SİYAD ‘en iyi’lerini seçti  posteri Gecede üç ödül alan yönetmen Nuri Bilge Ceylan ‘Uzak’ için “İçinde çok otobiyografik ögeler olan bir film. Kendi hayatımdan ve kendi çevremden yani çok yakından tanık olduğum arkadaşlarımın hayatlarının, o detaylardan çıkarılmış bir senaryo. Olayların çoğu gerçek hayatta olan ve o yüzden detaylarını daha iyi bildiğim olaylar” diyor ve ekliyor “Esasen bana ağır gelen bir duygu üzerine bir film yapmaya çalıştım, bir tür bir melankoli üzerine. Konuşurken ifadesi zor olan ve pek konuşulmaya da gerek duyulmayan ya da konuşulacak bir platform oluşturulamayan bir duygu olduğunu düşündüğüm birşey bu. Onu belki sinema yoluyla daha diyalogsuz sahnelerle belki daha iyi hissettirilebilir gibi geldi, onu denemeye çalıştım.”

DİĞER ÖDÜLLER

1979 yılında SİYAD Ödülü verilen ilk kişi olan ünlü oyuncu Cahide Sonku’ya adanan ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülü ‘Hiçbiryerde’ filmindeki rolüyle Zuhal Olcay’a verildi. ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü ‘İtiraf’ adlı filmdeki rolüyle Taner Birsel alırken, Zeki Demirkubuz bu filmle ‘En İyi Senaryo’ ödülünü kazandı.

En iyi kadın oyuncu seçilen Olcay duygularını ve filme ilişkin düşüncelerini “Gerçekten bir oyuncu için çok imkan sağlayan bir roldü ‘Hiçbiryerde’deki rolüm. Onun dışında çok güzel yapım şartlarında çalıştık. İyi bir film olduğunu düşünüyorum. Yönetmenle kurduğumuz dil vs. bütün bunlar filmde oyuncunun performansını çok etkileyen şeyler. Ama tabii en önemlisi ben rolü çok sevdim, senaryoyu çok sevdim” sözleriyle ifade ediyor.

En iyi erkek oyuncu seçilen Birsel ise “Oyuncu endeksli, yani ekseninde bayağı oyuncunun durduğu işlerden bir tanesiydi Zeki’nin işleri içinde. Yani eteğimdeki bütün taşları döktüm diyebilirim. Yani oyuncu olarak çok hipergerçek bir çalışma oldu benim açımdan” açıklamasını yapıyor.

‘HİÇBİRYERDE’YE İKİ ÖDÜL DAHA
‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ Ödülleri, ‘Hiçbiryerde’ adlı filmdeki rolleriyle Meral Okay ve Ruhi Sarı’nın oldu.

ONUR ÖDÜLÜ
Bu yılın SİYAD Onur Ödülleri ise Fatma Girik, Memduh Ün ve Fikret Hakan’a sunuldu. Gecenin en renkli sahnesi Memduh Ün’e ödülünü vermek için çağrılan Fatma Girik’in Ün’ü öperek kutlaması oldu.

KONSER VE GALA
Pop müzik sanatçısı Asya’nın mini bir konser verdiği ödül töreninin ardından, Spike Jonze’nin yönettiği, başrollerini Nicolas Cage ve Merly Streep’in paylaştığı ‘Adaptation-Tersyüz’ isimli filmi gösterildi. Kaynak : www.ntvmsnbc.com

Son Yorumlar

Yandex.Metrica