Geçtiğimiz ay Accolade 2007’de onur ödülü kazanan Altyazı Amerika’nın Utah eyaletinde düzenlenen Park City Film Müzikleri Festivali’nde gümüş ödül kazandı. 14-16 Mart tarihleri arasında Paris’te düzenlenen ve Avrupa’nın “Sundance”i olarak kabul edilen “Avrupa Bağımsız Film Festivali”nde (The European Independent Film Festival – ECU 2008) finalist olduğu açıklanan “Altyazı” Fransa Ulusal Kütüphanesi’ndeki özel gösterime katılacak.

Efe Öztezdoğan’ın yazıp yönettiği Altyazı isimli kısa film, Amerika’nın Utah eyaletinde düzenlenen ve film müziği dalında, kısa filmler için dünyanın en kapsamlı festivallerinden  biri olan Park City Film Müzikleri Festivali’nde gümüş ödül kazandı. Müziklerini Alper Maral’ın yaptığı “Altyazı”, geçtiğimiz ayda da Amerikan sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden “Accolade”de onur ödülü kazanmıştı. Amerika’da mart ayında düzenlenecek olan üç ayrı festivalde birden finalist olan “Altyazı”, Syracuse Uluslararası Film Festivali, Boston Underground Film Festivali ve Buffalo Niagara Film Festivali’nde gösterilecek. Avrupa turuna Belçika’da düzenlenen “Kunstenfest 0090” ile devam eden Altyazı, geçtiğimiz beş ayda İngiltere, İtalya, Kanada ve Türkiye’de çeşitli festivallere katıldı. Paris’te düzenlenen ve Avrupa’nın “Sundance”i olarak kabul edilen, elli ülkeden bini aşkın filmin yarıştığı “Avrupa Bağımsız Film Festivali”nde kendi dalında ilk ona kalmayı başaran Altyazı, mart ayında “Bibliotheque Nationale de France”da gösterilecek.
Renkli çekilen ve 19dk. süren Altyazı, bir kadının kendisinden çalındığını düşünen iki adamın hikayesidir. Film, “kaybetmişlik” duygusu içinde, insanın kendisine yönelmesini ve sorgulamasını anlatır. Başına gelen kötü bir olay belki de senin yüzünden başına gelmiştir. Senden çalınan bir şeyi, belki de sen çalmışsındır... Hikayesinden çok sıradışı anlatımıyla ön plana çıkan “Altyazı”da Şebnem Kırcı, Can Büyükkapancı, Bambi ve Kadri Arslandoğan rol aldı. Filmin görüntü yönetmenliğinde ise Dylan Pank’ın imzası var.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica