Gösterim Programı >>> "> Ankara’da sinemalı günler başlıyor ~ Sinematurk.com
Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ankara’da sinemalı günler başlıyor

20 Kasım 2002 00:00
Dünya sinemasından bölümünde 56 filmin gösterileceği festivalde Ankaralılar Japon, Gürcistan toplu gösterimlerinin yanısıra Napoli doğumlu yönetmenlerin filmlerinden oluşan bir demet de sunulacak. Ünlü sinema yönetmenleri Alain Resnais ve Fritz Lang’ın filmleri de “toplu gösterim” programı bölümünde Ankaralı sinemaseverlerce izlenebilecek.
       
ULUSAL FİLM YARIŞMASI
       Her yıl yapılmakta olan Ulusal film yarışması bölümünde de bu yıl 7 film yarışacak. Bu yıl yarışmaya katılacak olan 7 filmin ilginç bir özelliği var. Filmlerin tümünün yapımcıları ve senaryo yazarları aynı kişiler.
       Festival bu yıl Popüler Türk Edebiyatı’ndan Sinemaya adlı bir bölüm ekledi. Kerime Nadir’in, Esat Mahmut Karakurt’un ve Muazzez Tahsin Berkand’ın sinemaya aktarılan 6 filmi Festival programına alındı.
       Kısa film ve belgesel severler de festival boyunca birbirinden ilginç filmleri izleme olanağı bulacaklar. Belgesel sinemacıların bakışıyla dünyanın farklı bölgelerinden savaşların ve uzantılarının anlatıldığı bir film seçkisi de ‘Savaş devam ediyor’ başlığı altında sunulacak. Coşkun Aral ve İbrahim Demirel’in iki fotoğraf sergisi yanısıra, Festival süresince Ankaralılar ayrıca çeşitli paneller söyleşiler de izleyebilecekler.
       
DÜNYA SİNEMASINDAN
       56 yabancı filmin gösterileceği bu yılki festivalde Gürcistan, İsveç ve Japonya filmleri toplu gösterimleri yer alacak. Ankaralı sinemaseverler Festival sırasında ünlü Fransız sinema yönetmeni Alain Resnais ve Alman yönetmen Fritz Lang’ın filmlerinden bir demeti de izleme olanağı bulacaklar.
       Dünya Sinemasından Bölümünde ayrıca Ankaralı sinema severlere “Napoli Esintisi” başlığı altında Napoli”de doğmuş 7 seçkin yönetmenin filmleri sunulacak.
       
ULUSAL UZUN FİLM
       Ankara Film Festivali Yürütme Kurulu bu yıl yaptığı bir değişiklikle festival kapsamına Popüler Türk Edebiyatı’ndan Sinemaya adlı bir bölümü de ekledi. Festival süresince Kerime Nadir, Muazzez Tahsin Berkand ve Esat Mahmut Karakurt’un eserlerinden sinemaya aktarılan 6 film izleyiciye sunulacak. Bu filmler şunlar:
       Hıçkırık (Atıf Yılmaz), Samanyolu (Orhan Aksoy), Kezban (Arşevir Alyanak), Sarmaşık Gülleri (Nejat Saydam), Son Gece (Memduh Ün), Ankara Ekspresi (Muzaffer Arslan).
       Türk filmi meraklıları festivalde ayrıca bu yıl Aziz Nesin Emek Ödülü kapsamında Gani Turanlı için düzenlenen “Özel Gösterim”i izleyebilecekler. Programa alınan ve Turanlı’nın görüntü yönetmenliğini yaptığı filmler şunlar: Aşk ve Kin (Turgut N. Demiral), Düğün (Lütfi Ö. Akad), Ağıt (Yılmaz Güney).
       
YARIŞMA BÖLÜMÜ
       14. Ankara Uluslararası Film Festivalinde senaryo yazarı ve yönetmeni aynı olan 7 Türk Filmi yarışacak.
       Festivalde yarışacak filmler şunlar:
       Ayna (Hakan Şahin), Bana Şans Dile (Çağan Irmak), 9 (Ümit Ünal), Martılar Açken (Bülent Pelit), Sır Çocukları (Aydın Sayman- Ümit C.Güven), Şellale (Semir Aslanyürek), Uzak (Nuri Bilge Ceylan)
       Ulusal Uzun Film Yarışmasının Seçiciler Kurulu da şu isimlerden oluşuyor:
       Biket İlhan (Yönetmen), Mahinur Ergun (Yönetmen ve Senaryo Yazarı), Sevin Okyay (Sinema Yazarı), Başak Köklükaya (Oyuncu), Yard.Doç. Dr. Ruken Öztürk (AÜ İletişim Fakültesi Ögretim Üyesi)
       
KISA FİLM
       Festivalin en renkli bölümlerinden birini oluşturan Uluslararası Kısa Film Yarışma ve Gösterim bölümüne bu yıl 170’in üzerinde başvuru oldu. Ön eleme sonucunda bu filmlerden 30’u yarışma için seçilirken, 10’u da gösterim programına alındı. Farklı ülkelerden üyelerin oluşturduğu Seçiciler Kurulu’nun değerlendireceği yarışma filmleri Meksika, Almanya, İspanya,İtalya, İran, Belçika gibi bir çok ülkenin kısa filmcilerinin yapımlarından oluşmakta.
       Uluslararası Kısa Film ve Canlandırma Yarışması’nın Seçiciler Kurulu üyeleri ise şunlar:
       Ersan Ocak (Video Filmci), Astrid Kühl (Kısa Filmci), Hasan Najafi (Kısa Film Yönetmeni), Stravros Chassapis (Drama Film Festivali Yöneticisi, yönetmen).
       Ayrıca “Video ve Kısa Film” başlıklı bir panel, çeşitli performans ve yerleştirmeleri de festival süresince görmek mümkün olacaktır.
       Kısa film yapımını ülkemizde özendirmek ve bu alanda yeni bir hareketlilik yaratmak amacıyla her yıl düzenlenen Ulusal Kısa Film ve Canlandırma Yarışması’nda da 22 film yarışacak. Ayrıca 6 film de gösterim programında yer alacak.Ön eleme kurulu kararı ile yarışmaya dahil edilen filmlerin listesi şöyle:
       Yabancılar (Ozan Onat), Ayrılık Müziği (Özge Yoksulabakan ), Salt Lake (Tan Tolga Demirci), Ebru (Sema Demir), Zymotik-Amaurosis (Ozan Adam), Suçlu (Aclan Büyüktürkoğlu Bates), “Muzaffer Muzaffer!!” (Tunay Sevinç), Çera (Faruk Kurtuluş), Sıkıntının Rengi (Oktay Yalın), Beden Monoloğu (M. Cem Yardımcı), Issız (Arzu Birol), Et Girmeyen Yere Dert Girmez (F. Funda Akbulut), Zor (Esra Oral-Fahri Özkahramanlı), Balonların Dili Olsa (Yakup Uygun), Fısıltılar (Emre Yalgın), Uykudan Önce (Mehmet Hakyemez), Onbir (Uğur Aydedim), Baskın (Altan Sebüktekin), Babamın Kulesi (Tankut Kılınç), Duvar (Turgut Şekeroğlu), Oyun (Elif Usman), Arkadaş (Ozan Uzunoğlu)
       Yarışmanın Seçiciler Kurulu: Erkut Onart (Kültür Danışmanı), Nazan Özcan (Radikal Gazetesi yazarı), Zarife Öztürk (Beykent Üniversitesi Öğretim Görevlisi), Ali Pekşen (Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi), Emrah Dönmez (Kısa Film Yönetmeni)
       Kısa Filmciler Partisi
       Bu yıl 22 Kasım 2002 Cuma günü Saklıkent’te yapılacak olan Kısa Film Partisi kısa filmcileri sinema dışında bir mekanda bir araya getirecek. Partide performans sanatçısı Ali Demirel görsel-işitsel bir gösteri yapacak.
       
BELGESEL FİLM
       Belgesel Film Bölümü geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da yarışma ve gösterim bölümlerinden oluşuyor. Yarışmaya amatör ve profesyonel ulusal belgesel filmler katılıyor. Yapılan ön eleme sonucu amatör kategoride 7, profesyonel kategoride de 6 film yarışmaya katılma hakkı elde etti. Yarışmaya katılacak filmler ve yönetmenleri şunlar:
       Profesyonel Dal
       Boğaz’a Sürgün(Merlyn Solakhan-Manfred Blank), Nazım Hikmet (Can Dündar), Koleksiyoncu (Pelin Esmer), Sonra (Metin Yeğin), Orada Bir Köy Var (Ayhan Özvatan), Kafdağı’nın Ardı Asya 1. Bölüm: “Bozkırın Sesi” (Daver Atabey).
       Amatör Dal
       Oyun (Serhan Şahin-Burcu Şahinyavuz), Hayaller Birer Kırık Ayna (Özgür Doğan-Orhan Eskiköy), Rıbat (Özgür Arık-Değer Kavaz), Martonaltı (Hacı Mehmet Duranoğlu), Etiler Nokta (Ulaş Zeybek), Pera’dan Beyoğlu’na (Aslı Sayılır), Zamanın Saati (Murat Tuncel).
       
SAVAŞ DEVAM EDİYOR!
       Gösterim bölümünde de Türkiye’nin yanısıra Kanada, Hollanda, İspanya, Avustralya, İran, İngiltere, Avusturya, Japonya, Bosna-Hersek gibi farklı ülkelerden pek çok film izleyicilerle buluşacak.
       Bu yılki gösterim programının özel bir bölümü var: “Savaş Devam Ediyor!”. Bu bölümde belgesel sinemacıların bakışıyla dünyanın farklı bölgelerindeki savaşlar ve sonuçları üzerine yapılmış filmler gösterilecek. Dünyanın farklı bölgelerindeki savaşların ve uzantılarının belgesel sinemacının gözüyle ve duyarlılığıyla anlatıldığı bir film seçkisi. Kısa filmlerle de desteklenen bu program Saygon’dan Kudüs’e, Saray Bosna’dan Berlin’e savaşı anlatıyor.
       Bu filmlerin yönetmenlerinin de katılacağı panelde belgesel sinemanın yine bu bölümde yer alıyor. Panelistler arasında Türk izleyicilerin yakından tanıdıkları bir isim de var: Çoşkun Aral Ankaralılar aynı tarihlerde Coşkun Aral’ın sıcak savaş görüntülerinin yer aldığı bir fotoğraf sergisini de izleyebilecekler.
       Belgesel programının bütün etkinlikleri Çankaya Belediyesi’nin Kavaklıdere’deki Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek.
       Ulusal Belgesel Film Yarışması Seçici Kurul Üyeleri şu isimlerden oluştu:
       Uğur Kutay (Öğretim Elemanı), Sezgin Türk (Bağımsız Belgeselci), Tahsin İşbilen (Bağımsız Belgeselci), Aydın Engin (Gazeteci), Kaya Özakgün (Öğretim Elemanı)
       
PANELLER, SÖYLEŞİLER, SERGİLER:
       Festival süresince gerçekleştirilecek olan paneller, söyleşiler ve sergilerin programı ise şöyle :
       Video ve Kısa Film
       25 Kasım 2002 Saat 16.00 Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Gösteri Merkezi
       Ulus Baker, Tolga Avcıl, Aras Özgün, Emrah Dönmez
       Savaş Devam Ediyor (Belgesel sinemacının yaklaşımı ve duyarlılığı ile savaş)
       29 Kasım 2002 Saat 15.00 Çankaya Belediye Çağdaş Sanatlar Gösteri Merkezi)
       Coco Schrıjber (Yönetmen), İsmet Arnautalic (Yönetmen), Coşkun Aral (Gazeteci) Paneli Belgesel Sinemacılar Birliği Başkanı Yönetmen Enis Rıza yönetecek.
       Japon Belgeseli (Söyleşi)
       27.Kasım 2002 saat 16.00 Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Gösteri Merkezi
       Fujimoto Yukihisa
       Sergi
       - Coşkun Aral’ın objektifinden savaşlar
       27 Kasım 2002-1 Aralık 2002 Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Gösteri Merkezi
       -İbrahim Demirel’in objektifinden Popüler Türk Edebiyatını Beyaz Perdeye Yansıtanlar
       22 Kasım 2002- 1 Aralık 2002 Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi
       
       Sponsorlar:

       14. Ankara Uluslararası Film Festivali bu yıl da Çankaya Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kültür Bakanlığı ve TRT’nin ana sponsorluğuyla gerçekleştiriliyor.Dışişleri Bakanlığı, Atılım Üniversitesi, Show TV, Sheraton Otel, THY, Mi-Ge Sanat Galerisi, Aselsan, Turkuvaz Sanat Galerisi ve TR Net de Festival’in diğer sponsorları arasında yer alıyor. Uluslararası Ankara Film Festivali’nin basın sporları ise şunlar:
       Hürriyet Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Radikal Gazetesi, Ankara Magazin, Aylık Altyazı Sinema Dergisi, Haftalık Antrakt Sinema Gazetesi, Radyo Mydonose, Ankara Kültür Sanat Haritası ve Başkent Ankara Gazetesi.


Yandex.Metrica