Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Altın İstiridye ‘Pandora’nın Kutusu’na

28 Eylül 2008 00:00

56. San Sebastian Film Festivali’nde Amerikalı sinema yönetmeni Jonathan Demme’nin başkanlığını yaptığı jüri, resmi yarışma bölümündeki sonuçları açıkladı. En büyük ödül olan “Altın İstiridye”, Yeşim Ustaoğlu’nun Pandora’nın kutusu isimli filmine verilirken, filmin başrol oyuncularından Fransız aktrist Tsilla Chelton, Melissa Leo (Frozen River) ile en iyi kadın oyuncu ödülünü paylaştı.

Yönetmen Yeşim Ustaoğlu, düzenlenen gala gecesinde ödülünü aldı. Festivalde resmi yarışma bölümünün juri üyelerinden Japon yönetmen Masato Harada’nın elinden ödülünü alan Yeşim Ustaoğlu, festivale ve juri üyelerine teşekkür etti.

İspanyol basınına açıklama yapan Ustaoğlu, “Yarışmada çok kaliteli filmler vardı ve rekabet çok sert oldu. Bir ödül kazanacağımı umuyordum ama en büyük ödülü beklemiyordum” dedi.

Ustaoğlu, festivalde en iyi kadın oyuncu ödülünü alan Pandora’nın Kutusunun başrol oyuncularından Fransız aktrist Tsilla Chelton ile ilgili “Rol, Tsilla’ya ulaşana kadar çok uzun bir süreç oldu. İlk başta yaşça ileri olan, Türkçe bilmemesine rağmen Türkçe konuştuğu sahneleri olan yabancı bir oyuncuyla çalışmak beni endişelendiriyordu ama Brüksel’deki ilk görüşmemizde aramızda hemen karşılıklı bir elektirklenme oldu” diye konuştu.

San Sebastian’da ödül aldığını duyunca doğal bir sevinç hissettiğini dile getiren Ustaoğlu, “Türkler ve İspanyollar biz Akdenizliyiz ve hislerimiz de çok benzer” ifadesini kullandı.

ÖDÜLÜ FETHİ NACİ’YE ADADI
San Sebastian’daki en büyük ödül olan “Altın İstiridye”yi kazanan Türk yönetmen Yeşim Ustaoğlu, ödülü temmuz ayında ölen ve “Çok iyi arkadaşım” dediği eleştirmen ve yazar Fethi Naci ile kendi ailesine adadığını söyledi. Yönetmen Ustaoğlu, “Altın İstiridye, filme yeni maceraların önünü açacaktır’ diye konuştu.

Ustaoğlu’nun dördüncü uzun metrajlı filmi olan, Türkiye, Fransa, Almanya ve Belçika ortak yapımı “Pandora’nın Kutusu”, kayıp olduğunu öğrendikleri annelerini aramaya başlayan 3 kardeşin geçmişteki problemlerinin yeniden belirmesi ve Pandora’nın kutusu gibi sırların ortaya çıkmasıyla yaşanan dramı anlatıyor.

Bu arada San Sebastian’da en iyi yönetmen ödülünü “Genova” adlı filmiyle İngiliz Michael Winterbottom, jüri özel ödülünü İran-Fransa ortak yapımı olan, yönetmenliğini Samira Makhmalbaf’ın yaptığı “Two Legged Horse”, en iyi erkek oyuncu ödülünü de İspanyol filmi “El nido vacio”daki rolüyle Oscar Martinez aldı.Halil Güneşli

7 Mart 2009 16:55

Artık bu ödül törenleri ve ödülleri birçoğunu tasvip etmiyorum, samimi gelmiyor, tek gerçek halkı kararıdır. Bugüne kadar ödüllere verilmiş en iyi cevabı Marlon Brando vermiştir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica