Bir Türk televizyon formatı dünyaya açılıyor... posteri

%100 Türkiye'de üretilen ve yayınlanan formatların ilk örneklerinden olan ve geçen sene Flash TV'de yayınlanan 'Koz' adlı yarışma programı Ekim ayında Fransa-Cannes'ta gerçekleştirilecek Mipcom 2008 fuarında dünya televizyon piyasasına sunuluyor.
 
Ön gösterim yapılan promo videosu büyük ilgi gördü. Fuar öncesi format tanıtımını izleme şansı bulan yabancı yapımcılar “ Türkler Format işini öğrendi! Son yıllarda çok enteresan ve güzel formatlar üretiyorlar.” yorumunda bulundu.

Medyalab(Bülent Turgut) yapım firmasının ürettiği bir program olan 'Koz', bu sene ilk kez Türk formatlarını dünya piyasasına götürmeye başlayan Sera Film'in işbirliği ile uluslararası marketin beğenisine sunulacak.  Yurtdışı adı “The Encounter” olarak pazarlanan format ayrıca C21/FRAPA International Format Awards dahil birçok uuslararası format yarışmasına da katılacak. Uluslararsı Format Koruma ve Tanıma Birliği (FRAPA)’nin Türkiye’den ilk ve tek üyesi olan MedyaLab, uzun vadede elindeki formatları realize ederek dünya piyasasına sunmayı hedefliyor.
 
'Koz' da yeraltı dünyası atmosferinde yarışan iki kişi vardır. Mafya liderinin ve konseyinin gözetiminde heyecan ve baskı altında birbilerine karşı taktiksel ve psikolojik mücadele veren bu iki yarışmacı soruları doğru cevaplayarak mafyanın kasasındaki parayı almaya çalışırlar. İhtiyaç duydukları noktada ise stüdyoda yer alan dostlarından ve kendilerini izleyen mafya liderinden yardım veya ipucu alabilirler. Yarışmacıların önceden bilmedikleri farklı ve gizemli bir ortamda gerçekleşen yarışmada rakibini çökerterek kasadaki parayı alan zengin olma şansını yakalıyor. 
 
Cannes'da düzenlenen MIP fuarları nisan ve ekim aylarında olmak üzere yılda iki kez gerçekleşiyor ve kendi alanındaki en büyük uluslararası sektör buluşması olarak değerlendiriliyor. Japonya'dan Amerika'ya yüzlerce firmanın ve binlerce katılımcının yer aldığı bu fuarda TV formatlarından belgesellere ve dizilere kadar her sene yeni çıkan ürünler kanalların ve yapımcıların beğenisine sunuluyor. 

Oylama için aşağıdaki adresleri ziyaret edebilirsiniz;
 
http://www.c21screenings.net/formatawards/ (Üyelik gerekmektedir)
http://www.c21screenings.net/formatawards/awardcategory.aspx?id=109
 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica