Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Cannes Film Festivalinin programı kesinleşti

9 Mayıs 2008 00:00

61. Cannes Film Festivalinde yarışacak filmlerin, gösterim tarihi ve saatleri kesinlik kazandı.

Organizasyon komitesinde yapılan açıklamaya göre, bu yıl Altın Palmiye için yarışacak 20 film arasında bulunan Nuri Bilge Ceylan’ın Üç Maymun adlı filmi, 16 Mayıs Cuma günü yerel saatle 12.00 ve 22.30’da gösterilecek.

Festival, 14 Mayıs akşamı, Brezilyalı yönetmen Fernando Mereilles’in, “Blindness” adlı filminin gösterimiyle açılacak. 25 Mayısta sona erecek festivalde Altın Palmiye ödülünü Robert de Niro verecek.

Robert de Niro’nun, bu yılki jürinin başkanı Sean Penn ve Bruce Willis ile oynadığı ve Barry Levinson’un yönettiği kara mizah türündeki “WhatJust Happened” adlı filmin gösterimiyle festival 25 Mayıs günü sona erecek.

Ayrıca geçen yıl festivalde Yaşamın Kıyısında isimli filmiyle en iyi senaryo ödülünü kazanan Fatih Akın, bu yıl festivalin “Un Certain Regard” adlı yarışma bölümünün jüri başkanlığını üstlenecek.

Festival sırasında ayrıca, Klasik Filmler alanında Metin Erksan’ın “Susuz Yaz” adlı filmi 19 Mayıs Pazartesi günü gösterime sunulacak.

Bu yılki festivalin jüri başkanlığını Amerikalı yönetmen ve oyuncu Sean Penn üstlenecek.

Diğer jüri üyeleri arasında, İtalyan Sergio Castellitto, Amerikalı Natalie Portman, Alman Alexandra Maria Lara, Meksikalı Alfonso Cuaron, Taylandlı Apichatpong Weerasethakul, Fransız Rachid Bouchareb ve İranlı Marjane Satrapi, Fransız Jeanne Balibar bulunuyor.

Festivali izlemek için yaklaşık 3 bin gazetecinin kayıt yaptırdığı bildirildi. Cannes’a dünyanın dört bir yanından gelecek sinema temsilcisi ve sinemaseverlerin sayısının 40 bini geçmesi bekleniyor.Halil Güneşli

8 Mart 2009 08:49

Yaşamın Kıyısında ve Üç Maymun Türkiyenin adını duyurdular

Cevap Yaz

enigmacuture

5 Mart 2009 17:36

daima ve her şekilde üç maymun diyorum

Cevap Yaz
Yandex.Metrica