Antalya Film Forum'un Ödülleri Belli Oldu! posteri

Antalya Film Forum'unkazananları belli oldu!

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 6.sı gerçekleşen Antalya Film Forum'un kazananları belli oldu. Çekilmiş ya da yapım aşamasındaki film projelerinin desteklendiği Forum'da bu yıl 29 proje yarıştı ve 16 filme toplam 530 bin TL tutarında para ödülü verildi. Bağımsız sinemanın en büyük destekçilerinden olan ve yerli film sektörünün en önemli buluşma noktası sayılan Antalya Film Forum, 200'den fazla sinema profesyonelini Antalya'da buluşturdu. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin 6 yıl önce başlattığı ve genç ve bağımsız sinemacılara destek sağlayarak Antalya'yı sinemamızın en önemli ulusal endüstri merkezine dönüştüren Antalya Film Forum'un kazananları dün gece Hotel Su'da düzenlenen Ödül Töreni'nde açıklandı. 28-30 Ekim 2019 tarihlerinde Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında yapılan ve Olena Yershova Yıldız'ın direktörlüğünde gerçekleşen Antalya Film Forum'da bu yıl 16 proje toplam 530 binTL para ödülüyle desteklendi. Ulusal ve uluslararası 200'den fazla film profesyonelini Antalya'da bir araya getiren Antalya Film Forum'da toplam 29 proje, Uzun Metraj Kurmaca Pitching, Kurmaca Work in Progress, Belgesel Work in Progress ve Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu kategorilerinde yarıştı.

'95 Yazı'na ve 'Cemil Şov'a ikişer ödül

10 projenin yarıştığı Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu'nda, Kirsten Niehuus, Mustafa Kara, Michèle Halberstadt, Nicolai Korsgaard ve Mehmet Altıoklar'dan oluşan jüri, 3 projeye toplam 90 bin TL para ödüllü Antalya Film ForumÖdülü'nü verdi. İnan Temelkuran'ın "95 Yazı", Pınar Yorgancıoğlu'nun "KaranlıktaIslık Çalanlar" ve Ferit Karol'un "Kumbara" adlı projelerinin her biri 30 bin TL para ödülü kazanırken; "95 Yazı" ayrıca, Cannes Film Festivali Producer's Network Akreditasyon Ödülü'nün de sahibi oldu. Mehmet Emin Timur'un "Cemal" adlı projesi de, Color Up Renk Düzenleme Ödülü'nü kazandı.

'Beni Sevenler Listesi'ne 80 bin TL

Çekimleri tamamlanmak üzere olan ya da post prodüksiyon aşamasındaki projelerin desteklendiği Kurmaca Work in Progress'te ise 7 proje yarıştı. Frédéric Boyer, Remi Burah, İlksen Başarır, Michal Myslinski ve Thorsten Ritter'den oluşan jüri; Emre Erdoğdu'nun "Beni Sevenler Listesi" projesine, 80 bin TL değerindeki Antalya Film Forum Ödülü'nü verdi. Nisan Dağ'ın "Bir Nefes Daha" adlı projesi, 40 bin TL değerindeki Antalya Film Forum Ödülü'nü alırken, Ali Kemal Çınar'ın "Beriya Şevê" (Geceden Önce) projesine de Övgüye Değer Film Ödülü verildi. Barış Sarhan'ın "Cemil Show" adlı filmi, Creative Production Renk Düzenleme Ödülü ve Mojo FX Görsel Efekt Ödülü'nün ikisini birden kazandı.

Belgesel sinemaya 90 bin TL destek

Antalya Film Forum'un Belgesel Work in Progress kategorisinde 7 proje yarıştı ve projeler Paolo Bertolin, Emmanuel Chicon ve Eytan İpeker'den oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Toplam 90 bin TL değerindeki Antalya Film Forum Ödülü'nü, İlham Bakır'ın "Anne:Sınırı Geçtin", Yasemin Akıncı'nın "Ertil, Komplikasyonlar Mütehassısı" ve Sidar İnan Erçelik'in "Rüzgar Tayı" adlı projeleri kazandı. Berna Gençalp'in "Kim Mihri" projesine de, Postbıyık Ses ve Renk Düzenleme Ödülü verildi.

TRT'den 80 bin TL ödül

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) bu yıl, bağımsız sinemaya desteğini 80bin TL değerindeki TRT Ödülü ile sürdürdü. TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü Faruk Güven'in ve TRT Program Alım Müdürü Muhammed Sabit Yakar'ın sunduğu ödüllerde, Kurmaca Works In Progress kategorisinde Selman Nacar'ın "İki Şafak Arasında" adlı projesine 50 bin TL, Belgesel Work in Progress kategorisinde de Selin Şenköken'in "Ali Arif Ersen: Mr Wink" projesine 30 bin TL değerinde destek sunuldu.

2 ödül de "Gönül"e

Antalya'da film çekmeyi teşvik eden ve üç yıl önce kaybettiğimiz usta oyuncu Sümer Tilmaç'ın anısına verilen Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu için bu yıl 5 proje yarıştı. Burak Göral, Işıl Özgentürk ve Ömür Atay'dan oluşan jüri, 150 binTL tutarındaki ödülü, Soner Caner'in yöneteceği "Gönül" adlı film projesine verdi. "Gönül" ayrıca, Fono Film ve TAFF Pictures Post Prodüksiyon Ödülü ile dedesteklendi. Kapanış ve Ödül Töreni 1 Kasım'da Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen ve ANSET tarafından gerçekleştirilen 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 1 Kasım'a dek sürecek ve Cuma akşamı Kapalı Spor Salonu'nda yapılacak Kapanış ve Ödül Töreni ile son bulacak.

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali
26 Ekim - 1 Kasım 2019
ANTALYA FİLM FORUM 2019 KAZANANLAR / ÖDÜLLER

UZUN METRAJ KURMACA PITCHING PLATFORMU

Antalya Film Forum Ödülü (30.000 TL): 95 Yazı (Yönetmen: İnan Temelkuran | Yapımcı:Kerem Özerdoğan)
Antalya Film Forum Ödülü (30.000 TL): Karanlıkta Islık Çalanlar (Yönetmen: PınarYorgancıoğlu | Yapımcı: Bekir Yusuf Açıksöz)
Antalya Film Forum Ödülü (30.000 TL): Kumbara (Yönetmen: Ferit Karol | Yapımcı: NefesPolat)
Color Up - Renk Düzenleme Ödülü Ödülü: Cemal (Yönetmen: Mehmet Emin Timur |Yapımcı: Faruk Korkmaz)

 • Cannes Film Festivali Producer's Network Akreditasyon Ödülü:
  95 Yazı (Yönetmen:İnan Temelkuran | Yapımcı: Kerem Özerdoğan)

 • KURMACA WORKS IN PROGRESS PLATFORMU
  Antalya Film Forum Ödülü (80.000 TL): Beni Sevenler Listesi (Yönetmen: Emre Erdoğdu |Yapımcı: Tanay Abbasoğlu, Hazar Ergüçlü, Beste Yamalıoğlu)
  Antalya Film Forum Ödülü (40.000 TL): Bir Nefes Daha (Yönetmen: Nisan Dağ | Yapımcı:Müge Özen, Jessica Caldwell, Yağmur Ünal
  Övgüye Değer Film Ödülü: Beriya Şevê/Geceden Önce (Yönetmen: Ali Kemal Çınar |Yapımcı: Ali Kemal Çınar, Nesra Gürbüz)
  TRT Ödülü (50.000 TL): İki Şafak Arasında (Yönetmen: Selman Nacar | Yapımcı: BurakÇevik, Diloy Gülün)
  Creative Production Renk Düzenleme Ödülü: Cemil Show (Yönetmen: Barış Sarhan |Yapımcı: Umut Eğitimci)
  Mojo Görsel Efekt Ödülü: Cemil Show (Yönetmen: Barış Sarhan | Yapımcı: Umut Eğitimci)

 • BELGESEL WORKS IN PROGRESS PLATFORMU
  Antalya Film Forum Ödülü (30.000 TL): Ertil, Komplikasyonlar Mütehassısı (Yönetmen:Yasemin Akıncı | Yapımcı: Aslıhan Altuğ, Kıvılcım Akay)
  Antalya Film Forum Ödülü (30.000 TL): Anne: Sınırı Geçtin (Yönetmen ve Yapımcı: İlhamBakır)
  Antalya Film Forum Ödülü (30.000 TL): Rüzgar Tayı (Yönetmen ve Yapımcı: Sidar İnanErçelik)
  TRT Ödülü (50.000 TL): Ali Arif Ersen: Mr Wink (Yönetmen: Selin Şenköken | Yapımcı: İpekTugay) Postbıyık Ses ve Renk Düzenleme Ödülü: Kim Mihri (Yönetmen: Berna Gençalp | Yapımcı:Yonca Ertürk, Berat İlk)

 • SÜMER TİLMAÇ ANTALYA FİLM DESTEK FONU ÖDÜLÜ
  Antalya Film Forum Ödülü (30.000 TL): Gönül (Yönetmen: Soner Caner | Yapımcı: BilalBağcı)

• Fono Film ve TAFF Pictures Post Prodüksiyon Ödülü: Gönül (Yönetmen: Soner Caner |Yapımcı: Bilal Bağcı)

Son Yorumlar

Yandex.Metrica