Cassavetes'in Filmleri Ankara'da posteri

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından 13 – 23 Mart 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 19. Ankara Uluslararası Film Festivali Toplu Gösterim Bölümü’nü Amerikan Bağımsız Sineması’nın neferi John Cassavetes filmlerine ayırıyor.

Festival programının ilgi ile takip edilen bölümlerinden biri olan ve yedinci sanat ustalarını başyapıtlarıyla anan “Toplu Gösterim” bölümünün bu seneki konuğu, Amerikan bağımsız sinemasının en önemli yönetmeni John Cassavetes. Her filmi ölümsüz birer klasik olan Cassavetes, filmlerini oyunculuktan kazandığı parayla kotararak kendisini yapımcı/stüdyo/gişe baskısından muaf kılmış, böylece “Bağımsız Sinemanın Babası” unvanına sahip olmuş bir usta.

Festival izleyicileri, Her Şeyin Dışında Yaşamın İçinde: John Cassavetes başlığı altında, Cassavetes’in her biri birer başyapıt olan; Gölgeler (Shadows, 1959), Yüzler (Faces, 1968), Etki Altında Bir Kadın ( A Woman Under  the Influence, 1974), Çinli Bir Bahisçinin Ölümü ( The Killing of a Chinese Bookie, 1976) ve Açılış Gecesi (Opening Night, 1977) filmlerini beyazperdede izleme imkânı bulacaklar.

Gösterimler Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleştirilecek.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica