Mekanlar ve Yüzler 9 Mart'ta Sinemalarda! posteri

MEKANLAR YÜZLER ( FACES PLACES )

9 Mart'ta Sinemalarda!

 "Mekanlar ve Yüzler beni derinden etkileyen bir film oldu. İzlerken 3 kere ağlattı. Sinema severlerin kalbine dokunacak."

-Darren Aronofsky

Oscar adayı, Cannes Golden Eye Belgesel Ödülü ve Toronto'da da Halkın Seçimi Ödülü'nü kazanan yapım, son yılların en çok beğenilen yol belgesellerinden biri oldu. 89 yaşındaki usta yönetmen Agnes Varda ve 33 yaşındaki Fransız sokak sanatçısı, fotoğrafçı JR'ın merceğinden, yüzler ve hiç unutulmayan hikayeleri mekanların duvarlarında ölümsüzleşiyor.

Konu:

Fransız Yeni Dalga'sının efsane ismi ve "büyükannesi" usta yönetmen Agnes Varda, özgün ve yaratıcı çalışmalarıyla tanınan ünlü fotoğraf sanatçısı JR'ın fotoğraf atölyesine dönüştürdüğü minibüsüyle Fransa'nın kırsalında keyifli bir geziye çıkıyor.

Gittikleri her yerde insanların farklı hikayelerini ve anılarını dinliyorlar. İnsanların yüzüne işlemiş olan bu hikayeler ise bu çok farklı ikilinin merceğinde bambaşka bir hal alıp ölümsüzleşiyor. Bir gün mekanların yok olacağını bilseler de anıların asla yok olmayacağını bildiklerinden, duvarlara ölümsüz anların fotoğraflarını bastırırlar. Mekanların duvarlarındaki çatlaklarla, sıvalarla, girinti ve çıkıntılarla bu yüzler daha da anlam kazanıyor. İnsanın içini ısıtan bu yolculuklarında, iki sanatçının birbirleriyle oluşan dostluklarına ve eğlenceli sohbetlerine de tanık oluruz.

90.Akademi Ödülleri En İyi Belgesel Adayı

70.Cannes Film Festivali Golden Eye En İyi Belgesel Ödülü

42.Toronto Uluslararası Film Festivali Halkın Seçimi Ödülü

Son Yorumlar

Yandex.Metrica