Ankara Devlet Tiyatrosu'nun dokuzuncu sahnesi dün akşam 'Ghetto' oyunun temsiliyle sanatseverlere kapılarını açtı. Daha önceden yıllarca sinema salonu olarak hizmet veren Akün, Devlet Tiyatroları atölyelerinde ve teknik kadrosunun çalışmalarıyla yeniden yapılandırıldı.
Şimdilik yapılan düzenlemelerle sadece 200 kişilik arena tipi bir tiyatro sahnesine dönüştürülen Akün Sahnesi, sezon boyunca bu şekilde hizmet verecek. Önümüzdeki tiyatro sezonunda ise 500 kişilik klasik tiyatro sahnesi olarak hizmet vermeyi hedefleyen Ankara Devlet Tiyatrosu Akün Sahnesi, yapılacak ihale sonucunda gerçekleştirilecek çalışmalarla son halini alacak.
Geçici olarak arena tipi sahne şeklinde hizmet verecek olan Akün Sahnesi'nin açılışında sahnelenen Joshua Sobol'un yazdığı 'Ghetto' adlı oyunu Erhan Gökgücü yönetiyor. Geçen yıl Tiyatro Eleştirmenler Birliği'nin En Başarılı Oyun Ödülü'nün yanı sıra dört Sanat Kurumu Ödülü'nün de sahibi olan 'Ghetto'da, 2. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından kurulan bir Yahudi gettosunda yaşanan olaylar anlatılıyor.
Mekânda 24 Ocak itibariyle İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı Mehmet Ulusoy'un 'Benerci Kendini Niçin Öldürdü' oyunu sahnelenecek.
Perdelerini ilk kez dönemin ünlü filmi 'Hababam Sınıfı' ile 27 yıl önce açan Akün Sineması, 23 Mayıs 2001'de yine aynı filmle izleyiciye veda ederek perdelerini kapatmıştı. Kaynak : www.radikal.com.tr

Son Yorumlar

Yandex.Metrica