Charlton Heston yaşamını yitirdi posteri

Cumartesi gecesi, Beverly Hills’deki evinde yaşamını yitiren Charlton Heston, özel bir törenle toprağa verilecek. 84 yaşında hayatını kaybeden Heston, 2002 yılından bu yana Alzheimer tedavisi görüyordu.

Heston’ın ailesi, yazılı bir açıklama yaparak, 1950’li yıllarda parlayan ve bir süredir silah firmalarının sözcülüğünü yapan ünlü aktörün, eşi Lydia’nın da bulunduğu Beverly Hills’deki evinde öldüğünü kamuoyuna duyurdu.

2002 yılından bu yana Alzheimer hastası olan aktörün ölümüyle ilgili aile açıklamasında, hiç kimsenin Heston’dan daha dolu dolu bir hayat yaşamadığı belirtilerek, ünlü aktörün “Şahane bir hayat yaşadım. 2 kişiye yetecek kadar yaşadım” sözleri hatırlatıldı.

Açıklamada, sanatçının cenazesi için özel bir tören düzenleneceği bildirildi.

Charlton Heston, 1950’li ve 1960’lı yıllarda özellikle tarihi kahramanların rollerini canlandırarak Ben Hur’dan 10 Emir’e, Anthony ve Cleopatra’ya, daha sonra da bilim kurgu Maymunlar Cehennemi’ne kadar onlarca filmle beyaz perdede ölümsüzleşmişti.

Charlton Heston, 1959 yılında en iyi erkek oyuncu dalında Oscar ödülünü kazanmıştı.

Heston, 1993-2003 yılları arasında da “silah sahip olma” hakkını savunan lobi grubu Ulusal Silah Birliğinin başkanlığını da yapmıştı.

Gerçek adı John Charlton Carter olan ve üvey babasının Heston soyadını alan aktör, 4 Ekim 1923’te Illinois’de doğdu. 1944’te Lydia Clarke ile evlenen ve 64 yıl evli kalan Heston’ın, Fraser ve Holly Ann adında iki çocuğu bulunuyor.

Heston’ın ölümü, film sektörünün ve sinema severlerin yanı sıra ABD siyasetinin önde gelen isimleri tarafından da üzüntüyle karşılandı.
ABD Başkanı George Bush, İkinci Dünya Savaşı’nda ülkesine hizmet eden, vatandaşlık haklarının savunucusu olan, işçi sendikasına liderlik eden Heston’ın, “düzgün karakterli, dürüst ve yüreği geniş bir insan” olduğunu söyleyerek, üzüntüsünü dile getirdi.

ABD’nin eski Başkanlarından, 2004 yılında vefat eden Ronald Reagan’ın eşi Nancy Reagan da, Heston’ın ölümünden büyük bir üzüntü duyduğunu söyledi. Nancy Reagan, “Ronnie ile benim en yakın arkadaşlarımdan biriydi. Ronnie ile birçok konuda ortak duyguları vardı” diye konuştu.

Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 11 Mart 2009 09:20:03

8

iyi bir oyuncuydu, Allah rahmet eylesin

Yandex.Metrica