Eyvah Halam Başlıyor... posteri

Anne ve babaları Nepal’e ruhsal dinlenme tatiline giden Tibet, Asya, Toprak ve Su’adlı 4 kardeş Çinli bakıcıları Kim ile birlikte yazı geçirmek üzere otoriter halaları Kamuran’a emanet edilirler.

Hala Kamuran yıllar boyu görev yaptığı kasabaya, emekliliğinden sonra da yerleşmiş,kasaba halkı tarafından sevilen ve saygı duyulan eski bir öğretmendir. Kamuran, özünde sevgi dolu ve yufka yürekli biri  olsa da, bunu belli etmekten hoşlanmaz. Çevresinde daha çok  “otoriter”  tarafı ile ün yapmayı tercih etmiştir. Üstelik son derece disiplinli ve aşırı derecede cimridir.  Evde, belli bir saatten sonra ışıklar söner. Yemekler belli saatlerde yenir. Sabah koşusu aksatılmaz. Televizyon 21.30 da kapanır ve okuma saati başlar. Çamaşır, bulaşık gibi işler ortaklaşa yapılır.

Bu tatil, başlarda 4 kardeşinde hayalini kurduğu yaz tatilinden çok esir kampına benzemektedir. Ancak Tibet, Asya, Toprak ve Su zamanla halalarının bu katı disiplininden kurtulmak için türlü numaralar yapmaya, kendilerine “kurtarılmış” zamanlar, “kurtarılmış” bölgeler yaratmaya başlarlar.

Kamuran’ın yaşadığı kasaba ise, oldukça sakin bir yerdir. Kasaba’da suç oranı yok denecek kadar azdır. Bu yüzden ya emekliliği yaklaşmış yaşlı polislerin ya da okulu yeni bitirmiş ama eğitim hayatları boyunca parlak olmayan gençlerin atandığı bir yerdir. Muharrem ve Mükerrem de, bu özelliklere sahip iki polistir. Kasaba her ne kadar sakin de olsa yardımlaşma ve paylaşmanın yanı sıra türlü entrikalar da yaşanmaktadır. Yöre halkının tek utancı ise, yıllar önce, Bizans dönemine ait eserlerin sergilendiği müzenin soyulmasıdır. O döneme ait sikke’ler, mühürler ve buna benzer arkeolojik eserler çalınmıştır. Tam da, sakin kasabalarının bu müze sayesinde ilgi çekmeye başladığı, hareketlendiği bir dönemde. Ne suçlular bulunabilmiş ne de çalınan malzemeler.

Bir de Hilmi vardır. Hilmi, kasabaya kısa bir süre önce yerleşen, ne iş yaptığı bilinmeyen ama sonradan zengin olduğu belli bir kişidir. Birçok sonradan zengin olan gibi, kendisini olduğundan farklı, daha kültürlü, daha bilgili, daha kibar, daha asil göstermeye çalışmaktadır. Karısı yıllar önce onu terketmiştir. Hilmi, biri kız diğeri erkek iki çocuğuyla birlikte yaşamaktadır.Hilmi’nin asıl amacı ise Kamuran’ın oturduğu iki katlı evi satın almaktır.Ancak evdeki hesap çarşıya uymaz. O, Kamuran’nı evinden çıkarmaya çalışırken kendi çocukları ile Kamuran’nın yeğenleri arasında duygusal bir yakınlaşma başlar.

Hilmi’nin halalarının yaşadığı evi ele geçirmek için yaptığı türlü numaralar, başlarda çok sıkılan 4 kardeşin tatillerine bir anda hareket katar. Üstelik kasabada yıllar önce gerçekleşen  müze hırsızlığı ile ilgili önemli ip uçları da bulunca  sessiz ve sakin geçen tatilleri  yaşadıkları en heyecanlı maceraya dönüşür. Belki de bu hayatlarının en unutulmaz tatili olacaktır.

Eyvah Halam’la çok gülecek izledikçe keyif alacak, keyif aldıkça bağlanacaksınız. Yapımcılığını D Productions’ın üstlendiği “Eyvah Halam” Star’da başlıyor.

 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica