Tiyatro sanatçısı Hadi Çaman vefat etti posteri

Sinema ve tiyatro sanatçısı, yönetmen ve yazar Hadi Çaman, 65 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı yakalandığı ALS hastalığı nedeniyle bir süredir tedavi görüyordu.

Doğa Huzur ve Bakımevi sahibi Levent Cebir, 15 Mayıs tarihinden itibaren bakımevlerinde kalan Çaman’ın bugün saat 18.30 sıralarında kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle fenalaştığını ve yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 19.00 sıralarında vefat ettiğini açıkladı.

Hadi Çaman, 13 Ocak 1943’te Kastamonu’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğduğu kentte Abdurrahman Paşa Lisesi’nde tamamlayan Çaman, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gördü. Daha sonra Belediye Konservatuvarı’nda eğitim gören Çaman, 1962 yılında Dormen Tiyatrosu ve Kent Oyuncuları’nın açtığı sınavı kazanarak, Altın Yumruk adlı oyunda profesyonel tiyatro oyunculuğuna başladı.

Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Miyatro (Müjdat Gezen) ve Şan Tiyatrosu gibi tiyatrolarda birçok oyunda rol alan Çaman, 1982 yılında Yeditepe Oyuncuları’nı kurdu. Çaman, 1982 yılından beri aralıksız olarak Nişantaşı’ndaki kendi tiyatrosunda sanat yaşamını sürdürmekteydi.

Tiyatro dışında da çeşitli çalışmaları olan Çaman, çeviriler, uyarlamalar yaptı, oyunlar yazdı, yönetti. Döneminin tiyatro yaşamını konu alan bir kitap da yazan Çaman, birçok dalda kişisel ve tiyatrosu Yeditepe Oyuncuları adına sayısız ödüller kazandı.

Çaman, 15 Aralık 2007 günü ALS hastalığı saptamasıyla oğlu Doç. Dr. Mehmet Efe Çaman’ın öğretim üyesi olduğu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakıma alınmıştı.

Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 07 Mart 2009 17:01:03

8

İyi bir oyuncu olduğunu söyleyemem ama Allah rahmet eylesin

Yandex.Metrica