Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Beykoz Kundura Film Günleri Karlar Altında!

20 Aralık 2017 10:17

BEYKOZ KUNDURA FİLM GÜNLERİ

KARLAR ALTINDA KABUSLAR

20 Ocak 2018 / Cumartesi

Kundura'dan Çıkış Yok!

Geçtiğimiz yaz Restore Film Günleri ile film gösterimlerine başlayan Beykoz Kundura bu kez kış filmlerini seyirciyle buluşturuyor. Beykoz Kundura'nın soğuk lodosunun sertliğinden, loş sokaklarından ilham alan, kar, kâbus ve mahsur kalma temalarından yola çıkan program sinema tarihinden üç başyapıtı bir araya getiriyor. Karlar Altında Kabuslar, hikayeleri, dünyaları, türleri apayrı üç filmi 20 Ocak Cumartesi günü Beykoz Kundura'da sinema severlere sunuyor. Eski fabrika çalışanlarının bir dönem sinema olarak kullandığı eski Lastik Revizyon binasında gösterilecek filmlerin biletleri 25 Aralık haftasından itibaren Mobilet üzerinden satışa çıkacak.

Türler ayrı, karlar altındaki kabuslar aynı

Bu özel programda korku sinemasının zirvesi Stanley Kubrick şaheseri Cinnet / The Shining, John Carpenter imzalı bilimkurgu-korku klasiği Şey / The Thing ve Harold Ramis'in sinir bozucu komedi harikası Bugün Aslında Dündü / Groundhog Day yer alıyor. Rocky dağlarında bir otel, Antarktika'da bir araştırma istasyonu, şehirden uzakta bir kasaba... Hikâyeleri, dünyaları, türleri apayrı olan, farklı zamanlarda çekilen bu üç filmi bir araya getiren şey kabuslarındaki çıkışsızlık duygusu. Tek mekana sıkışan ve mahsur kalan karakterlerin karlar altındaki kabusları Beykoz Kundura'da birleşiyor.

Televizyon ve sinema sektörüne hizmet veren plato Beykoz Kundura, ilk etkinliğini geçtiğimiz yaz Ağustos ayında düzenlemişti. 5-13 Ağustos 2017 tarihleri arasında Yeni Kundura terasında düzenlenen etkinlikte restore filmler, canlı müzik eşliğinde izleyiciyle buluşmuştu. Bugün Yıldırım Holding bünyesinde sürdürdüğü plato faaliyetlerine bir yenisini ekleme hazırlığı içinde olan Beykoz Kundura, 2018 sonunda açılması planlanan sinema ve tiyatro salonu projesi ile bölgede kültür sanat alanında öncü bir merkez olmayı hedefliyor.

Program

20 Ocak 2018 / Cumartesi

14:00 Kapı Açılış

15.00 Bugün Aslında Dündü / Groundhog Day 101'

17:45 Şey / The Thing 109'

21:00 Cinnet / The Shining 146'

BUGÜN ASLINDA DÜNDÜ

Groundhog Day

ABD / 1993 / 101' / Renkli / Fantastik, Komedi

Yönetmen: Harold Ramis

Senaryo: Danny Rubin, Harold Ramis

Oyuncular: Bill Murray, Andie MacDowell, Chris Elliot, Stephen Tobolowsky

Görüntü Yönetimi: John Bailey

Kurgu: Pembroke J. Herring

Müzik: George Fenton

Yapımcı: Trevor Albert, Harold Ramis
Yapım Şirketi: Columbia Picture 

Hayatınızın en kötü gününü tekrar tekrar yaşasaydınız ne yapardınız? Filozofların hakkında makaleler yazdığı Harold Ramis'in unutulmaz klasiği Bugün Aslında Dündü bu sorudan yola çıkarak insanın varoluşuna dair enfes bir hikaye anlatıyor. Hava durumu spikeri Phil Connors, Pennsylvania'daki Punxsutawney kasabasına geleneksel "Groundhog Day" şenlikleri için gönderilir. İşini bitirdikten sonra kaçarak uzaklaşmak istese de kar yağışı nedeniyle yollar kapanır. Phil nefret ettiği bu kasabada bir gece daha konaklamak zorunda kalır. Sabah olduğunda ise hayatının en büyük kabusuna uyanır. Phil bir önceki günü yeniden yaşar. Artık Groundhog Day her gün, yeniden yaşanmaktadır. Bugün Aslında Dündü bir komedi filmi olarak unutulmaz sahnelerle ve romantik anlarla dolu olmakla birlikte çıkışsızlık hissiyle sinirleri bozmaktan da geri durmuyor. İsviçreli psikiyatrist Elisabeth Kubler-Ross'un "ölümün 5 evresi" çalışması üzerine kurulu derinlikli ve dahice senaryosuyla çok farklı okumalara açık, sinema tarihinin en özel filmlerinden biri olan Bugün Aslında Dündü her defasında izleyeni yeniden hayran bırakıyor.

ŞEY

The Thing

ABD / 1982 / 109' / Renkli / Korku, Bilim kurgu

Yönetmen: John Carpenter

Senaryo: Bill Lancaster (John W. Campbell'ın Who Goes There? adlı öyküsünden)

Oyuncular: Kurt Russell, Wilford Brimley, T.K. Carter, David Clennon

Görüntü Yönetimi: Dean Cundey

Kurgu: Todd C. Ramsay

Müzik: Ennio Morricone
Yapımcı: David Foster, Lawrence Turman
Yapım Şirketi: Universal Pictures, Turman-Foster Company

Antarktika'da ıssızlığın ortasında bir araştırma istasyonunda geçen Şey / The Thing, beden değiştirerek var olan dünya dışı bir yaratığın dehşetini anlatıyor. Dış dünyayla bağlantısı olmayan araştırma ekibinin içine sızan yaratığın gizemini finale kadar taşıyan hatta film bittikten sonra da bu gizemi koruyan Şey / The Thing, her anında korku sinemasının büyük ustası John Carpenter'ın dehasına şahit olduğumuz ilham verici, ders niteliğinde bir film. Ürkütücü açılışından soru işaretleriyle biten finaline kadar düşmeyen temposu, karlar altındaki klostrofobik, çıkışsız ve güvensiz ruh halini besleyen huzursuz edici atmosferi, kuşku ve paranoya üzerine kurulan gerilimi, her biri yönetmenlik harikası olan (başta ünlü kan testi sahnesi olmak üzere) uykuları kaçırtacak denli rahatsız edici sahneleriyle bilim kurgu-korku türünün en iyilerinden, defalarca taklit edilmiş, hiç eskimeyen bir başyapıt.

CİNNET

The Shining

İngiltere, ABD / 1980 / 146' / Renkli / Korku

Yönetmen: Stanley Kubrick

Senaryo: Stanley Kubrick, Diane Johnson (Stephen King'in aynı adlı romanından)

Oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers

Görüntü Yönetimi: John Alcott

Kurgu: Ray Lovejoy

Müzik: Wendy Carlos, Rachel Elkind
Yapımcı: Stanley Kubrick
Yapım Şirketi: Hawk Films, The Producer Circle Company, Warner Bros

Hangi türe el atarsa atsın çığır açan filmlere imza atan Stanley Kubrick'in dehasının ve mükemmeliyetçiliğinin kanıtlarından Cinnet / The Shining, üzerinden yaklaşık 40 yıl geçmesine rağmen etkisinden hiçbir şey kaybetmemiş bir şekilde parlamaya devam ediyor. Jack Torrance karısı Wendy ve oğlu Danny ile birlikte Rocky dağlarının eteğindeki Overlook Oteli'ne yerleşir. Kış aylarında yani ölü sezonda bakıcılığını yapmak için geldikleri bu ıssız otelde zaman geçtikçe üçü de korkunç sanrılar görmeye başlar. Bir taraftan kitabını yazmaya çalışan Jack Torrance giderek deliliğe sürüklenir ve ailesi için bir tehdit haline gelir. Korku sinemasının trüklerini yarattığı dehşetengiz atmosferin içinde ustalıkla kullanan, alt metinleri güçlü bir sembolizmle besleyen Stanley Kubrick kusursuz kamera açıları, taklit edilemez çekim teknikleri ve bin yıl geçse de hatırlanacak renk kullanımı ve yapım tasarımıyla ortaya bir şaheser çıkarıyor. Her anı nefes kesen, baştan sona tedirgin edici, korku sinemasının zirvesi. Ve bir korku filminden çok daha fazlası...Yandex.Metrica