Cannes’da görkemli açılış posteri

Brezilyalı yönetmen Fernando Mereilles'in, Blindness adlı filminin gösterimiyle açılan festival, 25 Mayıs'ta sona erecek. Festival boyunca, dünya sinemasının kalbi Cannes kentinde atacak.

Görkemli bir kırmızı halı seremonisiyle başlayan festivalin açılışına pek çok ünlü oyuncu ve yönetmen katıldı. Fatih Akın, Julianne Moore, Cate Blanchett, Natalie Portman, Eva Longoria ve festivalin jüri başkanı Sean Penn bu isimlerden yalnızca birkaçıydı. Yaşamın Kıyısı’nda filmiyle En İyi Senaryo dalında Altın Palmiye kazanan Fatih Akın, kırmızı halıda kendisiyle röportaj yapan Fransız Canal + muhabirine, “Böyle bir ödülü almamın burada olmamda çok büyük etkisi oldu” dedi.

Kırmızı halı geçidinin ardından açılış töreni başladı. Açılışı Fransız sinemacı Eduard Baer sundu ve Altın Palmiye için yarışacak 22 filmi tanıtımı yapıldı.

Clint Eastwood, Woody Allen, Harrison Ford, Robert de Niro, Steven Soderberg ve Atom Egoyan gibi oyuncu ve yönetmenleri Cannes Festivali’nin ağırlayacağı dünyaca ünlü yıldızlar arasında yer alıyor.

Festival nedeniyle kentin nüfusunun üç misli artarak 200 bine ulaştığı tahmin ediliyor. Civardaki sahil kentlerindeki bütün otellerin dolu olduğu bildiriliyor. Festivali izlemek için yaklaşık 3 bin gazeteci kayıt yaptırdı. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sinema sanayisi temsilcileri, festivalde kurdukları stantlarda ürünlerini pazarlamaya çalışırken, dağıtım şirketleri yeni vizyona girecek filmler konusunda araştırmalarda bulunacak.

Türk sinema sanayi temsilcileri de Cannes'da Kültür Bakanlığı'nın himayesinde kurulan bir stantta, çalışmalarını sürdürecek. Türk sinemacıları, yabancı meslektaşları için 17 Mayıs akşamı bir resepsiyon verecek.

Festivalin Türkiye için en önemli yanı, Altın Palmiye için yarışacak  22 film arasında bu yıl Nuri Bilge Ceylan'ın Üç Maymun filminin de bulunması. Ceylan'ın filmi, 16 Mayıs Cuma günü yerel saatle 12.00 ve 22.30'da gösterilecek.

FESTİVALDE 22 FİLİM YARIŞIYOR
''Blindness'' ve ''Üç Maymun'' dışında festivalde şu filmler yarışıyor:

Atom Egoyan'ın "Adoration", Steven Soderbergh'in '''Che'', Kornel Mundruczo'nun ''Delta", Laurent Cantet'in ''Entre les murs", Jia Zhangke'nin ''24 City'', Matteo Garrone'nın ''Gomorra'', Paolo Sorrentino'nun ''Il Divo'', Clint Eastwood'un ''L'Echange'', Philippe Garrel'in ''La Frontiere de l'aube'', Lucrecia Martel'in "La Femme sans tête", Belges Jean Pierre'in "Le Silence de Lorna", Pablo Trapero'nun ''Leonera'', Walter Salles'in ''Linha de Passe'', Eric Khoo'nun ''My Magic'', Wim Wenders'in "Rendez-vous à Palerme", Philippin Mendoza'nın ''Serbis'', Charlie Kaufman'ın ''Synecdoche'', James Gray'in "Two lovers", Arnaud Desplechin'in "Un conte de Noel", Ari Folman'in "Valse avec Bashir".
 

Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 08 Mart 2009 08:45:03

3 maymun projesi gerçekten çok abartılıyor

Yandex.Metrica