Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Arızasız bir kadroyuz

7 Ağustos 2008 00:00

Derman dizisinde başhekim Aziz Toynaksız olarak izlediğimiz Kerem Atabeyoğlu, oyunculukla yetinmeyen "çok yönlü" bir isim aslında...

Uğruna dünyayı gezebileceği maket hobisi, rol aldığı yerli-yabancı çok sayıda film ve sesiyle hayat verdiği çizgi karakterler ise onun huzur arayışının bir parçası. Aradığı huzuru şimdilik "Derman"da bulmuş görünen Atabeyoğlu, her gün saatlerini geçirdiği seti anlatırken "Arızasız bir oyuncu kadromuz var. Böyle bir ekip kurulması büyük avantaj” diyor.

Derman ekibine katılmaya nasıl karar verdiniz?

- Son iki-üç yılda 30’un üzerinde iş reddettim. Tiyatro sezonu kapandığı dönemde ise bana "Derman"dan bahsettiler. Anlattıkları kadarıyla çok hoşuma gitti. Şevval’in de (Sam) olduğunu öğrenince çok düşünmeden kabul ettim.

Sizin dizide güleriz ağlanacak halimize durumu var biraz, öyle değil mi?

- Kısa zaman önce bir hastanemizde katarakt ameliyatı için hastaneye yatan bir kadının rahmini aldılar. Bu yaşanmış bir olay... Bizim dizimiz de bu açıdan komedi mi, trajedi mi, kara mizah mı bilmiyorum, izleyicilerin karar vermeleri lazım. Neticede şu veya bu şekilde söylediği bir söz var "Derman"ın...

Üstlendiğiniz Aziz Toynaksız rolünde sizi çeken neydi?

- Derman'daki dandik başhekimi oynamak çok zevkli. "İyiler rahat uyur, ama kötüler uyanıkken daha çok eğlenir" der Woody Allen. Kötü komiği oynamak çok zevklidir. İdealist bir doktor oynamaktan çok daha eğlenceli. Ayrıca hem sinema hem de televizyonda, "kötü"sü iyi olan bir iş her zaman tutar.

Sağlık memurlarından size tepki gelmedi mi?

- Henüz tepki almadık, ama mutlaka gelecektir. Hamamcılar Birliği bile bir diziyi tenkit etmişti. Bunu düşünürsek, biz de tepki alırız kesin...

Set ortamınız nasıl?

- Hakikaten yaşadığım en sorunsuz setlerden biri... Çok arızasız bir oyuncu kadrosu var. Biriyle oynarken karşınızdakine "Aklıma bir şey geldi, yapsana" diyebilmek ve karşınızdakinin de bunu anlaması çok önemli. Böyle bir ekip kurulması çok büyük avantaj. Hakikaten deniz kenarında tıkır tıkır çalışan bir setimiz var.

Neden bu zamana kadar birçok diziyi reddettiniz?

- Hem televizyon dizisi olduğu için, hem de içerisinde kendimi çok mutlu hissedeceğim iş pek çıkmadı karşıma. Çok fazla okur yazar bir millet olmadığımız için televizyon dizilerine de bu yansıyor. Bir senaryonun içinde 35 tane dil hatası gördüğünüzde canınız sıkılabiliyor. Tabii tek reddetme sebebim bu değil. Mümkün olduğu kadar dizi yapmamaya çalışıyorum. Geçtiğimiz sezon oyunumuz da vardı. Tiyatro kendi başına yeterli oluyor. Beni yeterince mutlu edip zamanımı alıyor. Volkan Severcan, Ayşen Gruda ve ben lansmanlar yapıyoruz. Başka bir sürü de zevkim var. Mesleğimi çok seviyorum. Vergisini de ödedim. Hayatımdaki birinci önceliğim artık mesleğim değil.

"Vergisini ödedim" dediğiniz ne?

- Ankara’da narkoz altında üç elektro şok yiyip uyandıktan iki saat sonra sahnedeydim. Bu açıdan mesleğimin vergisini ödedim. Mesleğimi sonsuz bir sevgi ve bağlılıkla yapıyorum. Yapmayı sevdiğim ve bildiğim iş bu. Bir de öncelikle oyuncu değilim ben, Kerem adında kendi halinde biriyim.

Ama oyunculuğu bırakamıyorsunuz. Bulgaristan’da çekilen bir filmde rol almışsınız yakın zamanda...

- Kamen Kalev, genç, akıl dolu bir Bulgar yönetmen. Kısa filmleri Cannes Film Festivali’nde ödüller aldı. "Eastern Plays" adlı ilk uzun metrajlı filmini çekti. Filmde bir Türk ailesi Bulgaristan’dan geçerken saldırıya uğruyor ve olaylar gelişiyor. Hatice Aslan, Saadet Işıl Aksoy ve bendeniz Türk ekibini oluşturduk. Gencecik, imkansız ve akıl dolu bir ekiple çalıştık.

Bu sizin yaptığınız ilk yurtdışı işi de değil bildiğim kadarıyla...

- Bu benim yabancılarla yaptığım birçok işten biri. "The Adventures of Young Indiana Jones: Daredevils of the Desert"te kısaltılan bir rolüm vardı, çok üzülmüştüm. 1992 yılında çekilen bu filmde yönetmen "Özgür Willy"yi yöneten Simon Wincer, bölümün yazarı "Yeşil Yol" ile Oscar alan Frank Darabond, sette en yakın arkadaşım haline gelen Vincenzo Nicoli ise "Popcorn"da benim oynadığım rolü bir önceki sene oynayan kişi... Bölümün esas kızı Catherine Zeta Jones, bölümün esas oğlanı da son James Bond Daniel Craig’di... Yapımcı son "Star Wars"u yapan Rick McCallum... Orada bana yumruk atmayı öğreten ise "Terminatör"ün en ağır sahnelerinin koreografisini yapan kişi. Michael Winterbottom’ın yönettiği "In This World" filminde yer aldım. İranlılar’la bir film çektim Türkiye’de. Bu benim dördüncü işim.

Sizin bir de hobiniz var, maket yapıyorsunuz...

- 70’lerin sonunda "Star Wars" ilk defa vizyona girdiğinde koşa koşa gittik sinemaya. Sinemanın fuayesinde, afişlerin önünde o güne kadar hayatımda yakından gördüğüm en güzel şeyler duruyordu: "Star Wars"un ünlü uzay gemileri Tie Fighter ve X-Wing maketleri... Aklım çıktı. Gözlerim yerinden uğradı. Benim olsunlar istedim, ben de yapayım istedim. İşte hálá sönmeyen o istekle, hálá peşinden koşuyorum maketlerin.

Dublaj da yapıyorsunuz. Bugüne kadar kimlere hayat verdiniz?

- Kariyerime animasyonlarda fare konuşarak başladım, sonunda ayılara kadar çıkabildim! "İnanılmaz Aile"de Bay İnanılmaz’ı ben seslendiriyordum. "Sevimli Canavarlar", "Orman Çocuğu", "Harry Potter"da Snape, "Beowolf"... Bana yetecek ve 8 yaşındaki kızımı iyi bir okulda okutabilecek parayı kazanıyorum.

Biz çocukluğunun peşinden koşan haytalarız

Tiyatro eskisi kadar keyif veriyor mu size?

- Artık tiyatro seyircisi de değişti. Kulaklarında bluetooth kulaklıklarla bir yandan mesaj atıp bir yandan telefonla konuşarak tiyatro izleyen bir seyirci kitlesi var. Ama ne olursa olsun benim evim orası. Tiyatro varken bir yandan da televizyona koşturmak manasız geliyor. Neden çalışıyorsunuz; yaşamak ya da iyi yaşamak için... Sahneden çık, sete koş... Eee ben ne zaman iyi yaşayacağım? Bizler sonsuz çocukluğunun peşinden koşan haytalardan başka bir şey değiliz. Oyunculuk çok önemseniyor. Yaptığımız iş sonuç olarak oyun oynamak. Mesela oyunda Şebnem Vicky’yi oynadı, ben yönetmeni oynadım. Hep beraber "oyun" oynadık. Yaptığınız her işin, bir önceki işten iyi olması gerekiyor. Çünkü ben genç kızların hayallerini süsleyecek bir adam değilim.Halil Güneşli

7 Mart 2009 20:25

yasemince projesinden hatırlıyorum, kendisini

Cevap Yaz
Yandex.Metrica