New York Devlet Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Nefrin Dinç, Antakya Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Atlantik Film Şirketi ile ortaklaşa hazırladıkları proje hakkında bilgi verdi.

Proje için Konya, Hatay, Edirne, Sivas, Mardin ve Artvin’den lise ve üniversitenin son sınıfında öğrenim gören, yetenekli olan ancak dar gelirli aile çocuklarını seçeceklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Dinç, şöyle devam etti:
“Proje kapsamında 6 ilden 72 öğrenciyle film çekeceğiz. Filmde, demokrasi, insan ve kadın hakları ile kültürel çeşitlilik konularında senaryo yazımı, ışık, ses ve teknik konularda bilgi vereceğiz. Amacımız hem yetenekli olan öğrencilere destek olmak hem de ABD ile Türk öğrencileri birbirine daha iyi tanıtmak.”

Yrd. Doç. Dr. Dinç, projeye katılmak isteyenlerin 15 Ağustostan itibaren aktif hale gelecek www.filmturkey.org adresinden başvuru formlarına ulaşabileceklerini kaydetti.

Öğrencilerin çektiği filmlerin değerlendirilerek New York, Boston ile Diyarbakır ve İstanbul’da düzenlenecek film festivallerinde gösterileceğini belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Dinç, proje kapsamında ayrıca her ilden seçilecek toplam 18 öğrencinin Amerikalı ailelerin yanında konaklayacaklarını ve New York Devlet Üniversitesi İletişim Fakültesinde derslere katılabileceklerini ve eğitim alacaklarını söyledi.

Toplantıya, New York Devlet Üniversitesinden Proje Yöneticisi Ted Schwalbe ile Atlantik Film Şirketinden Yapım Sorumlusu Tankut Mekik de katıldı.

Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 07 Mart 2009 20:23:03

amerikan sineması artık dışardan güç almak zorunda

Yandex.Metrica