Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sinema-Tarih Buluşması’ndan galip çıkanlar

20 Aralık 2002 00:00
Sunuşlarını tiyatro oyuncuları Tilbe Saran ve Cüneyt Türel’in üstlendiği gecede ‘Işık Saçan Apollon’, ‘Uzun Metraj Film Jüri Özel Ödülü’, ‘En İyi Sinematografi Ödülü’, ‘En İyi Belgesel Film Ödülü’, ‘En İyi Uzun Metraj ve En İyi Belgesel Film SİYAD Ödülleri’ olmak üzere toplam 6 dalda ödül verildi.
       Gecede ödül töreninin ardından ilk bölümü ‘Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği’ ile izlenme rekorları kıran ve pek çok ödül kazanan, Yeni Zelandalı Peter Jackson’un yönettiği, serinin ikinci filmi olan ‘Yüzüklerin Efendisi: İki Kule’ filminin Türkiye Galası yapıldı.
       Ödül, Fekete’ye ulaştırılmak üzere Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosluğu Kültürel Misyon görevlisi Andras Knez’e verildi. ‘Jüri Özel Ödülü’nü, Reza Bagher’in yönetmenliğini üstlendiği ‘Camdan Kanatlar (Vingar Av Glas)’ adlı film kazandı. ‘En İyi Sinematografi Ödülü’nü ise Zdenek Tyc, Çek Cumhuriyeti yapımı ‘Veletler (Smradi)’ adlı filmi ile aldı. ‘Uluslararası Belgesel Film Yarışması’ dalında ödülü, Mahmoud ben Mahmoud’un yönettiği Fransa ve Belçika yapımı ‘İslam’ın Müziği’ adlı eser kazandı. ‘Uluslararası Belgesel Film Yarışması Jüri Ödülü’ ise Kim Longinotto’nun İngiltere yapımı ‘Unutamadığım Gün’ adlı eserine verildi.


Yandex.Metrica