Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

'Üç Maymun' Cannes'da 16 Mayıs Cuma Gösterilecek

2 Mayıs 2008 00:00

Dünya ve Türk sinemasının son dönem en önemli yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi Üç Maymun, 61. Uluslararası Cannes Film Festivali’nde 16 Mayıs Cuma akşamı 22,30’da gösterilecek.
Türkiye’den ana yapımcılığı Zeyno Film-Zeynep Özbatur tarafından gerçekleştirilen filmin ortak yapımcıları Fransa’dan Pyramide Productions, İtalya’dan Bim Distribuzione. Senaryosu Ebru Ceylan, Ercan Kesal ve Nuri Bilge Ceylan tarafından yazılan film sinema çevreleri tarafından yarışmada iddialı yapımlar arasında gösteriliyor.

Başrollerinde Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Sungar ve Ercan Kesal’ın yer aldığı film, aynı zamanda Nuri Bilge Ceylan sinemasının ses getirecek yapımlarından biri olmaya aday.
Üç Maymun, Sean Penn’in başkanlığını yapacağı ve Sergio Castellitto, Natalie Portman, Alfonso Cuaron, Apichatpong Weerasethakul, Alexandra Maria Lara, Rachid Bouchareb’den oluşan jüri tarafından değerlendirilecek. Ceylan’ın rakipleri arasında Changeling (Clint Eastwood), The Palermo Shooting (Wim Wenders), Adoration (Atom Egoyan) gibi güçlü isimler var.

Nuri Bilge Ceylan, 1995 yapımı 'Koza' adlı ilk kısa filmiyle Cannes'da yarışmaya seçilmişti. 2003 yılında 'Uzak' Jüri Büyük Ödülü ile erkek oyuncu ve 2006'da ise 'İklimler' ile Cannes Film Festivali Büyük Yarışma bölümüne katılıp Fibresci Ödülü’nü kazandı.  Ceylan, 'Üç Maymun'la üçüncü kez Altın Palmiye adayı olarak bir rekora imza atacak.Halil Güneşli

8 Mart 2009 08:52

Her zaman diyorum abartılıyor, ama iyi proje

Cevap Yaz
Yandex.Metrica