Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Türk Sinemacının Gururu

6 Kasım 2002 00:00
İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema-TV Bölümü öğretim görevlisi İlker Canikligil’in ‘Simulacra’ adlı kısa filmi,7. Machester Uluslararası Kısa Film Festivalinde ‘en iyi film’ ödülünü aldı.

Daha önce de Fransa’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen, Clermont Ferrand Kısa Film Festivali’nde 900 film arasından seçilen 39 filmden biri oldu. Film, Ocak 2002’de İstanbul’da düzenlenen 1.AFM Bağımsız Film Festivali’nde en iyi kısa film, CINE5 4.Ulusal Kısa Film Yarışması’nda da en iyi kurmaca film seçilmişti.

Çevresindeki her şeyin kendisi için hazırlanmış bir oyun olduğunu sanan bir adamın öyküsünü konu alan bir paranoya filmi olan Simulacra, Avrupa’dan yüzlerce filmin başvurduğu,7. Manchester Uluslararası Kısa Film Festivali’nde ‘Digital Video’ kategorisine kabul edilen sekiz film arasından en iyi film seçildi.

İlker Canikligil’in daha önce de bir çok ödüle hak kazanan filmleri arasında Kedi Gözü, Uçmak İstiyorum, Ağaç ve Nöbetçi bulunuyor.

1972 İstanbul doğumlu olan Canikligil,1991 yılında Saint Joseph Lisesi’nden mezun oldu.1995 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema - TV Bölümü’nü bitirdikten sonra 1998’de aynı bölümde yüksek lisans yaptı. İlker Canikligil,2000 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema - TV Bölümü’nde öğretim görevlisi.


Yandex.Metrica