Cannes’da En İyi Yönetmen ödülü Ceylan’ın posteri

Nuri Bilge Ceylan, Üç Maymun adlı filmiyle 61. Cannes Film Festivali’nde en iyi yönetmen seçildi. Ceylan ödülünü Faye Dunaway’in elinden aldı.

Jüri başkanı Sean Penn’in anonsundan sonra kürsüye gelen Ceylan, “Bu ödülü birisine ithaf etmek istiyorum... Yalnız ve güzel ülkem Türkiye’ye...” dedi.

Sonucun kendisini şaşırttığını belirten Ceylan, “Büyük onur duydum” diye konuştu ve “Üç Maymun”u festivalin yarışma bölümüne alan ve kendisini En İyi Yönetmen seçen jüriye teşekkür etti.

ALTIN PALMİYE CANTET’NİN
61. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye’yi ise Fransız yönetmen Laurent Cantet “Entre les murs” isimli filmi aldı. Film, Fransız toplumunun eğitime bakışını yansıtıyor. Altın Palmiye ödülünü Robert de Niro takdim etti.

KİM, HANGİ ÖDÜLÜ KAZANDI?

* Altın Palmiye’den sonra gelen büyük ödülü ise bu yıl İtalyan yönetmen Mateo Garrone’nın “Gomorrah” isimli filmi aldı.

* En İyi Senaryo ödülünü Jean Pierre Luc Dardenne’nin “Le Silence de Lorna” isimli filmi kazandı. Ödülü, geçen yıl bu ödülü kazanan yönetmen Fatin Akın takdim etti.

* En İyi Erkek Oyuncu ödülü, yönetmen Steven Soderbergh’in “’Che” filmindeki rolüyle Benicito del Toro’ya verildi. Ödülü, del Toro’ya ünlü Fransız oyuncu Valerie Lemercier verdi.

* En İyi Kadın Oyuncu ödülünü, Walter Salles’in yönettiği “Linha de Passe” isimli filmdeki rolüyle Sandra Corbeloni kazandı. Ödülü Fransız oyuncu Jean Reno anons etti, ancak Corbeloni bebeğini yeni kaybettiği için törene katılamadı.

* Jüri ödülünü, Paolo Sorrentino’nun “Il Divo” isimli filmi aldı.

* Festivalde, Altın Kamera ödülünü “Hunger” filmindeki başarısıyla Steve McQueen alırken, en iyi kısa metrajlı filmin ödülünü ise “Megatron” Marian Crisan kazandı.

* 22 filmin Altın Palmiye için yarıştığı 61. Cannes Film Festivali’nde Catherine Deneuve ile Clint Esatwood’a da özel ödül verildi.

Fransız oyuncu Edouard Baer’in sunduğu ödül törenini, dünyanın bir çok ülkesinde televizyon kanalları canlı yayınladı.

61. Uluslararası Cannes Film Festivali, Barry Levinson’un yönettiği kara mizah “What Just Happened” isimli filmin gösterisi ile sona erdi.

GÜL’DEN KUTLAMA
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cannes Film Festivali’nde “Üç Maymun” filmiyle en iyi yönetmen ödülünü kazanan Nuri Bilge Ceylan’ı kutladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Gül, Cannes Film Festivali’nde “Üç Maymun” filmiyle en iyi yönetmen ödülünü kazanan Ceylan’a bir telgraf göndererek, aldığı ödülle milletimize büyük gurur ve mutluluk yaşatan Ceylan’ı, Türk sinemasının dünyada geldiği önemli noktayı da gösteren bu anlamlı başarısından dolayı tebrik etti.

ERDOĞAN: BAŞARINDAN GURUR DUYDUK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cannes Film Festivali’nde “Üç Maymun” filmiyle en en iyi yönetmen ödülünü kazanan Nuri Bilge Ceylan’ı kutladı.

Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, Lübnan gezisinden döndükten sonra Nuri Bilge Ceylan’ı telefonla aradı.

Ceylan’ı kutlayan Erdoğan’ın, “Başarından gurur duyduk” dediği öğrenildi.

Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 08 Mart 2009 08:40:03

10

tebrik ederiz

Yandex.Metrica