İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu posteri

27. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Kapanış Galası’nda, çağdaş Rus sinemasının en önemli yönetmenlerinden ve Tarkovski’nin tahtına aday gösterilen Alexander Sokurov’a Festival’in “Sinema Onur Ödülü” takdim edildi. Alexander Sokurov ödülünü İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı’nın elinden aldı.

Uluslararası Yarışma’da Altın Lale Ödülü, Semih Kaplanoğlu’nun Yumurta adlı filmine verildi. Uluslararası Altın Lale Yarışması Jüri Başkanı Michael Ballhaus’un açıkladığı ödülü filmin yönetmeni Semih Kaplanoğlu’na Fatma Girik takdim etti.

Uluslararası Yarışma’da Jüri Özel Ödülü’ne ise Alman yönetmen Dennis Gansel’in “Tehlikeli Oyun / The Wave” adlı filmi layık görüldü. Filmin dağıtımıcısı Celluloid Dreams’den Pierre Menahem ödülü “Dünyanın Bütün Sabahları” filmiyle sinemaseverlerin yakından tanıdığı Fransız yönetmen Alain Corneau’nun elinden aldı.

Ulusal Yarışma’daki tüm kategorilerin kazananlarını, Ulusal Yarışma Jüri Başkanı Semih Kaplanoğlu açıkladı. “Kültür ve Turizm Bakanlığı Yılın En İyi Türk Filmi” ödülü Seyfi Teoman’ın “Tatil Kitabı” adlı filmine verildi. Filmin yönetmeni Seyfi Teoman ve yapımcısı Yamaç Okur’a ödülünü Ulusal Yarışma Jüri Üyesi Nurgül Yeşilçay takdim etti.  

“Kültür ve Turizm Bakanlığı Yılın En İyi Türk Yönetmeni” ödülü ise Nokta filminin yönetmeni Derviş Zaim’e verildi. Yönetmen Derviş Zaim’e ödülünü Nurgül Yeşilçay takdim etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ayrıca “Yılın En İyi Türk Filmi” ve “Yılın En İyi Türk Yönetmeni”ne 50.000’er YTL değerinde para ödülü de veriyor.

En İyi Kadın Oyuncu ödülü ise “Gitmek” filmindeki rolü ile Ayça Damgacı’ya verildi. Ayça Damgacı’ya ödülünü “Takva” filmindeki rolüyle geçtiğimiz yıl En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Erkan Can takdim etti.

Bu yıl Ulusal Yarışma Jürisi’nin seçtiği En İyi Erkek Oyuncu, "Ara” filmindeki rolü ile Serhat Tutumluer oldu. Bu oyuncuya ödülünü, “Beynelmilel” filmindeki rolüyle geçtiğimiz yıl En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Özgü Namal takdim etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu oyunculara ayrıca 10.000’er YTL para ödülü de veriyor.

Ulusal Yarışma’da Jüri Özel Ödülü’ne “Ara” adlı film layık görüldü. Filmin yönetmeni Ümit Ünal ödülünü, Ulusal Yarışma Jüri Üyesi Pınar Kür’ün elinden aldı.

Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği FIPRESCI Ödülleri ise;
Uluslararası Yarışma’da Belçikalı yönetmen Nic Balthazar’ın yönettiği “Ben X” adlı filme, Ulusal Yarışma’da Seyfi Teoman’ın Tatil Kitabı adlı filmine verildi. Seyfi Teoman ile Ben X’in başrol oyuncusu Greg Timmermans, FIPRESCI Jüri Başkanı Kirill Razlogov’un açıkladığı ödülleri, Serra Yılmaz’ın elinden aldılar.

Festival’in “Türk Sineması” tema sponsoru Efes Pilsen, Ulusal Yarışma kapsamındaki filmler arasından FIPRESCI Jürisi tarafından seçilen ve Onat Kutlar anısına ödüllendirilen “Tatil Kitabı” adlı filmin yönetmeni Seyfi Teoman’a bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere 30.000 USD değerinde para ödülü verdi. Ödülü Seyfi Teoman’a Efes Pilsen adına Pazarlama Direktörü Dilek Başarır takdim etti.

“Sinemada İnsan Hakları” yarışmasındaki Avrupa Konseyi Sinema Ödülü  (FACE) ise Çinli yönetmen Li Yang’ın “Kör Dağ / Blind Mountain” adlı filmine verildi. Kazanana ödülünü Avrupa Konseyi’nin en üst düzeyde ikinci yetkili kişisi olan Genel Sekreter Yardımcısı Maud de Boer-Buquicchio takdim etti. Yönetmen Li Yang, Avrupa Konseyi ve Eurimages işbirliğinde sunulan FACE ödül heykelciğinin ve 10.000 Euro’luk para ödülünün sahibi oldu.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın medya sponsorlarından Radikal Gazetesi tarafından verilen Halk Ödülü hem uluslararası hem de ulusal yarışmada izleyicilerin oylarıyla saptanan filmlere verildi. Radikal Gazetesi Kültür Sanat Editörü Cem Erciyes’in açıkladığı Halk Ödülü’nü Uluslararası Yarışma’da Semih Kaplanoğlu’nun “Yumurta”; Ulusal Yarışma’da Çağan Irmak’ın “Ulak” adlı filmleri kazandılar. Törende, filmlerin yönetmenlerine ödüllerini Cem Erciyes takdim etti.

Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Köprüde Buluşmalar” seminerleri kapsamında ilk kez Uzun Metrajlı Film Projesi Geliştirme Atölyesi düzenlendi. Zeynep Özbatur, Fatih Özgüven ve Derviş Zaim’in 113 başvurudan eleyerek seçtiği 13 proje arasından Karl Baumgartner, Gergana Dakovska, Ellis Driessen, Marit van den Elshout, Isabelle Fauvel, Noemi Ferrer, Chinlin Hsieh, Michel Reilhac ve Jan Vandierendonck, Belma Baş’ın “Zefir” adlı projesini birinci seçti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ülger’in açıkladığı ödülü Belma Baş’a yönetmen Tony Gatlif takdim etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Belma Baş’a 10.000 USD değerinde para ödülü verdi.

Sunuculuğunu Ceyda Düvenci ve Yetkin Dikinciler’in üstlendiği 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali Kapanış Galası ve Ödül Töreni, CNN TÜRK’ten canlı olarak yayınlandı. Kapanış Galası boyunca Çıplak Ayaklar Kumpanyası izleyicilere sahnede renkli bir program sundu. “Gadjo Dilo”, “Şehirde” ve  “’68 Ruhu” isimli koreografileriyle Çıplak Ayaklar Kumpanyası tören boyunca üç kez sahne aldı.

27. Uluslararası İstanbul Film Festivali Ödül Töreni’nin ardından konuklar,  Justin Chadwick’in yönettiği ve başrollerini Natalie Portman, Scarlett Johansson ve Eric Bana’nın paylaştığı Boleyn Kızı / The Other Boleyn Girl adlı filmi seyrettiler.

20 Nisan Pazar günü, Beyoğlu Sineması’nda 13.30 seansında Ulusal Yarışma’da En İyi Türk Filmi ödülüne layık görülen “Tatil Kitabı”; 21.30 seansında ise Altın Lâle’yi kazanan “Yumurta” adlı film gösterilecek.

27. ULUSLARARASI İSTANBUL FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

ULUSLARARASI YARIŞMA

27. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Michael Ballhaus başkanlığında, Joan Dupont, Selim Eyüboğlu, Bent Hamer, Pawel Pawlikowski ve Kirsi Tykkylainen’den oluşan Uluslararası Yarışma Altın Lâle Jürisi,

 ALTIN LALE Ödülü’nü; “bir anlam ve belki bir aşk bulmak amacıyla doğduğu köye dönmek zorunda kalıp modern dünyada savrulan bir adamın şiirsel ve incelikli bir portresini çizdiği için” Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği “YUMURTA” adlı filme;

 ALTIN LALE Jüri Özel Ödülü’nü; “hayatta bir amaç bulma ve bir topluluğa dahil olma gereksinimimizin felaketle sonuçlanacak şekilde kullanılmasını ve saptırılmasını güçlü ve sürükleyici bir yolla gösterdiği için” Dennis Gansel’in yönettiği “TEHLİKELİ OYUN / THE WAVE” adlı filme vermiştir. 

ULUSAL YARIŞMA

27. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin, Semih Kaplanoğlu’nun başkanlığında, Sylvain Auzou, Pınar Kür, Michéle Maheux ve Nurgül Yeşilçay’dan oluşan Ulusal Yarışma Jürisi,

 YILIN EN İYİ TÜRK FİLMİ Ödülü’nü; “masumiyet temasını yalın bir sinematografik anlatım ve insancıl bir yaklaşımla işleyen ve umut taşıyan bir ilk film olan” Seyfi Teoman’ın “TATİL KİTABI” adlı filmine;

 YILIN EN İYİ YÖNETMENİ Ödülü’nü; “büyük ölçüde unutulmuş bir geleneksel sanatı yetkin bir estetik ve yalınlık içinde sinema diline tercüme etmesi ve vurucu bir etki yaratması nedeniyle” “NOKTA” filmiyle Derviş Zaim’e vermiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu filmlerin yönetmenlerine 50.000’er YTL para ödülü verecektir.

Rollerindeki üstün performansları nedeniyle,

 EN İYİ KADIN OYUNCU Ödülü, “GİTMEK” filmindeki rolü için Ayça Damgacı;
 EN İYİ ERKEK OYUNCU Ödülü, “ARA” filmindeki rolü için Serhat Tutumluer’e verilmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yılın En İyi Kadın ve Erkek Oyuncuları’na 10.000’er YTL para ödülü vermiştir.

 JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ, “günümüz toplumunda hâlâ tabu olan konuları bireysel ilişkiler çerçevesinde büyük bir incelikle ve kişilerin derinliklerine inerek usta işi diyaloglar aracılığıyla çok çarpıcı bir biçimde işlediği için” Ümit Ünal’ın yönettiği “ARA” adlı filmine verilmiştir.

AVRUPA KONSEYİ SİNEMA ÖDÜLÜ (FACE)

27. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde, yapımcı ve yönetmen Nurdan Arca, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Bölümü Başkanı Philippe Boillat, yönetmen Tony Gatlif ile yönetmen Abderrahmane Sissako’dan oluşan FACE Jürisi “Sinemada İnsan Hakları” bölümünde gösterilen filmlerin değerlendirilmesi sonucu;

 FACE Ödülü’nü; Li Yang’ın “KÖR DAĞ / BLIND MOUNTAIN” adlı filmine vermiştir.

Avrupa Konseyi ve Eurimages işbirliği ile verilen FACE Ödülü’nü kazanan yönetmene 10.000 Euro para ödülü vermiştir.

ULUSLARARASI SİNEMA ELEŞTİRMENLERİ (FIPRESCI) ÖDÜLÜ

27. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Kiril Razlogov (Rusya) başkanlığındaki, Necla Algan (Türkiye), Madhu Eravankara (Hindistan), Burak Göral (Türkiye), Gyözö Matyas (Macaristan) ve André Waardenburg’dan (Hollanda) oluşan FIPRESCI Jürisi,

 Uluslararası Yarışma’da FIPRESCI Ödülü’nü “onlu yaşlarında otizm hastası bir gencin çektiği eziyet ve yaşadığı coşkunluğu güçlü bir sinemasal ifadeyle yansıttığı için” Nic Balthazar’ın yönettiği “BEN X” filmine;

 Ulusal Yarışma’da FIPRESCI Ödülü’nü “acı verici yaşam deneyimlerinin incelikli ve sinemasal anlamda saf imgelerini bir çocuğun duyguları ve gözleri aracılığıyla anlattığı için” Seyfi Teoman’ın yönettiği “TATİL KİTABI” filmine vermiştir. ONAT KUTLAR anısına verilen bu ödülün sahibine bir sonraki filminde kullanılmak üzere, EFES PİLSEN tarafından 30.000 USD tutarında para ödülü verilmiştir.

RADİKAL HALK ÖDÜLÜ

27. Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında, Festival izleyicilerinin oylarına dayanılarak verilen Radikal Halk Ödülü,

 Uluslararası Yarışma’da Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği “YUMURTA” adlı filme;
 Ulusal Yarışma’da ise Çağan Irmak’ın yönettiği “ULAK” adlı filme verilmiştir.

KÖPRÜDE BULUŞMALAR – UZUN METRAJLI FİLM PROJESİ GELİŞTİRME ÖDÜLÜ

27. Uluslararası İstanbul Film Festivali kapsamında Köprüde Buluşmalar seminerleri kapsamında ilk defa düzenlenen Uzun Metrajlı Film Projesi Geliştirme Atölyesi Ödülü için  Zeynep Özbatur, Fatih Özgüven ve Derviş Zaim’in 113 başvurudan eleyerek seçtiği 13 proje arasından Karl Baumgartner, Gergana Dakovska, Ellis Driessen, Marit van den Elshout, Isabelle Fauvel, Noemi Ferrer, Chinlin Hsieh, Michel Reilhac ve Jan Vandierendonck;

 Köprüde Buluşmalar Uzun Metrajlı Film Projesi Geliştirme Ödülü’nü Belma Baş’ın “ZEFİR” adlı projesine vermiştir.

 

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 11 Mart 2009 09:14:03

hakedenler kazandı

Yandex.Metrica