Paul Newman kansere yenildi posteri

Paul Newman’ın sözcüsü Marni Tomljanoviç, akciğer kanseri tedavisi gören aktörün, Connecticut’ın New Haven kentinde dün öldüğünü söyledi. Newman’ın kurduğu vakıftan yapılan açıklamada, “Dostumuz Paul Newman’ı özleyeceğiz. Yine de bu üstün nitelikli kişiyi tanıma şansımız oldu. Komedi onun sanatı, otomobil yarışı tutkusuydu. Ailesine ve arkadaşlarına aşıktı. Tüm kalbini ve ruhunu, daha iyi bir dünyanın hizmetine sunmuştu” denildi. Oscar’a 10 kez aday gösterilen Newman, 1986’da The Color of Money (Paranın Rengi) filmiyle Oscar kazanmıştı.

ABD’nin Ohio eyaletindeki Share Heights bölgesinde 26 Ocak 1925’te dünyaya gelen Paul Leonard Newman, oyunculuk dışında film yönetmenliği, ticaret ve otomobil yarışlarıyla da ilgilendi.

Newman, sinemaya ilk adımını, 1953’te William Inge’nin yapımı olan “Picnic” ile attı. 1960’daki filmlerde oynadığı rollerle önemli bir oyuncu durumuna gelen Newman, özellikle 1958’de çekilen “Cat on a Hot Tin Roof” (Kızgın Damdaki Kedi), 1960’da çekilen “Exodus” ve 1961’de çekilen “The Hustler” filmiyle üne kavuştu.

Newman, 1963’de “Hud”, 1964’te “Harper”, 1967’de “Cool Hand Luke”, 1977’de “Slap Shot”, ve 1982’de “The Verdict” filmleriyle ününü pekiştirdi.

1969’de çekilen “Butch Cassidy and the Sundance Kid” (Sonsuz Ölüm) filmiyle uluslararası büyük sinema oyuncuları arasına giren Newman, 1986’da Martin Scorsese’in yönettiği ve başrolü Tom Cruise ile paylaştığı “The Color of Money” (Paranın Rengi) filmiyle Oscar kazandı.

Newman, 1994’te insani yardım faaliyetleri nedeniyle bir kez daha Oscar Akademisi’nden ödül aldı.

Paul Newman’ın yetenekleri sinemayla sınırlı değildi. Otomobil yarışlarına büyük merak duyan oyuncu, 1979’da katıldığı Le Mans yarışında 2. oldu.

6 çocuk babası olan Newman, Yurttaşlık Hakları Hareketi kuruluşunda önemli rol oynamış, Demokrat Parti’nin kimi seçim kampanyalarına katılmış ve nükleer silahsızlanma konulu kimi konferanslarda yer almıştı.

Akademi, Altın Küre, Cannes ve Emmy ödülü sahibi sanatçı, kendi kurduğu gıda şirketinden elde ettiği gelirle, yardım kuruluşlarına bağışta bulunmuştu.

Eski bir sigara tiryakisi olan Newman’a, bu yıl hazır ayında akciğer kanseri tanısı konulmuş ve aktör tanı sonrasında New York’taki Sloan-Kettering Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı. Mayıs ve haziran aylarında çekilen fotoğraflarında Newman oldukça zayıflamış görünüyordu.

Newman, geçen yıl mayıs ayında sinema kariyerine son verdiğini açıklamış ve “İstediğim düzeyde oyunculuk yapabilecek durumda değilim” demişti.

Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar (1)

Halil Güneşli avatar Halil Güneşli 07 Mart 2009 16:56:03

İstediğim düzeyde oyunculuk yapabilecek durumda değilim. Şu cümle bile ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu ve özeleştirinin ne demek olduğunu bizlere anlatıyor

Yandex.Metrica