Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Senaryo Stüdyosu'nda 6. Dönem Atölye çalışmaları dört farklı programla Mayıs ayında başlıyor.

15 Nisan 2008 00:00
Atölye'nin ana hedeflerinden biri de son beş dönemdir olduğu gibi sinema ve televizyon alanına yeni isimler kazandırmak.Senaryo Stüdyosu'nun piyasaya kazandırdığı isimler arasında şu an ikinci uzun metraj filmini çekmeye hazırlanan "Beynelmilel" filminin senarist ve yönetmeni Sırrı Süreyya Önder var.14  ödül almış olan "Beynelmilel" filminin senaryosu da Senaryo Atölyesi'nde yazılmıştır.Yine bu Atölye'de yazılmış olan İsmail Doruk'un "Adem'in Trenleri" adlı film senaryosu ise Barış Pirhasan tarafından hayata geçirilmiştir."Emret Komutanım"ve"Kızlar Yurdu" dizilerinin yazarlarından olan Aybike Ertürk ve Yasemin Özek de Senaryo Stüdyosu'nun ilk dönem öğrencilerindendir.

Bugüne kadar birçok senarist yetiştirmiş olan Senaryo Stüdyosu şimdi yeni yazarlarını bekliyor. Daha önce senaryo eğitimi almamış,hikayelerini senaryoya dönüştürmek isteyen,senaryo alanında kendini geliştirmeyi hedefleyen katılımcılar 2 Mayıs 2008 tarihine kadar özgeçmişleri ve yazı örnekleri ile beraber aşağıdaki adreslere başvuruda bulunabilirler.

Ayrıntılı bilgi için : www.senaryostüdyosu.com

 

Başvuru adresi : senaryoinfo@gmail.com

  

------Atölye Bilgileri---------------

 

Temel Tasarım Atölyesi

 

Bu atölye çalışması daha önce senaryo eğitimi almamış,güçlü fikirlerini hikayeye dönüştüremeyen,iyi hikayeler kurup bu hikayeleri senaryoya aktaramayan ya da senaryo tekniğini öğrenmiş ancak işleyen,sürekli yapıda senaryolar yazamayan katılımcılar içindir.

Film projelerine temel oluşturacak güçlü bir alt yapı kurmak,hikaye kuramı,görsel anlatım dili,senaryoda yapı oluşturma üzerine çalışmalar yapılacaktır.

Atölye,haftada bir gün (3 saat) olmak üzere 10 hafta sürecektir.

 

Proje Geliştirme Atölyesi

Katılımcıların kendi projeleriyle başvurup, 3 ay süresince bu projeler üzerinde çalıştıkları bir atölye çalışması başlatıyoruz. İlk ay, sunulan film hikayelerini sinema formatına uygun birer sinopsise dönüştürmek, ikinci ve üçüncü aylarda tretmandan birinci taslak senaryoya geçmek amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın yanısıra katılımcılarımıza Karakter Yaratma, Çatışma, Sahne Kurma, Diyalog Yazımı, Dramatik Yapının Esasları, Kahramanın Yolculuğu gibi konuları içeren seminerler verilecektir. Sinopsis ve tretmanlar belirli bir aşamaya geldikten sonra katılımcılar senaryo aşamasına geçebilecektir.Bu atölyeye katılmak için mülakat yapılacak, sunulan projeler yapılacak çalışmaya uygun görülürse başvurular kabul edilecektir.

Dizi Yazarlığı Atölyesi

Katılımcıların bir dizi fikriyle atölyeye başvurmaları gerekmektedir. Dizi projesi fikir aşamasından, 13 bölümü içeren genel hikaye, bölüm sinopsis'leri ve ilk bölüm senaryonun hazırlanmasına kadar giden yoğun bir süreci içerecektir.  Dizi filmlerin sinema filminden farkı yapısal olarak işlenecek ve Türkiye'de dizi yazma sürecinin nasıl işlediği, proje sunum dosyasından dizinin bir televizyon kanalında yayınlanmasına olan yolculuğu adım adım verilecektir. Atölye sonunda 'Beynelmilel' filminin yazar ve yönetmeni Sırrı Süreyya Önder tarafından projeler değerlendirelecek, proje sahibinin ilerideki çalışmaları için yön verilmeye çalışılacaktır.Bu atölye için çok az sayıda katılımcıya yer verilecek, grup küçük tutulacaktır.Atölye haftada bir gün (3 saat) olmak üzere 15 hafta sürecektir.

Senaryo'da Türler / Genre in Scriptwriting

Sinemada 'türler' ve türlerin senaryoya yansımaları üzerine olan bu atölye, senaryo alanında kendini geliştirmek isteyenler için… Korku, Gerilim,Komedi, Drama, Bilim Kurgu, Suç Sineması ve Kült Film üzerine yapılacak çalışmalar sonrasında her katılımcı kendi seçtiği türde orta metraj bir film yazacak.Atölye 10 hafta sürecek, dersler haftada bir gün (3 saat) Senaryo Stüdyosu'nda gerçekleşecektir. enigmacuture

13 Mart 2009 11:58

üretici bir praje. bravo

Cevap Yaz

Halil Güneşli

11 Mart 2009 09:16

mayıs ayı hareketli geçecek

Cevap Yaz
Yandex.Metrica