"Fotoğraf" Filmi Destek Bekliyor posteri

Yönetmen Ozan Takış'ın 2013 yılında pres makinesine sıkışarak hayatını kaybeden çocukişçi Ahmet Yıldız'ın anısına çektiği kısa filmi "Şekirê Pembû" ardından kapitalizm eleştirisi olarakikinci filmi "Uyanış" ile Cannes Film Festivalinin Short Corner bölümünde katalogda yerini almıştı,Filmleri festival yolculuklarına devam etmektedir.3. Kısa filmi "Fotoğraf" ile savaş ve mültecilik konusunu işlemeyi düşünen Yönetmen OzanTakış fonlama hesabı açarak filmine destek beklemektedir.

Fonlama linki: https://www.fongogo.com/Project/fotograf-kisa- filmi-yasatalim

YÖNETMEN GÖRÜŞÜ

Savaşların bilançosu, genellikle can kaybının sayısıyla ifade edilir. Birinci DünyaSavaşı'nda yaklaşık 17 milyon asker ve sivil hayatını kaybetmiş, İkinci Dünya Savaşı'nda ise -enkanlı savaş olarak bilinir- 60 ila 65 milyon arası asker ve sivil hayatını kaybetmiştir. Hayatınıkaybeden kişi sayısı, savaşın bilançosunu ifadede oldukça talep gören bir yöntem olsa da savaşındaha az dikkat çeken ama etkileri oldukça büyük olan başkaca bir sayısal sonucu dahabulunmaktadır: İstatistiklere göre son bir asırda 80 milyona yakın insan savaşlar yüzünden göçezorlanmıştır.

Dünya'da artan savaşlarla birlikte kitlesel göç hareketleri de artmaya başlamıştır.Günümüzde özellikle Ortadoğu'da devam eden savaşlar, insanları göçe zorlamaya da devametmektedir. Göçe zorlanan insanlarda psikolojik travmaların görülmesi ve bu çoklu travmalarlabirlikte gelinen ülkedeki yaşam koşulları, sığınma politikası ve insan haklarına verilen değer,mültecilerin kaderini belirlemede önemli unsurlardır. Mültecilerin geldikleri ülkenin kültürüneyabancı olmaları, onların toplumdan da yabancılaşmasına sebep olmaktadır. Bu yabancılaşmanın daetkisiyle gelen mültecilerin kötü şartlarda barınmaları, oldukça düşük ücretlerle çalışmaları, sağlıksorunlarını giderememeleri ve ırkçılığa uğramaları kaçınılmazdır.

Ülkesinden mülteci sıfatıyla göç etmek zorunda bırakılmış olan insanların başka birülkede hayatta kalmaları, hayatlarını refah içinde idame ettirebilmeleri bu konjonktürde oldukçazordur. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'nda toplam 100 milyona yakın insanın hayatınıkaybettiği, bir asırda 80 milyon insanın göçe zorlandığı, çok yakınımızda Ortadoğu'da savaşlarınson hızla devam ettiği bir Dünya'da, savaşlarla göçe zorlanan mültecilerin sesini sinema ileduyurmak benim asli görevimdir.

YÖNETMEN BİYOGRAFİSİ

Ozan Takış 26/11/1985 Kayseri doğumludur. Anadolu Ünv. Çalışma Ekonomisi ve Endüstriİlişkileri bölümü mezunu olduktan sonra Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü hocalarından Yrd.Doç. Dr. Hakan Erkılıç'dan senaryo yazılımı ve yönetmenlik dersleri aldı. Mersin OlbaFotoğrafçılık Derneği kursiyeri olan Ozan Takış ayriyeten fotoğraf üzerine çalışmalar yapmış vebirkaç yerel sergide fotoğrafları yayınlanmıştır. Felsefe üzerine okumalar yapmış özellikle; K.Marx, F. Nietzsche ve S. Freud'dan etkilenmiştir. Sinema kurgusu üzerinde çalışmalara devametmiş ve ilk kısa filmi Şekirê Pembû'ün ardından ikinci filmi kısa filmi Uyanış'ın kurgusunuyapmıştır. Fotoğrafçı, senarist, yönetmen ve kurgucu olarak hayatına devam etmektedir.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica