Ulusal Kısa Film Yarışması

Kurmaca, deneysel ve canlandırma kategorilerinde düzenlenen Ulusal Kısa Film Yarışması’na katılan filmleri akademisyen Bülent Çaplı,  canlandırma sanatçısı   Meral Erez, şair küçük İskender, sinema yazarı Yeşim Tabak ve yönetmen Oğuzhan Tercan  tarafından değerlendirildi.

Buna göre, Güçlü bir fikri, yetkin bir anlatım dili ve geniş bir hayal gücüyle sinemaya aktarabildiği için, Elif Nur Kerkük’ün yönettiği La filmi oy birliği ile kurmaca dalda en iyi film ödülüne, 

Klasik bir tekniği temel bir duyguya uyarlayarak özgün bir anlatım yakaladığı için, Özgür Özcan’ın yönettiği Aynanın İçindeki Cadılar filmi oy birliği ile deneysel dalda en iyi film ödülüne, Konuya bakış açısını canlandırma sineması tekniğiyle ustaca ve çarpıcı bir dil yarattığı için, Akile Nazlı Kaya’nın yönettiği Zlin Çorbası filmi oy birliği ile canlandırma dalda en iyi film ödülüne değer bulunmuştur.

Ayrıca Seçiciler Kurulu, yalın ve sarsıcı anlatımından dolayı Serhat Furtuna’nın yönettiği Oyun filmine oy birliği ile özel ödül vermeyi uygun bulmuştur.

Ulusal Belgesel Film Yarışması

Yönetmen Pelin Esmer, akademisyen Uğur Kutay, yönetmen Gül Muyan, yönetmen Ahmet Soner ve sinema yazarı Nadir Öperli tarafından değerlendirilen Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda 12 profesyonel, 14 amatör olmak üzere toplam 26 belgesel film yarıştı.  

Buna göre, Ulusal Belgesel Film Yarışması Amatör kategoride; birincilik ödülünün konusuna yaklaşımındaki içtenlik, sinematografik yapısındaki özenli ve gerçekçi estetik uygulama nedeniyle, Caner Erzincan ve Mevlüt Çiftçi’nin Buzlar Kırılınca adlı filmine,

İkincilik ödülünün, kolayca dağılmaya müsait zenginlikteki konusunu izleyicisine belgesel sinema estetiğinin olanaklarını başarıyla kullanarak özenli bir ses ve görüntü tasarımıyla ulaştırabilmesinden dolayı Emine Emel Balcı’nın Gölün Kadınları adlı filmine, 

Üçüncülük ödülünün, izleyicisini düşünmeye yönelten güçlü sembolik anlatımı ve birey-toplum ilişkisine yaklaşımındaki başarılı uygulama nedeniyle, Rüya Arzu Köksal’ın Son Kumsal adlı filmine verilmesine oy çokluğuyla karar verildi.

 Bununla birlikte, kendisini de etkileyen önemli bir meseleyi yönetmenlik mesafesini kaybetmeden, duygu sömürüsü tuzağına düşmeden ve cesur bir görsel uygulamayla paylaşabilme başarısından dolayı, Ayşegül Taşkent’in Volga Volga adlı filmine Jüri Özel Ödülü verilmesine, oy birliğiyle karar verilmiştir.

Ulusal Belgesel Film Yarışması Profesyonel Kategoride ise; birincilik ödülünün, konu edindiği mekanın atmosferini güçlü biçimde yansıtması, filmde yer verdiği karakterlerle kurduğu dolaysız ilişki, bir insanlık durumu olarak yalnızlığı uygun sinemasal tercihlerle aktarması nedeniyle, Sevinç Yeşiltaş’ın Otel Odaları adlı filmine verilmesine,

İkincilik ödülünün, insanlık dışı bir hukuk durumunu insani bir bakış açısıyla ve sembolik öğelerle zenginleştirerek, güçlü bir estetik çerçevede anlatabildiği için, Necati Sönmez’in İbret Olsun Diye adlı filmine verilmesine,

Üçüncülük ödülünün, konu edindiği kişiyle kurduğu yakın ilişki, kendiliğinden oluşan durumları yakalamadaki başarısı ve karakterinin ilginç yaşam öyküsünün ardındaki insani boyutu öne çıkaran tavrıyla, Ender Yeşildağ’ın Kaybedebilme Kabiliyeti adlı filmine verilmesine oy çokluğuyla karar verilmiştir.

Ayrıca, 40 yıl önce yaşanmış bir olayı hem tarihsel hem de güncel bağlamıyla anlatmadaki başarısı ve konusuna yaklaşımındaki çok boyutluluk nedeniyle, Bahriye Kabadayı’nın Devrimci Gençlik Köprüsü adlı filmine jüri özel ödülü verilmesine oy çokluğuyla karar verilmiştir.

 

 

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 11 Mart 2009 09:25:03

hakedenler kazandı

Yandex.Metrica