Hayatını Kaybeden Çocuk İşçi Anısına Kısa Film posteri

Yönetmen Ozan Takış'ın 2013 yılında pres makinesine sıkışarak hayatını kaybeden çocuk işçi Ahmet Yıldız'ın anısına çektiği "Şekirê Pembû" filminin ilk gösterimi 7 Aralık Perşembe günü Mersin/Kültürhane'de gerçekleşti. Uluslararası/Ulusal festivallere başvurusu devam eden Şekirê Pembû (Pamuk Şeker) filmi İstanbul Film Festivali'ne gösterimi kabul edilmesi halinde izleyicilerle buluşacaktır.

Film, Adana'nın Karataş ilçesinde pamuk toplayan iki çocuk işçinin zorlu şartlar ve koşullar altında çalışmalarını, kentsel ve kırsal alanlarda yaşadıkları çelişkilerin hikayesini anlatıyor. Filmin fragmanını https://vimeo.com/245081931 adresinden izleyebilirsiniz.

FİLMİN BAŞVURDUĞU FESTİVALLER:

ULUSLARARASI

Pakistan International Film Festival

Sydney Film Festival

Cinemadamare Festival

Toronto Lift-Off Film Festival

Cotton Candy to Berlin Lift-Off Film Festival

VIS Vienna Shorts

Filmfestival Türkei / Deutschland

Deptford Cinema Shorts

Copper Coast International Film Festival

2018 Dramatic Shorts Film Festival

SEE Film Festival

London Kurdish Film Festival

Capital City Film Festival

 

ULUSAL

 

İstanbul Film Festivali

Kısa Film Uzun Etki - Sabancı Vakfı Kısa Film Platformu

Akbank Kısa Film Festivali

Hezarfen Film Galeri

YÖNETMEN GÖRÜŞÜ

Ahmet Yıldız anısına çektiğim bir filmdir Şekirê Pembû (Pamuk Şeker) Ahmet Yıldız'dan biraz bahsetmek istiyorum;  Ahmet Yıldız (13) yaşında bir çocuk işçiydi pres makinesine sıkışarak hayatını 2013 yılında kaybetti, sigortasız ve kaçak çalıştırılıyordu, işveren ilk önce trafik kazası süsü verdi sonra olayın gerçek yüzü ortaya çıkınca işveren ağır ceza mahkemesinde yargılandı. Aradan bir süre geçtikten sonra işveren Ahmet Yıldız'ın babası ile 30 Bin TL bedel ile anlaştılar ve işveren serbest kaldı, sonra Ahmet Yıldız unutuldu gitti.  Bu olay beni inanılmaz üzdü, onu yaşatmak için bir şeyler yapmam gerekliydi bunu sinema ile dile getirmek istedim. Çocuk işçilerin hayatını anlatan Şekirê Pembû (Pamuk Şeker) çocukların hem kırsal ve hem şehir arasında sıkışıp kalmalarını, çocukların emekleri sömürülerek topladıkları pamuk ürününe ne kadar yabancı olduklarını ve onların birer çocuktan öte olmadıklarını anlattığım bir filmdir. Tüm çocuk işçilerin sesi olmak istedim ve Ahmet Yıldız'ı böyle hatırlamak istedim o yüzden sinemayı bir yakarış olarak kullanıyorum.

YÖNETMEN BİYOGRAFİSİ

26/11/1985 Kayseri / Yeşilhisar doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden mezun oldum, ardından Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi / Radyo, Televizyon ve Sinema Anabilim Dalı hocalarından Yrd. Doç. Dr. Hakan ERKILIÇ'dan senaryo yazılımı ve yönetmenlik dersleri aldım.  Mersin Olba Fotoğraf Derneği üyesiyim ve boş vakitlerimde fotoğraf çekiyorum.

YÖNETMENİN FİLMOGRAFİS 

Uyanış - (Eylül 2017 - Post Prodüksiyon aşamasındadır 2018 yılı için hazırlanıyor)

Şekirê Pembû - (Kasım 2017)

Sınır - (Ocak 2018 - Pre Prodüksiyon aşamasında)

 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica