!f İstanbul ikinci yılında! posteri AFM Sinemaları ve Kolektif Prodüksiyon’un birlikte düzenlediği genç festival, sadece 2000’li yıllarda yapılmış bağımsız filmlere ev sahipliği yapacak. Festival kapsamında gösterilen filmler alternatif yaşam biçimleri ve farklı dünya görüşlerini yansıtan ve yaratıcılığın sınırlarını zorlayan sıra dışı anlatımlarla İstanbullu sinemaseverleri şaşırtacak.
       
HIT FİLMLER:
       Hit Filmler bir anlamda !f’in bel kemiğini oluşturuyor. Demonlover, Ken Park, Cuma Akşamı gibi kimi ünlü bağımsız yönetmenlerin olgunluk yapıtları; Bahis ve NOVO gibi kimi dünya festivalleri sürprizleri, oyuncuları ile ön plana çıkan Liza’dan Sevgilerle, Roger Dodger ve Çaylak; ve anlattığı dönem ve müzikleriyle öne çıkan 24 Saat Parti İnsanları. Bu senenin en flaş filmlerinden David Cronenberg’in Örümcek’i ise bu bölümün yıldızı.
       
MADE IN JAPAN:
       Sinemada yeni akımların habercisi artık onlar. Gerek bağımsız sinemada, gerekse fantastik sinemada çıtayı yükselten ve filmle en çok eğlenen ulus olarak tanıtılan Japonların dinamik sinemasına ayrılan bu çok özel bölümde Miike ustanın Sound of Music’le kıyasıya alay ettiği Katakuriler’in Mutluluğu ve Kitano ustanın en başarılı çırağı Shimizu’nun Titrek Kalp’inin yanısıra, son yılların en başarılı animasyonu olarak nitelendirilen Spirited Away ve yıllardır süren kültleşmiş Patlabor serisinin son halkası Patlabor 3 yer alıyor. Canlı filminde hükümet karanlık bir role bürünürken, Lily Chou Chou Hakkında Her Şey ise son yıllarda dünya festivallerinde gösterilen en başarılı Japon filmlerinden biri.
       
!F DIGITAL:
       Teknolojik gelişmelerin insan algısında açabileceği yeni kapılar sinema ekranına en çarpıcı biçimleriyle yansıtılıyor. Öte yandan, dijital kameranın yaygınlaşmasıyla, sinema artık daha kolay erişilebilen bir iletişim aracı olmaya başladı. Linklater’ın ‘oda-sineması’ örneği Kaset hem sinema üretimin yeni araçlar sayesinde ne kadar kolay olabileceğini hem de dijital kameranın sinemasal anlatıma ve özellikle oyunculuğa neler kattığını açıkca gösterirken, onedotzero festivali ile yapılan işbirliği sayesinde sunabildiğimiz iki özel program, - Dalgaboyları 02 ve wow + flutter 02- geleceğin sinemasını şekillendiren müzik videolarına, kısa animasyonlara ve grafik işlere bakıyor. McDull’ın Hayatı “en dijital şehir” Hong Kong’u bir masal şehri haline getiriyor. Bölümün sürprizi ise Prodigy’nin Smack My Bitch Up videosuyla tanıdığımız müzik videolarının genç yönetmeni Jonas Åkerlund’un ilk uzun metrajlı filmi Kafa.
       
GÖKKUŞAĞI FİLMLERİ:
       !f İstanbul’un bayrağı haline gelen bu bölümü bu sene bir gey klasiği Katil Prezervatif ile açılıyor. Cinsiyetler arasındaki fiziksel ayrımları hiçe sayan ‘yeni vücut’lara adanmış Venüs’ün Oğlanları, Çin’in ilk lezbiyen filmi Balık & Fil, Thatcher dönemi İngiltere’sinde geçen ödüllü film AKA ve bir de İslam dünyasında eşcinsel olma konumuna bakan kısa filmler derlemesi.
       
POLİTİK@!F:
       Politik bölümümüzü 11 Eylül sonrası bir dünyada yaşadığımızı hatırlayarak hazırladık. Silahların dünya üzerinde yine başı çektiği bu tarihsel dönüm noktasında hazırlanan bu bölümün yıldızı kuşkusuz Cannes’da gösterildiğinde ayakta alkışlanan, son dönemde Amerika’yı kasıp kavuran anarşist yönetmen Michael Moore’un Columbine için Bowling’i. Bu filmin betimlediği dünya düzenine karşı çıkan genç muhalefetin önemli bir kolu olarak görülebilecek olan küreselleşme karşıtı hareketin en renkli günlerini bizlere Prag’dan, gençlerin arasından aktaran Güç Oyunları ise tarafsız, ancak bir o kadar da güçlü bir bağımsız yapım. Yine sokaklardan, ancak bu kez New Yorkluların gözünden bu tarihsel dönemecin başlangıcına işaret eden Eylül’de 7 Gün ise 11 Eylül’ü en insani ve en acı anlarıyla betimliyor. Ve tabii tüm bunlardan en çarpıcı şekillerde etkilenen coğrafyalardan -Afganistan ve İsrail / Filistin’den- dünyayı çocukların gözünden anlatan iki sıcak film, Makhmalbaf’ın Afgan Alfabesi ve bol ödüllü Vaatler.
       
NÖBETÇİ SİNEMA:
       Heyecanınıza heyecan katacak, adrenalinizi yükseltecek kült olmuş ya da olmaya aday filmlerin kuşağı. Uzakdoğu’nun Matrix’i olarak nitelendirilebilecek Yanardağ Lisesi, felsefi bir korku klasiği olmaya aday Donnie Darko ve kan-revan ustası Miike’nin manga uyarlaması Katil Ichi. Kahramanı kadın olan aksiyon filmi, Kanlı Mallory ve çağımızın yaşayan efsanelerinden David Bowie’ye adanmış tek bir gösterim. Uyuyamayacaksınız!
       
TÜRKİYE’DEN KISALAR:
       Genç Türk yönetmenlerinin kısaları! !f kısa film yarışmasına katılan kısa filmlerden Tül Akbal, İlker Canikligil, Serra Ciliv, Lale Mansur ve Ümit Ünal’dan oluşan bir jürinin seçtikleri festival kapsamında gösterilecek. Jüri tarafından belirlenen en iyi filmin yönetmeni uluslararası bir film festivaline seyirci olarak katılma olanağı bulacak. Ayrıca gösterime giren kısaların arasından seyirci oylaması ile belirlenen en çok sevilen filmin yönetmeni yıl boyunca AFM sinemalarında ücretsiz film izleme imkanı bulacak. Kaynak : www.ntvmsnbc.com

Son Yorumlar

Yandex.Metrica