Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Tatil Kitabı'na Bir Ödül de Slovak Cumhuriyeti'nden

7 Temmuz 2008 00:00

Seyfi Teoman’ın ilk uzun metrajlı filmi Tatil Kitabı, 16. Artfilm Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü kazandı. Yönetmen Seyfi Teoman, ödülünü festivalin Onur Konuğu İsveçli ünlü oyuncu Liv Ullmann’a adadı. Slovak Cumhuriyeti’nin Trencin ve Teplice şehirlerinde 27 Haziran-6 Temmuz 2008 tarihleri arasında düzenlenen festivalde 14 filmle yarışan Tatil Kitabı, En İyi Filme verilen ‘Mavi Melek’ (‘Blue Angel’) ödülünü, Nanouk Leopold’un yönettiği Hollanda-Belçika ortak yapımı Wolfsbergen filmiyle paylaştı. Festivalde ana yarışma jürisinin başkanlığını, ülkemizde 4 Ay, 3 Hafta, İki Gün filmiyle tanınan Romanyalı yönetmen Cristian Mungiu yaparken, jüride ayrıca Yağmurdan Önce, Ben Titov Veles’denim gibi filmlerle tanıdığımız Makedon aktris Labina Mitevska; deneyimli Slovak oyuncu Mariàn Labuda; Screen International ve The Art Newspaper’da yazan film eleştirmeni David D’Arcy; European Film Promotion’daki başkanlık görevinin yanı sıra Holland Film ve Berlin Film Festivali gibi pek çok prestijli oluşumda danışmanlık ve yöneticilik yapan Claudia Landsberger yer aldı.
 
16. Artfilm Uluslararası Film Festivali’nde uluslararası yarışma bölümünde, bu yıl Cannes Film Festivali’nde ana yarışmada yer alan ve FIPRESCI ödülü alan Delta, Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Film ödülü kazanan Tulpan, Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazanan The King of Ping Pong ile aynı festivalde Sinematografi ödülü alan Ballast, Pusan Film Festivali’nde İzleyici ödülü ve Rotterdam Film Festivali’nde En İyi Film ödülü alan Flower in the Pocket, yine Rotterdam ve Göteborg Film Festivalleri’nden ödülle dönen Go with Peace Jamil gibi uluslararası alanda takdir gören filmler yer aldı.

Dünya galasını 58. Berlin Film Festivali Forum bölümünde yapan Tatil Kitabı, Türkiye galasının yapıldığı 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma bölümünde ‘En İyi Türk Filmi’ ve Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği tarafından verilen FIPRESCI ödüllerini almıştı. Film, son olarak, 15-21 Haziran tarihleri arasında İtalya’da düzenlenen 54. Taormina Film Festivali’nden de Jüri Özel Ödülü’yle dönmüştü.
 
Tatil Kitabı’nın Bir Film dağıtımıyla 12 Eylül 2008’de vizyona girmesi planlanırken, yönetmen Seyfi Teoman, yine Bulut Film’in yapımcılığında gerçekleştireceği, Barış Bıçakçı’nın aynı adlı romanından uyarlanan Bizim Büyük Çaresizliğimiz’in hazırlık çalışmalarını sürdürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapım desteği için başvurulan projenin 2009 yılı kış ve bahar aylarında çekilmesi planlanıyor.Yandex.Metrica