI/BROKEN ANGEL filmi, Hollywood yapımı ilk Türk filmi olması nedeniyle dikkatleri filmin yönetmeni ABD'de yaşayan Ankara Devlet Tiyatrosu eski sanatçılarından Aclan Büyüktürkoğlu'nun üzerinde topluyor.

Bugüne kadar oyuncu, yönetmen, senarist pek çok Türk sanatçısının Hollywood'a giderek, kariyerlerine bir şans tanımaya çalıştığı Los Angeles'ta, Uluslararası kalitede bir filme imza atarak ilgileri üzerinde toplayan Aclan Büyüktürkoğlu, yurt dışında sinema sektöründe başarılı olmanın yolunu anlattı.

MELEĞİN SIRLARI filminde oyuncu olarak da boy gösteren Yönetmen Büyüktürkoğlu bu konuya şöyle yaklaştı: "Bugün'e kadar sanat ile ilgili bir konuda LA'ye gelen kimselerin geri dönmelerini  başarısızlık olarak nitelendirmiyorum aslında. Bence denemiş olmaları bile önemli bir başarıdır. Takdir edilmesi gereken cesur bir davranıştır. Buralarda bu isler hiç de kolay değil ne yazık ki. Bence geri dönenler başarısızlıklarından değil, sabırsızlıklarından ya da Türkiye'de kendilerine önerilen diğer is tekliflerinden dolayı dönmüşlerdir. Burada isin sırrı sabır, cesaret ve çok çalışmak… Ancak bu sayede bir çevre oluşturabilirsiniz.  Kimse sizi yaldızlı davetiyeler ve kırmızı halılarla beklemiyor açıkçası. Bir de size sonuna kadar destek olacak bir dosta ihtiyacınız var. Karsınıza çıkan her turlu zorlukta, sizi durdurmak için size karşı oynanan her turlu oyunda, hep sizin yanınızda olan bir desteğe ihtiyacınız var. Benim yeterli eğitimim, sabrım, cesaretim, yeteneklerim ve bütün bunları güven içinde sunmak için mücadele vermemi sağlayan sağlam bir hayat arkadaşım var. Esim ve MELEGIN SIRLARI filminin yapımcısı ve senaryo yazarı Leslie Bates Büyüktürkoğlu. Birlikte çok mücadele verdik. Bir çok yakışıksız oyuna maruz kaldık. Ama çok şükür hepsinden yara almadan ve alnımızın akıyla cıktık. Sabırla ve kuvvetli bir iradeyle hedeflerimize doğru kuvvetli adımlar attık. Sonuç ortada. Coşkuyla akan nehrin önüne kaya değil baraj koysanız o yine denize ulaşacak bir yol bulur.  Ben burada sadece kendi çektiğim filmde değil, birçok reklâm filminde, belgeselde, televizyon dizisinde, tiyatrolarda oyunculuk ve yönetmenlik yaptım. Seslendirme bile yaptım. Hayatim Türkiye'deyken nasılsa burada da aynen öyle devam etti. Bir ikinci ve bir o kadar da önemli bir başka sır da Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nde aldığım ve Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sanatçı olarak pekiştirdiğim is ahlaki ve is disiplininin bana verdiği kararlılık ve mükemmeliyetçilik anlayışıdır."

Aclan Büyüktürkoğlu MELEĞİN SIRLARI filminin diğer filmlerden farkını ise "Meleğin Sırları bütçesi ve zamanı kısıtlı olduğu halde Hollywood'un en iyi olanakları kullanılarak çekilmiş ilk TÜRK filmdir. İzleyiciler salondan her anlamda doymuş, memnun ve yoğun duygular içinde ayrılacak. Öykümüz gerçek hayattan alındığı için çekimler sırasında benim bile içimin burkulduğu anlar çok oldu. Nehir Erdoğan'ın performansı gerçeğin ta kendisiydi. Çok iyi bir iş yaptı. Filmde görev alan tüm sanatçılar gerçekten ustun bir performans sergiledi. Ben dahil sette bulunan bir çok teknik eleman ve oyuncunun zaman zaman gözlerinin dolduğu anlar olduğunu itiraf etmeliyim. Iddia ediyorum ki MELEGIN SIRLARI'ndaki  oyunculuk üslubu dünya standartlarında ve çok başarılı bir film oyunculuğudur. MELEGIN SIRLARI ışığından, dekoruna, oyunculuğundan müziğine, senaryosundan afisine kadar kendi dilini son derece başarili bir bicimde yakalamış ve dünya standarlarını tutturmuş bir TÜRK filmidir. "şeklinde anlattı.

İngilizce öğrenmek amacıyla ABD'ye gelen 'Ebru' adlı Türk kızının başından geçenleri konu alan filmde Nehir Erdoğan'a Türk oyuncular Nilüfer Açıkalın ve Ayşe Nil Şamlıoğlu eşlik ediyor.

Çekimleri Hollywood'da  gerçekleştirilen ilk Türk filmi olma özelliği taşıyan MELEĞİN SIRLARI/BROKEN ANGEL' da sadece Türk oyuncular değil, Amerikan ve Türk seyircisinin yakından tanıdığı Amerikalı oyuncularda yer alıyor:  Digitürk'te yayınlanan 'The Shield' dizisiyle tanınan Jay Karnes, 'Starship Troopers'  ve 'Stigmata' filmiyle zirveye çıkan ve 'Days of OurLives', 'Melrose Place' gibi dizilerle ülkemizde de tanınan ve PEOPLE dergisi tarafından Dünyanın En Güzel 50 kişisi listesine seçilen Patrick Muldoon, ve 'Asteroid' filmin ana karakterlerinden Zachary Charles, filmde önemli rollerde yer alan Amerikalı oyuncular arasında.

Filmde, annesi tarafından ABD'ye gönderilen ancak oradaki hayat şartlarının filmlerde sunulduğu gibi tozpembe olmadığını anlayan masum bir genç kız olan Ebru'nun aşk hayatında yaşadığı hayal kırıklıkları ve başına gelen kötü olaylar sonrasında düştüğü durumu ve onu bu kötülüklerden korumaya çalışan Rusty isimli işitme engelli bir sanatçı konu ediliyor.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica