Altın Koza Resmen Açılıyor posteri

Sinemaseverlerin büyük bir heyecanla beklediği 15. Altın Koza Film Festivali, bu gece yapılacak özel bir törenle açılıyor. 8 Haziran Pazar gününe kadar devam edecek festivalde dokuz sinema salonunda 176 filmin dönüşümlü olarak 217 seansta gösterime sunulacak. Bu akşam saat 19.45’de Cinebonus’da yapılacak özel bir törenle start alacak festivalin açılış töreni TRT 2’den canlı olarak izlenebilecek.

Ülkemizden ve dünyanın çeşitli köşelerinden uzun ve kısa metrajlı filmlerle belgeselleri seyirciyle buluşturacak olan ülkemizin önemli kültür sanat etkinliklerinden Altın Koza Film Festivali’nin onbeşincisi bu akşam yapılacak özel bir törenle resmen başlıyor. Kent protokolü, ülkemizden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelerek festival nedeniyle Adana’da bulunan sinema konukları ile yerel, ulusal ve uluslararası medya konuklarının katılımıyla yapılacak tören, TRT 2’den canlı izlenebilecek. Sunuculuğunu Janset’in üstleneceği törende akapella grubu Vokaliz de, herkesin kulağında yer eden unutulmaz film müziklerini seslendirecekleri mini bir konser verecek.

Törenin ardından, son yılların dikkat çekici yönetmenlerinden Eran Riklis’in savaşın ve sınırların anlamsızlığını anlattığı ödüllü filmi Limon Ağacı izlenecek.  İsrail, Alman ve Fransız ortak yapım, Filistinli dul Salma’nın limon ağaçları için yeni komşusu İsrail Savunma Bakanı’yla giriştiği mücadeleyi ve bakanın karısı ile aralarında gelişen dostluğu anlatıyor. Filmin başrolünde yine son yılların dikkat çekici oyuncusu Hiam Abbas yeralıyor.

Ülkemizde ilk defa 15. Altın Koza Film Festivali’nin açılış töreninde gösterilecek olan filmin, Türkiye prömiyeri de yapılmış olacak. Filmin oyuncuları Ali Suliman ve Rona Lipaz – Michael da geceye katılarak bu coşkuya ortak olacaklar. 

Son yılların dikkat çekici yönetmenlerinden olan Riklis’in yönettiği 2008 yapımı film, Berlin Film Festivali’nde ‘Panorama’ bölümünün vitrini seçilmiş ve 20.000 gibi rekor bir oyla ‘İzleyici Ödülü’ almıştı.

KAÇIRILMAMASI GEREKEN BİR PROGRAM
Altın Koza Film Festivali, onbeşinci yaşında tüm dünyadan uzun ve kısa metrajlı filmler ile belgeselleri kucaklıyor. Festivalde dokuz sinema salonunda 176 filmin dönüşümlü olarak 217 seansta gösterime sunulacak. 

Festivalin yarışma bölümünde ise, son dönemde ülkemizde çekilen filmlerin yarışacağı Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması, çeşitli üniversitelerden öğrencilerin ürettiği filmlerin yarıştığı Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz ülkelerinde yapılmış kısa filmlerin görücüye çıkacağı Uluslararası Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması yapılacak.

Türk Sineması’nda Bir Usta Oyuncu bölümü ise, Tuncel Kurtiz’e adandı. Tuncel Kurtiz’e ödülü 5 Haziran Perşembe günü Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılacak özel bir törenle sunulacak. Festivalin Yaşam Boyu Onur Ödülleri ise yönetmen Halit Refiğ ve oyuncular Selda Alkor ve Halil Ergün’e sunulacak. Onur Ödülleri 6 Haziran Cuma günü Park Zirve’de yapılacak Festival Balosu’yla takdim edilecek. 

Geleneksel Sevgi Korteji, Sinema Dayanışma Gecesi ve Sezen Aksu Konseri ise Adana’yı karnaval havasına sokacak diğer etkinlikler arasında.

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 08 Mart 2009 08:37:03

Bu kadar ihtişama ne gerek vardı, sorusunu sormak geliyor insanın içinden

Yandex.Metrica