Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Hisar Kısa Film Seçkisi Belli Oldu

4 Mart 2008 00:00

Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi tarafından düzenlenen Hisar Kısa Film Festivali (HKF) bu sene 17–20 Mart tarihleri arasında düzenleniyor. Başvuran filmler arasından, Altyazı Aylık Sinema Dergisi ekibinden Fırat Yücel, Nadir Öperli, Yamaç Okur, Berke Göl, Gözde Onaran, Övgü Gökçe, Zeynep Dadak ve Senem Aytaç’ın oluşturduğu ön jüri tarafından belirlenenler, daha sonra ana jüri tarafından değerlendirmeye alındı. Yapımcı- yönetmen Ezel Akay, ünlü İngiliz Sight and Sound dergisi editörü Nick James ve FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği) genel sekreteri Klaus Eder ’den oluşan ana jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda seçilen ve Hisar Seçkisi 2008’i oluşturan filmler şunlar:

A Possible End / Deniz Arslan / 9’40 / Kurmaca
Beyrut'a Gittiğimi Anneme Söylemeyin/ Didem Şahin / 29’50 / Belgesel
Bir Cinayetin İki Öyküsü / Mehmet Aslan / 16’ 59 / Kurmaca
Bir Temizlikçi Kadının Düşleri / Banu Akseki / 15’ / Kurmaca
Güvercin Taklası / Seyfettin Tokmak /17’/ Kurmaca
İrem / Sait Korkut / 24’ / Kurmaca
Omega Tilki / Melisa Önel / 16’ / Kurmaca-Deneysel
Sardunya / Mustafa Emin Büyükcoşkun / 18’ / Kurmaca
Vidalar / Can Evrenol / 10’ / Kurmaca
Yaban / Hakan Savaş Mican / 18’ / Kurmaca

HKF 2008 Kısa Film Seçkisi’nin Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi dışındaki ilk gösterimi 5- 20 Nisan 2008 tarihlerinde düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde yapılacak.
Bu yılki festivalde 2007 yılının en iyi kısa filmlerinden oluşan Hisar Seçkisi’nin yanı sıra, Hisar Seçkisi için başvuru yapanlar arasında göze çarpanlar, Türk Sineması Görsel Hafıza Projesi’nden belgeseller, Bilgi Üniversitesi öğrencilerinin çektiği deneysel kısa filmler, yönetmen retrospektifleri, Doğuş Okulları İlköğretim Öğrencilerinin çektiği kısa filmler ve Sinagapur’dan ilgi çekici kısalar izleyicisiyle buluşacak.

Filmi gösterilen yönetmenlerin katılacağı söyleşilerin de yer alacağı HKF 2008’de, bir hafta boyunca kısa film üreticileriyle izleyicileri bir araya gelip kısa film üzerine konuşacak.

1960’lardan bugüne Hisar Kısa Film Festivali
1967 yılında Robert Kolej Sinema Kulübü tarafından gerçekleştirilmeye başlanmış olan Türkiye’nin ilk kısa film organizasyonu Hisar Kısa Film Festivali uzun bir aranın ardından 2005 yılında yeniden düzenlenmeye başlandı. Mithat Alam Film Merkezi tarafından yeniden canlandırılan festival, Türkiye’de hâlihazırda var olan kısa film festival ve yarışmaları incelendikten sonra bugünkü yapısına kavuştu.

Temel misyonunu, ulusal arenada boy gösteren başarılı kısa filmleri ve kısa filmcileri yurt dışındaki festivallere ve ulusal film merkezlerine taşıyarak, Türk kısa filmlerini ulusaldan uluslararası alana ulaştırmak olarak tanımlayan Hisar Kısa Film Festivali; her yıl Türkiye’de çekilen kısa filmler arasından yapılan bir elemeyle belirlenen ‘en iyi 10 film’i Hisar Seçkisi adı altında izleyiciyle buluşturuyor. Ayrıca festival sonrasında, Hisar Seçkisi’ni oluşturan filmleri bir DVD’de toplayıp yurtiçinde ve dışındaki festivaller, film okulları ve arşivlere gönderiyor. Bu ay içinde, bu çabanın bir sonucu olarak, Hisar Seçkisi 2007’de yer alacak olan filmlerden ikisinin dünyanın en önemli iki kısa film festivalinden biri olan Oberhausen’e seçilmiş olması, tanımlanan misyonun doğruluğunu gösteren sevindirici bir haber oldu.
Kısa film festivali ve yarışmalarının sayısının gün geçtikçe arttığı Türkiye’de, Hisar Kısa Film Festivali, ulusaldan uluslararasına uzanacak yol boyunca kısa film üretimine birinci elden destek olmakta; kısa filmde kalite çıtasını yükseltmenin yanı sıra, kısa filmle ilgilenenler arasında güçlü iletişim bağlarının kurulmasına da çalışmaktadır. HKF yalnızca bir haftalık süreye kapalı kalan bir organizasyon olmayıp, yıl boyunca kısa film üretimine destek veren, üretilen başarılı kısa filmleri yurt dışına dağıtan sürekli bir organizasyon olmayı amaçlamaktadır.

2007 yılı içinde Türkiye’de yapılmış en iyi 10 kısa film başta olmak üzere, yaratıcı, heyecan verici, zaman zaman kışkırtıcı kısa film ve belgeseller 17–20 Mart tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’ndeki ücretsiz gösterimlerinde izleyicilerini bekliyor.Yandex.Metrica