Tatil Kitabı'na Taormina'dan Jüri Özel Ödülü posteri

Seyfi Teoman’ın ilk uzun metrajlı filmi Tatil Kitabı, 54. Taormina Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Ferzan Özpetek'in başkanlığındaki jürinin özel ödüle layık gördüğü film, festivalde büyük beğeni topladı. Türkiye’ye özel bir bölüm ayrılan festivalde Yumurta, Takva, Babam ve Oğlum, Beş Vakit, Kader, Gitmek ve Üç Maymun filmleri de izleyiciyle buluşurken Tatil Kitabı Türkiye’den yarışmada yer alan tek filmdi. Türkiye galasını Nisan ayında 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde yapan Tatil Kitabı, Ulusal Yarışma bölümünde ‘En İyi Türk Filmi’ ve Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği tarafından verilen FIPRESCI ödüllerini almıştı. Filmin Bir Film dağıtımıyla 12 Eylül 2008’de vizyona girmesi planlanıyor. 

Yapımcılığını Bulut Film adına Yamaç Okur ve Nadir Öperli’nin üstlendiği filmin başrolünde, ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Taner Birsel yer alıyor. Birsel’e, Silifke’de yaşayan amatör iki isim Tayfun Günay ve Osman İnan ile yarı amatör oyuncular Harun Özüağ ve Ayten Tökün eşlik ediyor. Ayrıca, Rıza filmiyle de tanınan Rıza Akın da konuk oyuncu olarak filmde rol alıyor.

Tatil Kitabı, Silifkeli bir ailenin bir yaz boyunca başından geçenleri, daha çok ailenin küçük oğlu Ali’nin bakış açısını ön plana çıkararak anlatıyor. Filmin olay örgüsü, Ali’nin sert mizaçlı babası Mustafa ile ailenin diğer üyeleri arasındaki gerilimler üzerine kurulu. İstanbul’da askeri lisede okuyan büyük oğlu Veysel’in askeri okulu yarıda bırakarak üniversite sınavına girme isteğine şiddetle karşı çıkan Mustafa, çekingen ve içine kapalı bir çocuk olan Ali’yi de yaz tatilinde çalışıp kendisi gibi ticaret öğrenmeye zorlar. Kendisini aldattığından şüphelenen eşi Güler ve geçmişte şehirde şansını denemiş, ama tutunamayıp Silifke’ye dönerek baba mesleğini sürdürmek zorunda kalmış kardeşi Hasan’la Mustafa arasında da sürekli bir gerilim vardır. Tüm bu gerginlikler, limon tüccarı olan Mustafa’nın, iş için gittiği Ürgüp’ten dönüşte beyin kanaması geçirip komaya girmesiyle geri plana itilir. Başta, aileyi bir arada tutmak için Mustafa’nın yerini almak zorunda kalan Hasan olmak üzere, filmdeki karakterler belirgin bir şekilde değişir.

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 08 Mart 2009 08:17:03

iyi bir projeye benziyor, değerlendirmek lazım

Yandex.Metrica