Venedik'te İki Türk Filmi Yarışacak posteri

Venedik Film Festivali 27 Ağustos’ta 65. kez sinema severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Festivale bir aydan daha az bir süre kala en önemli ödül ‘Altın Arslan’ için yarışacak filmler belli oldu.

Altın Arslan için yarışacak 21 film arasında yönetmen Semih Kaplanoglu’nun Yusuf Üçlemesi’nin ikinci filmi Süt ile Ferzan Özpetek’in “Mükemmel Bir Gün” adlı filmleri de bulunuyor.

Senaryosunu Semih Kaplanoglu ve Orçun Köksal’ın yazdıkları Bal, Süt ve Yumurta’dan olusan Yusuf Üçlemesi’nin Süt’ü geçtigimiz yıl Cannes’ın resmi bölümlerinden Cannes Atelier’de dünya sinema sektörüne tanıtılmıştı.

Venedik Film Festivali’nde en son 1991 yılında Ömer Kavur’un Gizli Yüz filmi resmi yarışma bölümünde yeralmıştı. Ömer Kavur 1987 yılında da Anayurt Oteli filmiyle Venedik’te FIPRESCI ödülüne layık bulunmuştu.

65. Venedik Film Festivali resmi yarısma bölümünün jüri baskanlıgını bu yıl Wim Wenders üstlendi. Uluslararası jüri; Rus senarist Juriy Arabov, Italyan aktris Valeria Golino, İskoçyalı sanatçı Douglas Gordon, ABD’li senarist ve film yapımcısı John Landis, Arjantinli yönetmen Lucrecia Martel ve Hong Kong’lu yönetmen Johnnie To’dan olusuyor.

Festivalin iddialı filmleri arasında Jonathan Demme’in yönettiği Debra Winger ve Anne Hathaway’in başrollerini oynadığı “Rachel Getting Married” ile Kathryn Bigelow’un yönettiği Ralp Fiennes’in başrolünü oynadığı Irak savaşını konu olan “Hurt Locker” gösteriliyor.

Festival önceki yıllara göre biraz daha farklı. Zira bu yıl festivalde daha az sayıda ABD filminin gösterileceği açıklandı. Organizatörler buna neden olarak Hollywood’daki senaryo yazarlarının grevini gösteriyor.

Festivalin açılış filmi ise ünlü Cohen kardeşlerin “Burn After Reading” filmi. Filmde, George Clooney, Brad Pitt, John Malkovich gibi ünlü isimler yer alıyor.

Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 07 Mart 2009 20:32:03

İddalı yapıtlar

Yandex.Metrica