Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sonbahar Locarno da "Altın Leopar" için Yarışıyor

21 Temmuz 2008 00:00

Özcan Alper’in yönetmenliğini yaptığı 15. Altın Koza Adana Film Festivali’nde ilk kez seyirci karşısına çıkan ve En İyi Film başta olmak üzere üç ödül alan Sonbahar’ dünyanın köklü ve prestijli festivallerinden biri olan Uluslararası Locarno Film Festivali’nde Altın Leopar için yarışacak.

61. si düzenlenen Locarno Film Festivali’nde ana yarışmada 17 film var. 6-16 Ağustos tarihlerinde İsviçre’nin Locarno kentinde düzenlenen festivalin yarışma filmlerinden Sonbahar aynı zamanda bu festivalde dünya prömiyerini gerçekleştirecek ve ülkemizi temsil edecek.

Film Locarno Film Festivali’nden hemen sonra da 14. Sarajevo Film Festivali’nde ana bölümde yarışacak.

Uluslararası birçok festivalden davet alan “Sonbahar”ın uluslarası alandaki festival yolculuğu önümüzdeki haftalarda netleşmeye devam edecek.

Ölüm oruçları ertesinde, adli tıp raporu ile tahliye olan Yusuf’un on yıl sonra memleketine dönmesiyle başlayan filmde, 1990 sonrası arka plana alınıp bir dönemin ironisi, acımasızlığı ve gerçekliğine mercek tutularak, yakın tarih hem belgeleniyor hem de eleştirel bir süzgeçten geçiriliyor.

Hopa ve Çamlıhemşin’in baharda kışı, kışta baharı yaşatan eşsiz doğasıyla bütünleşen filmde aynı zamanda yörenin farklı kültürlerini ve değişimini de görmek mümkün. Filmde Türkçe’nin yanı sıra Hemşince ve Gürcüce konuşuluyor.

 Yandex.Metrica