Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Festivalseverler İçin Altyazı...

1 Nisan 2008 00:00

Altyazı’nın 24 sayfalık özel festival dosyasında, öne çıkan festival filmlerinin kısa eleştiri yazılarının yanı sıra, festivalde toplu gösterimi yapılacak Marc Caro ve Mayınlı Bölge bölümünün sansasyonel filmi Eski Davulcu’nun (Ex Drummer) yönetmeni Koen Mortier’le yapılmış özel söyleşiler yer alıyor. SİYAD: 40 Yılın En İyileri bölümünde Redux versiyonu gösterilecek Coppola başyapıtı Kıyamet (Apocalypse Now) ise, hem efsanevi kurgucusu Walter Murch hem de senaristi John Milius’la yapılmış söyleşilerle dergideki yerini alıyor. Festival takipçilerinin tam dokuz filmini izleme fırsatı bulacakları Çek usta Milos Forman’ın sinemasına dair bir inceleme yazısını da içeren dosyada, ‘68 ve Mirası’ bölümünün filmlerini, söz konusu yılları yaşamış yazar ve akademisyenler anlatıyor.

Altyazı’nın ‘Vizyon’ sayfalarında ise Donnie Darko filmiyle gönüllerde taht kuran Richard Kelly’nin merakla beklenen yeni filmi Kıyamet Öyküleri’ni (Southland Tales) günümüzde geçen ‘karnavalesk bir distopya’ olarak ele alan bir yazıyla birlikte, Amerika’nın kendi “ötekileri”yle yüzleştiği 11 Eylül sonrası filmlerindeki oryantalist eğilimlere dikkat çeken Amerikan Sinemasında Yeni Oryantalizm başlıklı bir inceleme yazısı yer alıyor.

Slavoj Žižek’ten sonra, yakın dönem Amerikan bağımsızlarının önde gelen isimlerinden John Cameron Mitchell da Altyazı’nın ‘İzliyorum’ köşesine konuk oluyor. Söyleşide, Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı ve Shortbus filmlerinin yönetmeni Mitchell, TV karşısında dergi yazarlarının seçtiği filmleri izlerken, sinema zevkinden ve favori filmlerinden bahsediyor. ‘Vizyon Ötesi’ sayfalarında ayrıca, üç yıl önce İstanbul Film Festivali’nde toplu gösterimi yapılan ve geçtiğimiz Şubat ayında hayata gözlerini yuman Fransız sinemasının usta ismi Alain Robbe-Grillet üzerine bir yazı yer alıyor. Dergi yazarlarının 58. Berlin Film Festivali izlenimlerini ve muhalif belgeselleriyle Arap dünyasının en saygın isimlerinden biri
haline gelen Suriyeli yönetmen Ömer Emiralay’la yapılmış bir söyleşiyi de yine bu sayfalarda bulmak mümkün. Altyazı ayrıca, Şubat ayında aramızdan ayrılan Türk sinemasının en üretken yönetmenlerinden Sırrı Gültekin’i, Alican Sekmeç’in kendisiyle yaptığı uzun sohbetlerden bölümleri de içeren yazısıyla; Ocak ayında kaybettiğimiz Orhan Aksoy’u ise bu ayki ‘Benim Sinemalarım’ köşesini yönetmenin unutulmaz aşk filmi Dila Hanım’a ayırarak anıyor.

Altyazı’nın bu ayki ‘Eleştiri’ sayfalarında, vizyondan 120 ve Kolera Günlerinde Aşk, !f İstanbul’dan ise Benim Şehrim Winnipeg ve Oscar’lı belgesel Karanlığa Taksi’nin eleştiri yazılarının dışında; dergi ekibinin !f İstanbul kapsamında gerçekleştirdikleri ve Coen Kardeşler’in son filmi İhtiyarlara Yer Yok’u didik didik ettikleri ‘Yuvarlak Masa Tartışması’nın metni de yer alıyor. Ayrıca Altyazı, ‘Eleştiri’ bölümünde bu ay yeni bir köşeye daha sayfalarını açıyor: Murat Mıhçıoğlu ve Cem Özüduru’nun hazırladıkları Sinerjik Dilemma, filmlerden esinlenen çeşitli çizimler eşliğinde, sinema gündeminden ilginç anekdotlar aktarmayı amaçlıyor.enigmacuture

13 Mart 2009 12:43

dergi süper

Cevap Yaz

Halil Güneşli

11 Mart 2009 09:21

önemli bir dergi

Cevap Yaz
Yandex.Metrica